Страх перед співбесідою в IT: звідки він, та що з ним робити?

Страх перед співбесідою в ІТ — поширена емоція, котру відчувають багато кандидатів. Невпевненість у власних знаннях та страх відмови можуть зробити очікування інтервʼю тривожним. Щоб подолати ці та інші страхи, читайте наші рекомендації, які допоможуть зменшити хвилювання й підвищать ваші шанси на успіх.

Страх — одна з десяти фундаментальних емоцій, які відчуває кожна людина у нашому світі. Виникнення страху відбувається через фізичну, емоційну або психологічну загрозу, яка може бути як реальною, так і уявною. 

Традиційно страх вважається негативною емоцією, проте насправді, він спрямовує наші захисні механізми на боротьбу з потенційною небезпекою. 

Коли людина здатна впоратися з загрозою, відчуття страху зменшується, або зникає взагалі. Якщо ж ви не маєте впливу на ситуацію, або не знаєте, як її змінити — це може посилювати тривожність. 

Як може проявлятися страх?

Реакція страху бере початок у мозку, саме там інтерпретується інформація, внаслідок чого людина розуміє, наскільки ця ситуація є загрозливою. 

Якщо мозок сказав, що реальність стає небезпечною, організм вивільняє гормони стресу — кортизол та адреналін.

Вони своєю чергою пришвидшують серцебиття та прискорюють дихання, більш напруженими стають мʼязи волосяного покриву, які ми звикли називати “мурашками” на шкірі — і ось, це вже не звичайний ранок, а повноцінне хвилювання перед співбесідою. 

Як тільки страх зникає, гіпоталамус повертає усі системи організму до нормального стану. 

Хочемо нагадати, що кожна співбесіда — це цінний досвід, котрий наближає вас до вашої мети. Використовуйте його для вдосконалення своїх навичок та підвищення впевненості у собі.

Чому може виникати страх перед співбесідою в ІТ?

Незалежно від того, скільки співбесід вже на вашому рахунку, нервувати перед цією подією цілком нормально. У вас може бути безсоння вночі або характерне відчуття у животі, коли наближається час інтервʼю.

Рекрутери Computools поцікавилися у кандидатів на LinkedIn, чи відчувають вони страх перед співбесідою в ІТ?

І ось які відповіді ми отримали:

“Не знаю, мені зазвичай не допомагає нічого. Тільки коли вже почалась співбесіда — тоді заспокоююсь. А до того — нервую нереально.”

“Хвилювання — це нормальне відчуття перед співбесідою. Я завжди хвилювалась до початку дзвінка, але потім відпускала це почуття.”

“Важко коли мало досвіду у проходженні співбесід і є страх невідомого.”

32% респондентів зазначили, що мають такі емоції й хочуть їх позбутися. 

Але чому ж хвилювання перед зустріччю складно здолати?

1. Відсутність досвіду.

Ви можете боятися співбесіди, якщо це ваш перший відгук на ІТ-вакансію, або у вас була довга перерва після попереднього місця роботи.

Ви можете сумніватися у своєму досвіді, кваліфікації, навичках та в тому, що ви найкращий кандидат на цю посаду. 

2. Страх відмови.

Багато фахівців сприймають результат співбесіди, як оцінку власних компетенцій. Запропонували офер — я молодець, відмовили — я невдаха.

Страх відмови також може бути наслідком негативного досвіду у минулому, якщо вам казали “ні” — це може посилювати вашу невпевненість у собі. 

3. Тривога через невизначеність.

Співбесіда сприймається, як критично важливий етап у карʼєрному розвитку. І коли ви не можете спланувати, як вона буде проходити, які питання вам будуть ставити, та за яким напрямком піде діалог — може відчуватися страх.

Йти у невизначеність — майже теж саме, що крокувати у темряву без ліхтаря.

4. Інтервʼю призначене на пізній час.

Якщо особиста зустріч чи онлайн-співбесіда в ІТ компанії запланована на обідній або вечірній час, ви, ймовірно, витрачаєте цілий день на підготовку та хвилювання.

До початку інтервʼю ваша психологічна виснаженість може дійти до максимального рівня через те, що ви будете прокручувати у голові майбутню подію.

5. Соціальний тиск.

Страх перед інтервʼю може посилюватися через соціальний тиск, зокрема, коли сімʼя чи близькі мають певні очікування про ваше працевлаштування.

Коли ви відчуваєте такі моральні зобовʼязання, то можете переживати, аби усе пройшло якнайкраще.

Як використати страх перед співбесідою в ІТ на свою користь?

Страх дійсно можна перетворити на потужний інструмент для досягнення успіху. 

Замість того, щоб намагатися приглушити цю емоцію, дозвольте собі відчувати її та заглибтеся у неї. Подумайте, що вас лякає: невпевненість, страх провалу або щось інше?

Розуміння походження страхів допоможе вам сфокусуватися на конкретних аспектах, які потрібно покращити.

Спробуйте перетворити його на мотивацію. Не дозволяйте страху паралізувати вас, а використовуйте його, як стимул до дій.

