Зовсім нещодавно робота в ІТ-компанії приносила задоволення, проте зараз усе змінилося: бажання розвиватися зникло, а задачі виконуються на автоматі, без жодної зацікавленості. Знайома ситуація?
Такий стан може бути наслідком стресу, перенавантаження, а може бути й ознакою, що фахівець переріс компанію. Якщо такий спеціаліст не буде шукати нових карʼєрних можливостей в ІТ, а працюватиме на тій самій посаді тривалий час, це може призвести до емоційного вигорання, вихід з якого буде тривалим й не дуже простим.
У цій статті ми не будемо зупинятися на red flags, які однозначно сигналізують про необхідність зміни компанії, як-от токсична атмосфера, неповага у команді, дискримінація, порушення особистих кордонів тощо. Якщо ви зіштовхнулися зі схожими ситуаціями, питання про пошук нової роботи — це у першу чергу питання особистої безпеки та гідності.
Команда Computools зібрала менш очевидні, але не менш важливі ознаки, які треба навчитися розпізнавати. Адже саме вони можуть підказати, що вже час рухатися далі.
Як зрозуміти, що потрібно розпочинати нову карʼєру в ІТ?
До питання зміни карʼєрного напряму та пошуку нових ІТ вакансій фахівці не завжди приходять внаслідок звільнення чи особистих невдач у команді. Іноді, ця думка виникає після саморефлексії, коли спеціаліст розуміє, що хоче бачити більше сенсу у своїй роботі.
Ось кілька маркерів, які можуть свідчити про те, що варто розпочати нову карʼєру:
1. Ви працюєте без натхнення та ентузіазму
Ще певний час потому ви з нетерпінням чекали на нові задачі, ділилися результатами з друзями та родиною. Проте зараз все більше завдань виконується на автопілоті, а бажання розповідати іншим про свою діяльність — зникло.
Абсолютно нормально після завершення великого проєкту відчувати втому, але у вас не має виникати відчуття внутрішньої порожнечі.
Якщо ви не відчуваєте, що ваша робота в ІТ-компанії має значення, це шкодить не тільки продуктивності, а й самооцінці, а також може наштовхувати на сумніви щодо вірного вибору професії.
Коли фахівець тривало знаходиться у такому стані, він втрачає інтерес до роботи та до сфери загалом.
2. Ваша ініціативність ігнорується
Ви вже кілька разів пропонували покращити командні процеси або автоматизувати рутинні задачі, але всі ідеї або залишалися без відповіді, або їх ввічливо брали на розгляд без подальшого зворотного звʼязку.
У компаніях, де ініціатива не помічається або не цінується, фахівці дуже швидко перестають бачити сенс у пропозиціях щодо вдосконалення процесів. Дослідження Gallup демонструє, що спеціалісти, чиї ідеї не враховуються, вдвічі частіше кажуть, що звільняться наступного року.
Якщо ви не бачите відповіді на власні зусилля, то чи не краще зберегти сили, чи не так? У результаті, така культура компанії призводить до того, що кожен член команди робить те, що сказали й поступово втрачає відчуття власної цінності.
3. Зустрічі 1:1 перетворилися на формальність
У здоровій робочій атмосфері особисті зустрічі з безпосереднім керівником це можливість для відвертого діалогу про досягнення цілей, складнощі у роботі, плани на майбутнє тощо.
Якщо ж ці 1:1 стали п’ятихвилинними розмовами без реального обговорення розвитку — це тривожний сигнал для фахівця. Адже, ймовірно, компанія втратила зацікавленість у вашому зростанні.
Натомість саме регулярні діалоги з керівником допомагають сформувати кар’єрний шлях ІТ-фахівця. Якщо зворотний звʼязок став рідким й неструктурованим, ви втрачаєте корисні інструменти для професійного зростання, а також розуміння, що ви робите добре, а над чим варто попрацювати.
4. Ваш досвід не використовується повноцінно
Якщо ваша рутина складається з типових задач, більшість з яких не потребують ані аналітичного мислення, ані глибокої експертизи, ваш потенціал залишається невикористаним.
Це викликає фрустрацію, коли бажання для реалізації є, а простору для цього немає. Відсутність постійної практики власних навичок призводить не тільки до втрати сенсу в ІТ роботі, а до недостатньої конкурентоспроможності порівняно з іншими фахівцями, котрі більш активно розвиваються.
Професіоналізм ІТ-фахівця визначається не тільки сертифікатами, а й реальною практикою. Яку відповідь ви можете дати на запитання: чи справді мій потенціал знаходить реалізацію тут і зараз?
5. Думка про зміну ІТ-компанії вже не випадкова, а звична
Зазвичай, думка про звільнення виникає раптово, як надто емоційна реакція на певну неприємну ситуацію. Але якщо ви повертаєтеся до цієї теми навіть у спокійному стані, варто глибше замислитися над цим питанням.
Ви можете відчувати, що вже психологічно попрощалися з компанією і ця думка не лякає вас, а навпаки викликає зацікавленість та потяг до змін.
Цікаво, що багато людей бояться зрадити команду або керівника та залишаються на посаді, яка їм не підходить замість того, щоб розпочати нову карʼєру та продовжувати власний розвиток.
Проте якщо ви вмієте розпізнати момент, коли ви перестаєте зростати та можете прийняти рішення, яке дозволить рухатися далі, це свідчить про ваш професіоналізм й не заслуговує на образи зі сторони компанії.
6. Ви не навчаєтеся нового у своїй галузі
Один з проявів професійної стагнації — це відсутність навчання. Якщо ви не проходили жодного курсу за останній рік, не цікавитеся новинами сфери, у якій працюєте, це означає, що ваша робота не вимагає розвитку.
Коли компанія або посада, на якій ви працюєте, тривалий час не дає нових викликів, ви втрачаєте свою ринкову конкурентоспроможність. Що для будь-якого спеціаліста є дуже небезпечним досвідом, якщо звісно він мріє про нову карʼєру в ІТ, а не про повну зміну спеціалізації.
Подумайте, чому зникло бажання навчатися та пізнавати нове, проблема у вас, чи в оточенні. Бо часто варто лише змінити середовище, щоб інтерес та мотивація знову повернулися.
Чи варто шукати нову роботу в ІТ?
Якщо ви впізнали себе хоча б у трьох ситуаціях, варто чесно подивитися на свою посаду, та можливості, які вона може вам дати.
Щоб рішення було обґрунтованим, можете спробувати:
• поговорити з керівником та пояснити свій емоційний стан;
• дізнатися, чи можливо змінити посаду або спеціалізацію всередині компанії;
• звернутися до коуча, аби подивитися на ситуацію з іншого ракурсу (якщо є така можливість);
• оцінити ринок та розпочати без поспіху шукати ІТ-вакансії.
І найголовніше: дослухайтеся до себе, не ігноруйте свої емоції. Іноді правильне рішення полягає не у тому, щоб триматися за стабільність, а у тому, щоб дозволити собі перейти на наступний рівень.
Якщо ж ви вже прийняли рішення будувати нову карʼєру в ІТ, ми запрошуємо вас стати частиною Computools.
Ми цінуємо ініціативу, підтримуємо розвиток, відкриті до нових ідей і віримо, що справжня сила компанії у людях. Заповнюйте форму та очікуйте повідомлення від наших рекрутерів.