Шкідливі звички, які заважають розвитку в ІТ

Розуміння впливу негативних звичок та прийняття свідомих рішень для їх подолання можуть допомогти спеціалістам досягнути бажаного рівня розвитку в ІТ-сфері.

Жоден, навіть найдосвідченіший ІТ-спеціаліст, не застрахований від появи шкідливих звичок, що будуть руйнувати продуктивність та перешкоджати його розвитку.

У цій статті ми не будемо говорити про дії, які шкодять здоровʼю, натомість ми висвітлимо поведінкові якості, що обмежують просування вашої карʼєри.

Ці процеси ви, зазвичай, виконуєте підсвідомо й автоматично. Вони настільки міцно вкорінилися у ваше повсякдення робоче життя, що ви думаєте про них дуже рідко.

Проте, відсутність уваги, багатозадачність, надмірний перфекціонізм та постійний пошук мотивації можуть ускладнювати ваш шлях до успіху й гальмувати професійне зростання. 

Постійний пошук мотивації забирає багато часу, який ви могли б витрачати на реальні справи та досягнення. А очікування мотиваційних спонукань для виконання завдань може призводити до прострочених дедлайнів, що вплине на вашу репутацію у компанії.

Це зупиняє ваш розвиток в ІТ: звички, від яких варто позбутися

Певні досягнення у карʼєрі залежать не тільки від таланту та навичок, а й від усвідомлення впливу особистих звичок.

Ми зібрали кілька причин, які можуть заважати Junior, Middle та Senior-фахівцям у втіленні поставлених цілей.

1. Неуважність, відволікання, проблеми з концентрацією

Нещодавнє дослідження показало: 99% працівників стверджують, що не можуть сконцентруватися тільки на робочих задачах. Вони зміщують свою увагу на інтернет, плітки, соціальні мережі, перекуси, зустрічі, перевірку електронної пошти тощо.

Причиною зниження концентрації у покоління Z та мілленіалів, передбачувано є смартфон. 

Наш мозок здатний витратити на зосереджену роботу близько 12 хвилин, перш ніж зреагує на фактори, що можуть відвертати увагу. А для того, щоб повернути той рівень концентрації, який був до перемикання, необхідно вже 23 хвилини.

Кожного разу, коли ви на роботі вирішуєте передивитися стрічку соціальних мереж чи подзвонити другу, згадайте про час, який вам знадобиться для відновлення зосередженості. 

Причин для цієї звички, яка заважає розвитку в ІТ-сфері, може бути багато:

• високий рівень стресу чи тривоги;

• психологічна або фізична втома, нестача сну, відпочинку, постійні овертайми;

рутинні та монотонні завдання, що викликають нудьгу;

• відсутність інтересу, байдужість до роботи в ІТ-компанії, коли людина не розуміє власної цінності;

• незручна організація робочого простору, безлад або робота у гучному середовищі (кавʼярні, заклади харчування, надто людяні коворкінги, місця, призначені для відпочинку тощо);

• проблеми з фізичним чи психічним здоровʼям.

Якщо ви помітили, що постійне відволікання впливає на вашу продуктивність та хочете позбутися цієї звички, ось кілька порад:

1. Створіть оптимальні умови для концентрації: забезпечте тихе та спокійне робоче місце, відключіть сповіщення на телефоні та інших гаджетах, приберіть речі, які можуть перетягувати вашу увагу.

2. Використовуйте техніки тайм менеджменту в ІТ: встановіть чіткі терміни виконання завдань, спробуйте техніку Pomodoro, яка допомагає розділити час активної роботи та час відпочинку. Плануйте задачі на день чи на тиждень, визначайте пріоритети та терміни.

3. Практикуйте усвідомленість (mindfulness): навчіться бути присутнім у моменті та зосереджуватися на тому, що робите. 

4. Ставте перед собою мету та чітко зосереджуйтеся на діях, які призведуть вас до неї.

2. Багатозадачність, спроби виконувати кілька справ одночасно

Всупереч популярній думці багатозадачність не допоможе вам з розвитком в ІТ-сфері. Насправді ця навичка знижує вашу ефективність, а в результаті — страждає продуктивність роботи.

Наш мозок може зосередитися лише на одній важливій справі, для виконання двох й більше задач одночасно йому просто не вистачає ресурсів. 

Ви можете проводити експерименти та робити кілька завдань одночасно, проте їх якість буде не такою високою, як у разі глибокого занурення в одне питання.

Коли ви розподіляєте увагу між кількома задачами, то витрачаєте значні зусилля для перемикання між ними. Та про це ми вже писали вище. 

Також, через багатозадачність виникає висока ймовірність помилок. Це може бути особливо критичним у завданнях, які вимагають високої концентрації. 