Наприклад, якщо ви боїтеся не справитися з технічною частиною інтервʼю, зверніться до себе від другої особи та скажіть “Ти зможеш, я у тебе вірю” та присвятіть вільний час практичним задачам.

Як перебороти страх перед співбесідою в ІТ?

На основі відповідей наших респондентів, команда Computools підготувала ефективні поради, які допоможуть вам впоратися з хвилюванням та подолати страх перед співбесідою в ІТ-компанії.

• Зосередьте свої думки на тому, що це ви шукаєте роботу, яка відповідає вашим критеріям, а не навпаки. Це величезна різниця. Ви фактично берете інтервʼю у співрозмовника, щоб дізнатися, чи зможе компанія забезпечити вам потрібні умови.

Розуміння цієї ситуації має збільшити вашу впевненість у собі та допомогти побороти тривожність.

• Рекрутери вас не знають. Вони ще не розуміють, який ви фахівець та людина. Усе, що їм відомо — це те, що написано у рядках вашого резюме.

Ви отримуєте можливість сформувати нове враження про себе. Так, це може бути страшно, але це чистий аркуш, на якому ви можете презентувати себе з найяскравішої сторони.

• Гарно поснідайте перед співбесідою. Виберіть одну зі своїх улюблених страв, щоб покращити собі настрій, а на десерт оберіть шоколад чи горіхи. Це дозволить вам отримати необхідну енергію.

Натомість нервове голодування лише посилить занепокоєння та стрес, а з голодним шлунком значно важче зосередитися на запитаннях рекрутера.

• Виконайте дихальну техніку “квадрат”: зробіть глибокий вдих, порахуйте до чотирьох — видихніть. Повторюйте цей процес стільки, скільки потрібно. Таке дихання активує парасимпатичну нервову систему, що сприяє розслабленню.

Коли ви концентруєтеся на процесі — це допомагає керувати емоціями, що вкрай важливо під час сильного стресу або перед важливими подіями.

• Підготовка до співбесіди в ІТ-компанію може допомогти зменшити тривожні відчуття. Перед інтервʼю ще раз перегляньте умови роботи в ІТ компанії, випишіть найцікавіші моменти та аспекти, до яких у вас є запитання.

Подумайте, якими професійними досягненнями ви обовʼязково хочете поділитися з рекрутером, що можете запропонувати компанії.

• Якщо співбесіда призначена на пізній час і її не вдалося перенести на ранок, намагайтеся не зосереджуватися на очікуванні. Замість цього — візуалізуйте успіх. Знайдіть тихе місце, де вас ніхто не буде турбувати, закрийте очі та уявіть, що ви успішно пройшли інтервʼю.

Це може здатися дивним, проте позитивне мислення налаштовує наш мозок на правильну поведінку.

• Коли на співбесіді ви зіштовхнетеся із “неможливим” завданням, нагадайте собі, що рекрутери, можливо, просто хочуть побачити ваш підхід до вирішення складних ситуацій.

Зберігайте спокій та поясніть свій процес мислення. Те, як ви боретеся з викликами іноді буває більш важливим за правильний варіант відповіді. 

• Більшість тестових завдань, які можуть здаватися вам складними, насправді стануть легкими через 1-2 місяці на посаді. Тобто через певний проміжок часу ви будете виконувати їх набагато швидше, аніж на співбесіді.

Памʼятайте про це, та намагайтеся не хвилюватися через довгі розмірковування над відповіддю. 

• Перед вами відкрито багато можливостей. Той факт, що компанія запросила вас на інтервʼю, означає, що вони вже зацікавлені у вашій експертності, адже вони витрачають свій час. Навіть якщо у цей раз ви отримаєте відмову, є ще безліч ІТ-вакансій.

• Якщо ви відчуваєте страх перед співбесідою в ІТ через те, що можете розгубитися під час діалогу та забути, про що йде мова — робіть нотатки.

Записуйте все, що може здатися вам важливим, коли ви захочете поставити свої запитання: години роботи, особливості співпраці, рейт, а особливо — імена співрозмовників. 

Хочемо нагадати, що кожна співбесіда — це цінний досвід, котрий наближає вас до вашої мети. Використовуйте його для вдосконалення своїх навичок та підвищення впевненості у собі. 

Якщо ж ви зараз шукаєте роботу в ІТ, приєднуйтеся до нашої команди. Заповніть цю форму та отримайте можливість працювати з цікавими проєктами. 

Стеж за оновленнями! Підпишись зараз, щоб отримувати найсвіжіші новини прямо на твою поштову скриньку

Приєднуйся до Computools

заповни форму або напиши нам на пошту hr@computools.com і ми підберемо для тебе цікаву пропозицію

    Ім'я*

    Електронна пошта/телефон*

    Позиція*

    Резюме (в форматі: .doc, docx, .pdf або .rtf)*

    Надіслати резюме →

    Дізнавайся першим
    про актуальні
    вакансії та події
    Telegram →