7% людей, які постраждали від шахрайства у 2022 році, зазнали цього негативного досвіду під час пошуку роботи. Ці результати дослідження, що оприлюднили International Association of Better Business Bureaus, свідчать про використання шахраями різних схем та практик.
Фахівці з галузі інформаційних технологій теж опинилися під загрозою натрапити на шахрайство при працевлаштуванні, адже багато ІТ-компаній обирають віддалений формат роботи, а комунікація у процесі найму зводиться до месенджерів, електронних листів та онлайн-співбесід.
Мета усіх шахрайських схем — ввести людей в оману та отримати від них особисту конфіденційну інформацію, кошти або безкоштовну робочу силу.
У цьому матеріалі команда Computools зібрала рекомендації, які допоможуть кандидатам відрізняти шахрайські оголошення від звичайних вакансій в ІТ.
Практичні поради, як розпізнати шахрайські вакансії в ІТ
Коли кандидат активно шукає роботу, то це, зазвичай, супроводжується відповідними статусами чи публікаціями у соціальних мережах й LinkedIn. Ця інформація дуже корисна для рекрутерів, адже вони розуміють, що людина відкрита для пропозицій.
Проте, активність у соцмережах може принести не тільки job offer, але й повідомлення від шахраїв.
Будьте обачні, коли отримуєте листи від осіб, комунікацію з якими ви не ініціювали.
Ось кілька червоних прапорців, на які слід одразу звернути увагу:
• Наполегливі телефонні дзвінки. Аферисти можуть стверджувати, що тільки сьогодні й тільки зараз ви можете отримати роботу з привабливими умовами. Відповідь потрібно давати швидко та без розмірковувань.
• Опис посади розмитий. Основна увага зосереджена не на ролі та обов’язках, а на швидких вигодах, високому доході, гарних бонусах.
• У повідомленні відсутні посилання на сайт, сторінки у соцмережах тощо. Є просто назва компанії.
Уникайте спілкування з шахраями — це перший крок для особистої безпеки.
На що ще слід звернути увагу?
1. Пропозиції з фальшивими вакансіями в ІТ
Не дуже чесні рекрутери можуть публікувати вакансії, яких не існує. Для чого це робиться? Аби поспілкуватися з більшою кількістю кандидатів, зібрати базу та запропонувати їм реальні посади, але на зовсім інших умовах.
Коли рекрутер зв’язується з вами стосовно роботи в ІТ-компанії, ви маєте повне право ставити багато запитань. Це допоможе вам переконатися, що вакансія дійсно існує, перш ніж витрачати час на інтерв’ю.
2. Необхідно розголошувати конфіденційну інформацію
Отримання особистої інформації, наприклад, паспортних даних — це звичайна практика при працевлаштуванні у компанію. Та зазвичай це робиться після затвердження кандидата на посаду. Ніхто, окрім шахраїв, не просить надіслати фотографії паспорта у першому ж листі з пропозицією роботи.
Перш ніж підписувати документи чи форми, в які необхідно вносити конфіденційні дані, переконайтеся у необхідності цієї процедури: наприклад, коли ви підписуєте NDA чи договір про оренду техніки, чи іншого майна компанії. Ніколи не розголошуйте інформацію, яка пов’язана з банківськими рахунками.
3. Підробні оголошення про роботу на реальних сайтах/каналах
Відомі ресурси, як то Robota.ua, Work.ua, DOU.UA та Djinni зазвичай швидко ідентифікують шахраїв та блокують їхні акаунти. Але час від часу аферистам вдається оминати усі заходи безпеки.
З обережністю треба ставитися до вакансій, які розміщуються у Telegram-каналах. Особливо, коли контактна особа, яка має розповісти усі подробиці про посаду, приховує своє справжнє ім’я.
Спілкуватися з профілями на кшталт HR_bot, HR_the_best_job, Your_HR – не варто. Скептично сприймайте й рекрутерів, в яких замість фотографій реальної людини — пейзажі, абстракції, квіти тощо.
4. Від кандидата потребують оплати
Шахраї можуть пропонувати придбати навчальні матеріали або забронювати цікаву вам вакансію за певну суму коштів. В ситуаціях з віддаленою роботою, кандидату нібито пропонується техніка для роботи, за яку він має сплатити заставу.
Часто аферисти можуть стверджувати, що ця сума утримується до першої заробітної плати, а потім відшкодовується.
Після отримання платежу, усі комунікація припиняється. Деякі роботодавці дійсно можуть наголошувати на необхідності використання техніки компанії задля безпеки, проте вони не будуть вимагати за це гроші.
Ще одне шахрайство при працевлаштуванні в ІТ — оплата за навчання. Як може виглядати ця схема? Ви надсилаєте резюме, вдало проходите співбесіду, очікуєте зворотний зв’язок та отримуєте повідомлення про те, що компанія готова прийняти вас на роботу, але за умови проходження їхніх курсів. Платних курсів.
У найкращому випадку це буде кілька вебінарів, та зазвичай — посилання на статті, посібники, книги, які можна знайти у вільному доступі.
Після оплати — роботодавець припиняє спілкування.
Якщо для працевлаштування необхідне навчання чи техніка, то компанія або пропонує це безкоштовно, або шукає кандидатів з відповідним досвідом та власним комп’ютером.
5. Занадто ідеальні умови
Звісно, роботодавці змагаються за кандидатів, які мають релевантний досвід, розвинуті soft та hard skills. Проте, не варто плутати індивідуальну пропозицію, яку ви отримуєте через ваш виключний професіоналізм зі звичайними умовами, які компанія нібито готова запропонувати будь-якому фахівцю.
Уважно читайте опис вакансії. Якщо ви помічаєте, що обов’язкам приділяється менше уваги, ніж різноманітним бонусам та перевагам, а вказана фінансова мотивація вдвічі вища за середньостатистичну — слід бути більш обачним.
6. Велике тестове завдання
ІТ-компанії доволі часто пропонують кандидатам виконати тестове завдання. Це дає можливість оцінити навички, рівень знань, вміння майбутнього співробітника та порівняти їх з реальними вимогами до посади.
Проте трапляються ситуації, коли нечесні роботодавці вирішують шляхом тестових завдань знайти безкоштовних виконавців для великого обсягу роботи.
Перш ніж приймати будь-яке запрошення на співбесіду або ділитися з незнайомою особою будь-якими даними, дізнайтеся більше інформації про компанію. Знайдіть її історію виникнення, сферу діяльності, відгуки співробітників, що раніше там працювали.
Звертайте увагу на будь-які ознаки, які здаються вам підозрілими. Перевірте чи зареєстрована компанія, чи збігається її реальна діяльність із зазначеною при реєстрації.
Найкращий спосіб не втрапити у пастки шахрайських вакансій в ІТ — це ігнорувати усі підозрілі комунікації. Щоразу, коли отримуєте дивні пропозиції працевлаштування, просто не відповідайте. Не надавайте аферистам гачки, за які вони могли б зачепитися.
Якщо ж зараз ви знаходитеся у пошуку роботи в ІТ, пропонуємо приєднатися до команди Computools. Ми розширюємося та шукаємо Middle- та Senior-фахівців різних напрямків. Заповніть цю форму і наші рекрутери зв’яжуться з вами.