Перфекціонізм в IT та випадки коли він тільки шкодить

Адаптивний та дезадаптивний перфекціонізм в ІТ. У чому користь та шкода перфекціоністського типу мислення. Як боротися з його негативним впливом на роботу.

Здавалося б, що люди, які завжди прагнуть робити усе ідеально, мають бути більш успішними, як у роботі, так і у житті. Проте на практиці саме перфекціоністи стають заручниками прокрастинації. Чому ж так відбувається? Пропонуємо розібратися.

У цьому матеріалі команда Computools спробує пояснити, чому перфекціонізм в ІТ може нашкодити, як розпізнати цю рису у власній поведінці та зменшити її вплив на ваше життя.

Сучасні дослідження перфекціонізму розкривають це поняття, як прагнення людини доводити результати власної діяльності до найвищих результатів, ідеалів, які вона сама собі встановлює, бажання бути досконалим у всьому. І хоч у загальному сприйнятті суспільство вважає це позитивною рисою, перфекціонізм може мати й негативні прояви, адже поділяється на адаптивний та дезадаптивний.

Адаптивні перфекціоністи легко беруться за будь-яку діяльність: чи то пошук роботи в ІТ, чи то новий проєкт, чи навчання. Ці люди ставлять перед собою реалістичні цілі, вміють концентруватися на важливих процесах. Вони схильні досягати відмінних результатів та отримувати від цього задоволення. 

Фахівці з дезадаптивним типом часто відчувають страх перед невдачею. Вони довго прокрастинують через те, що бояться припуститися помилок. У процесі роботи їхня увага сконцентрована лише на власних недоліках та проблемах, що можуть виникнути. 

Підводні камені дезадаптивного перфекціонізму в ІТ

Пропонуємо ІТ-фахівцям розглянути приклади дезадаптивного перфекціонізму та спробувати розпізнати у себе ці ознаки.

1. Підхід до справ “Або все, або нічого”

Перфекціоністи, як і успішні люди, ставлять перед собою високі цілі та наполегливо працюють над ними. Відмінність полягає у тому, що другі будуть задоволені тим, що якісно виконують свою роботу, хоч і не досягають цілей на 100%, а перші — приймуть лише ідеальний результат, адже оцінка “добре” сприймається ними, як провал.

Проте, підхід “Я не можу це розпочати, бо не виконаю це ідеально” зруйнував багато ідей та проєктів.

2. Високий рівень критики

Люди з перфекціоністським мисленням більш критичні до себе та інших. Їм складно підтримувати та мотивувати своїх колег по роботі в ІТ, адже вони швидше помічають помилки та недосконалості, аніж маленькі успіхи.

Так, наприклад, постійне вдосконалення коду чи дизайну призводить лише до затягування дедлайнів. Завжди є що покращити, та приходить час, коли варто перемикнутися на іншу задачу.

3. Зосередження тільки на результаті

Звичайні фахівці чи успішні лідери вміють отримувати задоволення від процесу, не менше ніж від кінцевої реалізації мети. Перфекціоністи навпаки — бачать мету і більш нічого іншого. Вони настільки стурбовані досягненням цілі та уникненням невдач, що не можуть просто робити свою справу і бути щасливим.

Це може мати серйозний вплив на ваш настрій і навіть призвести до стресу, якщо ви будете постійно хвилюватися та піддавати себе непотрібному тиску. 

4. Встановлення нереалістичних планів

Перфекціоністи схильні ставити перед собою високу планку. Через надмірно амбітну мету, спеціаліст, ймовірніше припинить щось робити, оскільки розуміє, що її дії не допоможуть досягти цілі найближчим часом. Це якби людина, яка жодного дня у житті не писала код, захотіла б з нуля самостійно створити програму для керування супутниками NASA. 

5. Прокрастинація

Прагнення до перфекціонізму в ІТ призводить до прокрастинації. Парадоксально, але це так. Фахівці з дезадаптивним типом складніше пристосовуються до змін, а страх зробити щось недосконало призводить до того, що вони взагалі не розпочинають працювати над робочими задачами.

Це зволікання може призвести до ще більшого відчуття невдачі. Коло замикається. Психологічний добробут такий самий вичерпний процес, як і час. Ви можете використовувати його для створення чудових проєктів, або ж витрачати на відчуття провини за неідеальне виконання обов’язків. 

6. Постійне навчання

Прагнення до перфекціонізму може затягнути у нескінченний навчальний процес і постійно навіювати думки, що ви, наприклад, ще не готові змінювати роботу в ІТ-компанії та претендувати на нову посаду. Але навчання — це практика, а ідеальна готовність — то міф.

Ви можете досягнути вершини досконалості через певний неокреслений час, та скільки можливостей ви втратите до того?

Кілька рекомендацій для фахівців, яким заважає надмірний перфекціонізм в ІТ

1. Встановлюйте реалістичні дедлайни. Якщо ви схильні до надмірної прискіпливості та перероблювання найменших дрібниць, ставте жорсткі терміни, які не дозволять вам цього робити. Пам’ятаєте Закон Паркінсона?

Будь-яка робота заповнює увесь виділений на неї час. Якщо ви дали собі 5 днів на певну задачу, ви завершите її через 5 днів, і навряд раніше.

2. Ставте собі запитання “Чи вплинуть ці зміни на загальний процес?” “Чи варто це мого часу?”. Якщо ви не маєте чіткої відповіді, встановіть для себе кінцевий термін, після якого ви або вирішите щось, або будете рухатися далі.

3. Питайте порад у колег. Що вони думають про поточне рішення? Чи достатньо його або варто щось вдосконалити? Подібний зворотний зв’язок допоможе знайти оптимальний варіант та ще й продемонструє вашу довіру до членів команди.

4. Вчіться задовольнятися хорошим рішенням, а не витрачати час на пошуки ідеального. 

5. Не згадуйте про завершені етапи роботи без нагальної потреби. Чи можна було б зробити це краще? Можливо треба було обрати інший шлях? Ці та інші подібні запитання лише занурюють вас у пастку сумнівів і не дозволяють займатися поточними справами.

Немає сумнівів, що перфекціонізм в ІТ може мати свої позитивні сторони, спонукати вас до досягнення масштабних цілей та наслідування високих стандартів. Однак важливо зберігати баланс між прагненням до ідеалу та реалістичними очікуваннями, бо надмірна прискіпливість може призводити до стресу й прокрастинації. 

Якщо ви шукаєте цікаві вакансії в ІТ хочете працювати серед талановитих та амбітних фахівців, запрошуємо вас приєднатися до Computools. Ми шукаємо Middle та Senior-спеціалістів різних напрямків. Заповнюйте форму, і ми зв’яжемося з вами.

Стеж за оновленнями! Підпишись зараз, щоб отримувати найсвіжіші новини прямо на твою поштову скриньку

Приєднуйся до Computools

заповни форму або напиши нам на пошту hr@computools.com і ми підберемо для тебе цікаву пропозицію

    Ім'я*

    Електронна пошта/телефон*

    Позиція*

    Резюме (в форматі: .doc, docx, .pdf або .rtf)*

    Надіслати резюме →

    Дізнавайся першим
    про актуальні
    вакансії та події
    Telegram →