Емоційне вигорання серед ІТ-фахівців: що його спричиняє та як його здолати

Емоційне вигорання у ІТ: причини появи, симптоми та способи подолання.

Емоційне вигорання – фізичне чи емоційне виснаження, порушення продуктивності в роботі (надмірна втома і безсоння), характеризується депресивним настроєм і душевним дискомфортом та небезпечною вірогідністю виникнення соматичних захворювань. ВООЗ характеризувала емоційне вигорання, як “професійне явище”, яке виникає від хронічного стресу на роботі і є причиною для звернення до лікаря, хоч і не класифіковане, як хвороба.

На відміну від стресу, який супроводжується виверженням емоцій та лише на короткий час впливає на роботу, синдром професійного вигорання вбиває усі почуття і людина впадає в апатію. Повернутися до звичного життя та робочого ритму не допомагає навіть відпустка, хоча це перше, про що думає втомлений від роботи працівник.

Що ж спричинює емоційне вигорання у ІТ спеціалістів?

Фактори, які викликають емоційне напруження можна розділити на професійні та психологічні. Зокрема, появі вигорання сприяють:

• Нестійка чи занижена самооцінка.

• Низький рівень стресостійкості.

• Незадоволення потреби в досягненні успіху.

• Надмірна імпульсивність.

• Нерозвинена навичка спілкування.

• Недостатність міжособистісних контактів у компанії і як наслідок низька оцінка власного статусу в колективі.

• Заперечення факту існування професійного вигорання та перенесення наявних симптомів на інші обставини та ситуації.

Емоційне вигорання у ІТ фахівця може бути викликане не тільки його психологічними якостями. Дуже багато спеціалістів мають справу і з іншими чинниками, певними професійними особливостями:

• Нестача часу і високий темп роботи через стислі терміни для виконання проектів.

• Виконання рутинних операцій.

• Постійний контроль над роботою та часті перевірки стану проекту.

• Відсутність творчої діяльності, перенасичення монотонними операціями.

• Нечесне відношення керівництва.

• Високий рівень конкуренції та тенденція до постійного навчання.

Робота в ІТ-компанії, очікувано, складається з більшої кількості стресових ситуацій, аніж у будь-якій іншій сфері. Постійне напруження розхитує психіку і як наслідок – може призвести до тривожності чи депресії. Саме тому важливо оперативно виявити у себе ознаки можливого вигорання, аби подолати його на ранній стадії. 

Симптоми емоційного вигорання умовно діляться на 4 групи:

1. Погіршення емоційного стану. З’являється почуття провини та безпорадності. Цинізм і агресивність як у роботі, так і у особистому житті. Проблеми з концентрацією уваги. Фахівець може втрачати ідеали та професійну перспективність, відчувати глибоку самотність.

2. Фізичні ускладнення. Безсоння, виснаження, проблеми з вагою (надмірне схуднення чи погладшання), запаморочення та нудота, підвищений артеріальний тиск. Звичайно, такі симптоми можуть свідчити і про серйозні проблеми зі здоров’ям, тому на них обов’язково треба звертати увагу.

3. Професійна діяльність та ефективність. У фахівця з’являється апатія і пасивність, ускладнюється щоденне планування та розставлення пріоритетів. Можливе дистанціювання від колег та уникнення командної роботи. Овертайми, як засіб надолужити прокрастинацію в робочий час. Деякі випадки емоційного вигорання у ІТ сфері призводять спеціалістів до кардинальної зміни своєї діяльності.

4. Соціально-поведінкові симптоми. Відсутність зацікавленості у дозвіллі, байдужість до звичних захоплень та фізичних навантажень. Спроби покращити настрій шляхом паління або вживання алкоголю. Безконтрольне споживання заспокійливих засобів або стимуляторів.

Виявивши деякі з цих ознак, або більшу їх кількість, потрібно вжити необхідні дії для їх усунення. Якщо оминути їх увагою чи намагатись залагодити виснаження звичайним відпочинком, є небезпека зануритись ще глибше і понести серйозні втрати: набути депресію чи психічні розлади. Варто зробити паузу та скерувати своє життя у іншому напрямку.