Замість того, щоб подружитися з багатозадачністю, яка насправді є шкідливою звичкою для розвитку в ІТ, спробуйте виділяти конкретний час для кожного завдання: визначте, які з них є більш важливими та терміновими та зосередьтеся спочатку на їх виконанні. 

Якщо вам важко протистояти бажанню робити декілька задач одночасно — групуйте схожі завдання. Наприклад, під час перегляду чатів із запитаннями від колег, ви можете передивитися й електронні листи від клієнтів. 

Позбавлення від цієї звички може вимагати усвідомленості та певних зусиль, проте таким чином ви зможете підвищити концентрацію, ефективність та загальну продуктивність.

3. Самокритика та перфекціонізм

“Я ніколи не отримаю бажаного підвищення”, “Я знову схибив/схибила”, “Моя робота була недостатньо хорошою”, “Мені треба/не треба було”. Це яскраві приклади самокритики із домішками перфекціонізму. 

Багато хто вважає, що це гарна якість, яка свідчить про чесність та відповідальність, а також є обовʼязковою передумовою до самовдосконалення та розвитку в ІТ.

Проте ось яке визначення дає професор клінічної психології Голан Шахар, який проводив масштабні дослідження теми самокритики:

“Це інтенсивні та постійні стосунки з собою, які характеризуються високими стандартами до себе та проявом ворожості й приниженнями стосовно себе, коли ці високі стандарти не виконуються.”

Найчастіше, внутрішній критичний голос зʼявляється ще в нашому дитинстві. Іронія в тому, що багато книг про самодопомогу радять нам дослухатися до внутрішнього голосу та лишатися вірним собі. Але якщо всередині вас сидить критик — це буде проблемою. 

Робота з цією шкідливою звичкою для розвитку в ІТ може бути як психологічним, так і емоційним викликом, який необхідно подолати, якщо ви хочете досягти професійного успіху. 

Тож, як знайти цей баланс? Одна з ефективних стратегій — це практика здорової самокритики та встановлення реалістичних очікувань.

Важливо навчитися визнавати, що ви звичайна людина, як і усі навколо, тож робити помилки під час роботи в ІТ-компанії — це нормально.

Замість того, щоб звинувачувати себе, визначте проблемні сфери та складіть план для самовдосконалення. 

4. Постійний пошук мотивації

Через бажання досягти своїх цілей та перевершити очікування інших, фахівці іноді можуть доводити себе до мотиваційного вигорання.

Цей стан характеризується втратою енергії, зниженням інтересу до робочих задач, відчуттям безпомічності та відчуженням від колег. 

Як він виникає? Якщо ваша мотивація повністю залежить від зовнішніх стимулів, як-то похвала чи фінансова винагорода, ви можете стати вразливим до будь-якої зміни обставин.

Брак заохочень може призвести до зниження мотивації, а значить — зменшує ваші шанси на успіх. 

Постійний пошук мотивації забирає багато часу, який ви могли б витрачати на реальні справи та досягнення. А очікування мотиваційних спонукань для виконання завдань може призводити до прострочених дедлайнів, що вплине на вашу репутацію у компанії. 

Фахівців, які мотивуються виключно успіхами інших спеціалістів, можуть очікувати неприємні висновки.

Наприклад, ви хочете змінити спеціалізацію та стати тестувальником, бо ця сфера популярна. Проте це не ваше прагнення, а думка суспільства. Тож, шлях до реалізації мети може бути довгим та важким, адже він не узгоджується з вашими справжніми бажаннями.

Щоб знайти правильний баланс між здоровою та нездоровою мотивацією, вчіться відзначати досягнення інших, але зосереджуйтеся на власному зростанні.

Використовуйте результати колег чи відомих людей, як натхнення, проте памʼятайте, що шлях кожного унікальний, а успіх — субʼєктивний.

Зрозумійте, які сильні сторони маєте сами ви, та відштовхуйтеся від цього при плануванні своїх карʼєрних цілей.

Якщо вам відгукується наш погляд на організацію роботи, імпонує наш підхід до професійного розвитку, є великі шанси, що наша співпраця може бути вдалою.

Щоб стати частиною команди, заповніть цю форму. Наші спеціалісти з відділу рекрутингу напишуть вам, щойно відкриється вакансія в ІТ-компанії, яка буде відповідати вашим компетенціям.

Стеж за оновленнями! Підпишись зараз, щоб отримувати найсвіжіші новини прямо на твою поштову скриньку

Приєднуйся до Computools

заповни форму або напиши нам на пошту hr@computools.com і ми підберемо для тебе цікаву пропозицію

    Ім'я*

    Електронна пошта/телефон*

    Позиція*

    Резюме (в форматі: .doc, docx, .pdf або .rtf)*

    Надіслати резюме →

    Дізнавайся першим
    про актуальні
    вакансії та події
    Telegram →