Поради та рекомендації наповнюють наше життя: свої думки нам можуть висловлювати друзі, близькі, колеги й навіть малознайомі люди.
Ці настанови можуть бути корисними та позитивно впливати на особисте чи професійне зростання, але є й такі вказівки, які здатні нашкодити.
У цьому матеріалі Computools хоче підняти тему найгірших кар’єрних порад та їх можливого негативного впливу на розвиток ІТ-спеціаліста.
Кар’єрні поради для ІТ-фахівця, які слід ігнорувати: “Думаю, тобі варто…
… лишатися на цій роботі, хоч вона і не подобається”
Що робити, якщо ви розумієте, що ваша робота стала не цікавою та більше не приносить вам задоволення?
По-перше, з’ясувати причини виникнення цих думок. У кожного вони можуть бути різними. Обов’язки та задачі стали для вас робочою рутиною?
Чи у вас виникають сумніви щодо сенсу вашої роботи? Або ж активний особистий розвиток спричинив зміну ваших пріоритетів?
Можливо, кар’єрні стимули, які були важливі для вас ще кілька років тому, вже не мають такого значення.
Як можна виправити ситуацію?
Подумайте, чи можете ви змінити певні процеси так, щоб ваша робота в ІТ-компанії знов почала приносити задоволення? Наприклад, скорегувати ваші посадові обов’язки та лишити задачі, до яких ви маєте інтерес.
Іноді, нам достатньо ввести у своє життя нове хобі, яке буде заряджати. Цієї енергії може вистачати на те, щоб прибрати думки про одноманітність та буденність щоденної праці.
Якщо нічого не допомагає й ваш інтерес слабшає, варто подумати над зміною. Іноді важко зробити рішучий крок, проте слухати поради інших й лишатися на такій роботі попри увесь дискомфорт – не найкраща ідея.
… шукати високу зарплату і не зважати, яка це буде робота”
Звісно, винагорода – важливий фактор, на який також слід орієнтуватися під час перегляду вакансій в ІТ.
Проте фінансова мотивація не має бути на першому місці, адже висока зарплата не є гарантом дружнього колективу, адекватного графіку, цікавих задач та перспективи кар’єрного зростання.
Через певний час ви звикнете до матеріальної компенсації, вона перестане перекривати усі недоліки компанії.
Якщо ситуація не покращуватиметься, це може призвести до втрати мотивації, емоційного вигорання, негативних наслідків для фізичного та ментального здоров’я.
У процесі пошуку нової роботи намагайтеся дотримуватися балансу: враховувати зарплату, власні цілі та інтереси, можливості для розвитку, схожі цінності та сприятливе робоче оточення.
На інтерв’ю ставте усі запитання, які вас цікавлять та обов’язково звертайте увагу на червоні прапорці нечесних роботодавців.
… проявляти якнайменше ініціативи на роботі. Це може тобі нашкодити”
Люди, які роздають такі кар’єрні поради для ІТ-фахівців, перекладають свої страхи на інших. Такі радники найчастіше бояться змін, невизначеності, конкуренції, тому самі утримуються від ініціативних кроків задля збереження спокою та стабільності й пропагують це серед інших.
Не варто сприймати негативний досвід інших, як загальне правило, адже цим ви обмежуєте власні можливості, які могли б призвести до успіху.
ІТ-фахівець, який ніколи не проявляє ініціативу у роботі, зменшує свої шанси кар’єрного зростання та професійного розвитку.
Галузь інформаційних технологій швидко змінюється, тому спеціалісти мають тримати руку на пульсі, вивчати та пізнавати нове, аби лишатися конкурентоспроможними.
… пошукати щось інше. Без освіти ти не потрапиш у цю сферу”
Твердження, що працювати треба тільки у тій галузі, в якій маєш диплом – давно неактуальне. Світ ІТ відкритий для людей з різними професійними та освітніми шляхами. Зараз роботодавці цінують знання кандидата, його навички, досвід.
Згідно з опитуванням на порталі DOU.UA, найважливішою є мотивація світчера, а не релевантний досвід в іншій сфері.
Онлайн-курси, відеоуроки, освітні ресурси – будь-де можна знайти можливості для вивчення спеціалізації, яка вас зацікавила. Об’єктивно оцініть свої вміння та обирайте напрямок, у якому ви хотіли б працювати.
Спілкуйтеся з фахівцями, що працюють у сфері про яку ви мрієте. Немає таких знайомих? Спробуйте нетворкінг у соціальних мережах чи офлайні. Запитуйте про компанії, в яких вони працюють, співбесіди, портфоліо, складнощі у роботі тощо.
Практикуйтеся, навчайтеся, розвивайте мережу професійних зв’язків з рекрутерами й ви підвищите свої шанси отримати роботу в ІТ.
… казати на співбесіді те, що від тебе хочуть почути”
Одна з найгірших кар’єрних порад, яка може повністю позбавити вас індивідуальності. Коли ви намагаєтеся вгадати, що від вас очікує рекрутер, ви втрачаєте можливість продемонструвати свою особистість та викликати зацікавленість.
Інколи, важливими “гачками” стають саме ті фрази та ситуації, які не потрапляють під очікування. Ваші унікальні навички та ідеї, неповторний досвід – ось те, що може відкрити нові можливості для співпраці.
Негативні наслідки можуть виникнути й після спроб приховати правду чи розповісти вигадану історію. До такого іноді вдаються, аби скласти краще враження.
Проте спроби утримати вигадані деталі у голові можуть призвести до психологічного дискомфорту під час співбесіди, а розкриття неправдивої інформації може значно вплинути на ваш імідж кандидата.
Якщо ви хвилюєтеся перед інтерв’ю, пропонуємо прочитати серію наших статей про підготовку до співбесіди:
1. Як відповісти на запитання “Розкажіть мені про себе?”
2. Запитання на співбесіді в ІТ “Чому ви пішли з попередньої роботи?”
3. Як відповідати на запитання на співбесіді “Які ваші хобі та інтереси?”
4. Як презентувати свою проактивність на співбесіді?
5. Що варто знати про підготовку до онлайн-співбесіди?
Як реагувати на непрохані кар’єрні поради ІТ-фахівцям?
Коли хтось дає рекомендації, про які ви не запитували, перша реакція може бути негативною.
Не зайвим буде дати собі кілька хвилин аби видихнути, а потім використати одну зі стратегій:
• Якщо це добрий друг чи колега, який щиро намагається бути корисним, подякуйте йому. Можна сказати, що ви обміркуєте його пораду.
Це не означає, що ви будете діяти згідно з рекомендаціями, проте ви визнаєте його турботу.
• Якщо порада схожа на засудження, варто встановити особисті кордони. Це може бути складно, якщо ваш співрозмовник ховає критику за альтруїстичними поглядами.
У такому діалозі можна сказати, що ви вже маєте ідеї для розв’язання проблеми й звернетеся за рекомендаціями, якщо буде потреба.
Хочемо нагадати, що Computools продовжує розширювати команду. Ми запрошуємо Senior- та Middle-спеціалістів стати частиною нашої компанії.
Для цього необхідно заповнити форму та очікувати зворотного зв’язку від нашого рекрутера!