Як подолати емоційне вигорання у ІТ сфері

1. Змініть своє ставлення до роботи

Відчуйте цінність того, що ви робите. Навіть монотонні операції здаватимуться легше, якщо ви відчуваєте необхідність і важливість виконання щоденних задач. Згадайте, яку користь приноситиме проект іншим людям та як він полегшить їм життя.

Спілкуйтеся частіше з колегами. Наявність друзів, з якими можна поспілкуватись, пошуткувати в робочий час, допомагає зняти стрес від незадовільних результатів роботи. Така комунікація відновлює енергію, збільшує ефективність виконання задач та й просто допомагає пережити поганий день.

Чергуйте робочу діяльність. Монотонну роботу за ноутбуком змінюйте на листування з клієнтами чи обговорення проекту з колегами. Займайтесь професійним удосконаленням: відвідуйте тренінги та лекції.

Керуйте своєю кар’єрою. Зробіть аудит своїх навичок та здібностей. Спілкуйтеся з ментором або коучем та створюйте план професійного розвитку на місяць, три, пів року, рік.

2. Розставте пріоритети

Виснаження – це ознака відсутності балансу життєвих процесів. Зверніть увагу на кількість та якість сну (не менш ніж 8 годин). Знаходьте час для відпочинку та відновлення ресурсів: читання, медитації чи спорт – усе це позитивно впливає на різні сегменту організму.

Щоденно відпочивайте від гаджетів. Емоційне вигорання у ІТ сфері в тому числі пов’язане і з надмірним користуванням ноутбуком, планшетом, телефоном. Після закінчення роботи, відкладайте техніку та деякий час не заходьте у соцмережі і пошту.

Підтримуйте свою творчу сторону. Творчість – найсильніший антидот до виснаження. Спробуйте щось нове, створіть цікавий проект чи поверніться до забутого хобі. Обирайте діяльність, яка не дотична з роботою або із задачами, які викликають стрес.

Встановіть особисті кордони. Не слід перенапружуватись та погоджуватись на усі справи, до яких вас закликають. Мова йде не тільки про робоче, а й про особисте життя. Якщо це складно, нагадуйте собі, що кожне “ні” зберігає ваш час для цікавих та важливих справ.

3. Піклуйтеся про своє здоров’я, дотримуючись порад з харчування

Продукти, які ви споживаєте протягом дня, впливають на настрій та рівень енергії. Цьому пункту варто приділити особливу увагу, адже часто робота в ІТ компанії – це якраз про повне занурення у проект і про втрату відчуття часу. Порятунком фахівців стає швидка їжа та сухі перекуси. І це не має нічого спільного із здоровим харчуванням.

Зведіть до мінімуму цукор та швидкі вуглеводи. Солодощі та фаст-фуд мають короткотривалий ефект і знижують енергію та настрій так само швидко, як і підіймають їх.

Зменште споживання кофеїну та паління. Хибна думка, що ці засоби допомагають пережити стресову ситуацію. Насправді ж вони негативно впливають на психічний стан та підвищують рівень занепокоєності.

Споживайте продукти, які містять Омега-3. Найкраще джерело цього вітаміну – жирна риба та волоські горіхи.

Як висновок

Емоційне вигорання у ІТ, як і в будь-якій іншій сфері, набагато легше попередити, аніж зупинити. Бережіть себе та власні сили, не забувайте про відновлення ресурсів та намагайтесь знаходити щось позитивне у кожному дні! Про ментальну стійкість своєї команди піклується і керівництво Computools. Саме тому компанія наголошує на важливості балансу роботи та відпочинку: дбає про своєчасні відпустки працівників, а також влаштовує корпоративи та тімбілдінги для перезарядки.

Хочете бути частиною такого колективу? Звертайтесь до hr@computools.com і можливо ми станемо колегами!

Стеж за оновленнями! Підпишись зараз, щоб отримувати найсвіжіші новини прямо на твою поштову скриньку

Приєднуйся до Computools

заповни форму або напиши нам на пошту hr@computools.com і ми підберемо для тебе цікаву пропозицію

    Ім'я*

    Електронна пошта/телефон*

    Позиція*

    Резюме (в форматі: .doc, docx, .pdf або .rtf)*

    Надіслати резюме →

    Дізнавайся першим
    про актуальні
    вакансії та події
    Telegram →