Чек-ліст антиуспіху в ІТ: 5 найпоширеніших відмовок від рішучих дій в кар’єрі та розвитку

Які переконання здатні створити перепони на шляху до успіху в ІТ та чому не варто звертати на них увагу.

“Наші сумніви — це наші зрадники. Вони примушують нас втрачати те, що ми, можливо, могли б виграти, якби не боялися спробувати.” Ці слова належать Вільяму Шекспіру, і вони дуже влучно описують причини, через які багато людей незалежно від статі, віку, освіти та навичок, просто відмовляються від своїх мрій та цілей. 

Невпевненість — це відсутність віри в себе та у свої здібності. Це тип мислення, який віддаляє від нас успіх та визнання у суспільстві, на роботі тощо. На відміну від здорової самокритики, яка може бути гарним джерелом для мотивації, невпевненість та страхи заважають нам досягати високих результатів та реалізовувати свій потенціал на всі 100%. 

Галузь інформаційних технологій досить швидко розвивається та постійно змінюється, це легко простежити через тексти до вакансій в ІТ. З кожним роком вимоги до тих чи інших ІТ-фахівців переглядаються, оскільки з’являються нові інструменти та процеси, які має знати спеціаліст.

Порівняння себе з іншими кваліфікованими кандидатами може призводити до сумнівів у власній експертності, відчуття, що ваші знання та навички вже не відповідають сучасним вимогам.

Але чому одні приймають відповідні кроки для підвищення рівня своїх вмінь та крокування кар’єрними сходинками, а інші — відмовляються від рішучих дій та знаходять сотні причин, чому це неможливо зробити?

Команда Computools дотримується думки, що кожен може побудувати успішну кар’єру в ІТ, якщо має на те бажання, докладає необхідні зусилля і намагається уникати у своєму житті тверджень, що демотивують.

Фрази, які заважають досягти успіху в ІТ, та як від них відмовитися

1. “Я не маю на це часу”

Доба має лише 24 години — це безсумнівний факт. Проте, “немає часу” – це не про нестачу вільної хвилини, а про інші пріоритети, або ж відсутність мотивації для ІТ-фахівця. Спеціалісти, які вважають, що не мають достатньо часу для навчання та відкладають через це досягнення певних кар’єрних цілей, ймовірніше не надто цього й бажають. 

Спробуйте оцінити зобов’язання, які існують у вас перед колегами по роботі в ІТ-компанії, та активності, щоб зрозуміти, як ви витрачаєте час. Виявіть ті задачі, які є для вас непродуктивними у досягненні поставленої цілі. Делегуйте, або, якщо можливо, відмовтеся від них на певний час. Встановіть пріоритети для важливих завдань. Для того, щоб правильно розподілити свою увагу й все встигати, використовуйте різноманітні техніки для ефективного керування часом.

2. “Я не маю необхідних навичок чи освіти”

Страх провалу є однією з основних причин, через яку спеціалісти не дуже прагнуть досягати успіхів в ІТ та обирають лишатися у своїй зоні комфорту. Якщо ви готові відмовитися від мрії через те, що вважаєте себе некомпетентним, то треба зрозуміти: дійсно це так, або ж ви недооцінюєте свої здібності й маєте синдром самозванця.

Передивіться ваші поточні навички й знання в галузі, у якій ви хочете розвиватися. Визначте конкретні області, де ви маєте недостатньо експертності. Оберіть зручний формат для навчання: курси, лекції, університетські програми тощо, або ж зверніться до професіоналів у вашій сфері та знайдіть ментора. Шляхів для отримання знань існує багато, оберіть той, яким вам буде зручно рухатися. 

Постійний саморозвиток — це дійсно важлива умова для успішної роботи в ІТ-компанії, адже тільки так фахівці можуть покращувати свої технологічні навички та залишатися конкурентоспроможними.

3. “Я не маю фінансової можливості”

Коли у нас вдосталь часу для пізнання чогось нового, але відсутня жага до навчання, ми можемо потрапляти у пастку хибної залежності від матеріального стану. Тобто вважати, що якісні знання можна отримати тільки за гроші, а накопичень не так багато, аби витрачати їх на освітній процес. 

Існує кілька шляхів вирішення цієї ситуації:

• Знайти додаткові можливості заробітку на фрилансі.

• Дізнатися про можливості отримання грантів, стипендій, компенсацій за навчальний процес в університетах за обраним фахом.

• Використовувати безоплатні ресурси: вебінари, книги, відеоуроки, онлайн-платформи тощо.

• Поцікавитися можливістю спонсорства чи фінансової підтримки у роботодавця. Деякі компанії пропонують подібні освітні бонуси, як додаткову мотивацію для ІТ-фахівця підвищувати власну кваліфікацію.

Цей невеликий план дій зайвий раз демонструє: відмовки щодо фінансових обмежень не стануть перешкодою, якщо спеціаліст дійсно бажає досягти певних успіхів в ІТ-кар’єрі. 

4. “Я знаю, що в мене нічого не вийде”

Ніхто з нас не застрахований від невпевненості у собі. Навіть вольові та сильні лідери можуть почувати себе недостатньо здібними/професійними/вмілими. Сумніватися у собі — природно, але не дозволяйте цим думкам перешкоджати вашому професійному розвитку та бажанню досягати успіхів в ІТ сфері.

Спробуйте виявити, з чим саме пов’язане ваше переконання про 100% невдачу. Нагадайте собі, що кожен має право на помилку, й один провал зовсім не характеризує вас, як ні на що не здатну людину.

Повірте в себе, згадайте свої досягнення та минулі успіхи — кожен з нас має сильні сторони та потенціал. Сприймайте труднощі та перешкоди, що виникають на вашому шляху, як цінний досвід.

5. “Я вже в тому віці, коли запізно щось змінювати”

Йти до свого кращого життя ніколи не пізно. Якщо ви мрієте досягти успіху в ІТ сфері, то вік точно не має ставати на заваді. Суспільство має безліч прикладів, коли люди отримували визнання на світовому рівні, хоч їм було далеко не 20 років. Усі обмеження лише в нашій голові. 

Що робити: 

• знайти для себе мотивацію;

• ставити конкретну мету, якої ви бажаєте досягти;

• працювати над покращенням своїх навичок, вивчати нові технології, займатися самоосвітою та намагатися застосовувати свої знання на практиці.

Кожен спеціаліст має свій шлях і темп розвитку в ІТ, не варто озиратися на інших. Розглядайте свій вік не як обмеження, а як додатковий досвід.

Ми впевнені в тому, що вмотивована людина здатна на все: вивчити будь-які мови, робити нові відкриття, підкорювати світ врешті-решт. Тож, якщо ви амбітний і цілеспрямований фахівець, який поділяє нашу думку і шукає роботу в ІТ, відправляйте резюме на пошту: hr@computools.com.

Спеціалісти з відділу рекрутингу Computools зв’яжуться з вами, щойно підберуть пропозицію відповідно до вашого досвіду.

Стеж за оновленнями! Підпишись зараз, щоб отримувати найсвіжіші новини прямо на твою поштову скриньку

Приєднуйся до Computools

заповни форму або напиши нам на пошту hr@computools.com і ми підберемо для тебе цікаву пропозицію

    Ім'я*

    Електронна пошта/телефон*

    Позиція*

    Резюме (в форматі: .doc, docx, .pdf або .rtf)*

    Надіслати резюме →

    Дізнавайся першим
    про актуальні
    вакансії та події
    Telegram →