Знову “ні” після співбесіди в ІТ: основні причини відмов

Розбираємо ключові фактори, які можуть бути причинами відмов після співбесіди в ІТ. Як культурна відповідність, soft skills та очікування кандидата можуть вплинути на рішення компанії?

Пошук роботи в ІТ не завжди буває легким та швидким процесом. Кандидати інвестують час та зусилля у написання актуального резюме, супровідного листа та підготовки до інтерв’ю аби знайти компанію, яка буде відповідати їхнім потребам.

Проте, важливо пам’ятати, що не кожен з цих кроків буде успішним. 

Іноді ви можете пройти співбесіду, почувати себе успішним, впевненим у відповідях, але все одно не отримати пропозицію щодо обраної вакансії в ІТ

Для цієї статті фахівці з відділу рекрутингу Computools зібрали 7 можливих причин, через які кандидатам відмовляють у процесі найму.

Розуміння цих підстав допоможе вам краще підготуватися до майбутніх інтерв’ю й підвищити власні шанси на успіх.

7 причин відмови кандидату після співбесіди в ІТ

Інтерв’ю у галузі інформаційних технологій мають певну особливість — розподіл на кілька етапів:

• Перший — це, зазвичай, розмова з рекрутером. Цей діалог спрямований на оцінку загальних навичок кандидата, його досвіду та відповідності культурі/цінностям компанії. Під час цієї зустрічі також обговорюються умови роботи.

• Другий — знайомство з технічним спеціалістом з команди/керівником напрямку/безпосереднім керівником.

Під час цієї зустрічі до уваги беруться технічні навички ІТ-фахівця, його здатність працювати з конкретними технологіями та процесами, які безпосередньо стосуються його посади. Під час цього етапу може виконуватися чи обговорюватися тестове завдання.

Чому можуть відмовити кандидату після співбесіди з рекрутером?

Ось деякі з причин, через які ви можете не отримати від рекрутера запрошення на технічну частину інтерв’ю:

1. Розбіжність у цілях та очікуваннях

Ймовірніше, під час першої частини співбесіди в ІТ-компанію вас запитають про кар’єрні амбіції та очікування від відкритої посади.

Неспроможність роботодавця задовольнити вимоги та сприяти реалізації цілей кандидата — є підставою для паузи у процесі найму цього фахівця.

За результатами одного з досліджень американської компанії BambooHR виявлено, що 44% працівників вже в перший тиждень роботи шкодують, що прийняли пропозицію. Роботодавці ж зацікавлені у тривалій співпраці, яка буде приносити задоволення усім учасникам робочого процесу.

2. Відсутність культурної відповідності

Компанії шукають не просто кандидатів з відповідним досвідом та навичками, але й людей, яким буде комфортно працювати у тому складі команди, який вже існує. 

Культурна відповідність — це не те що можна осягнути фізично чи побачити, це можна тільки відчути: у процесі роботи, взаємодії з колегами чи зовнішнім оточенням.

Якщо спеціаліст не має компетенцій, що необхідні конкретній команді, не поділяє цінності, підхід до організаційної політики чи менеджменту, це, ймовірніше, вплине на його ефективність, а отже — на роботу інших колег. 

Для виявлення сумісності рекрутери спілкуються з кандидатами на різні теми, які не стосуються безпосередніх обов’язків. Сталого переліку запитань не існує, у кожної компанії він свій.

Але серед них можуть бути такі приклади:

• Чи були у вас конфлікти з колегами? Як ви їх вирішували?

• Що вам найбільше подобалося на попередньому місці роботи? А найменше?

• Що для вас означає успіх у роботі в ІТ?

3. Відсутність важливих Soft Skills

ІТ-фахівці повинні володіти не лише технологічними знаннями, а й мати низку м’яких навичок для успішної роботи у команді та з клієнтами.

Ось деякі з них:

• Комунікабельність: вміння ясно та просто висловлювати свою думку чи ідеї.

• Здатність аналізувати проблеми та знаходити шляхи для їх вирішення.

• Командна гра: співпраця зі спеціалістами різних напрямків для досягнення загальної цілі.

• Гнучкість: вміння швидко адаптуватися до нових технологій, різноманітних змін та умов проєктів.

• Керування часом: здатність розставляти пріоритети та ефективно планувати власну роботу.

• Навичка врегулювання конфліктів, зокрема за допомогою компромісів.

• Вміння активно слухати співрозмовника, розуміти та враховувати його потреби.

4. Невідповідність до вимог конкретної вакансії

Цей параметр дуже індивідуальний. Наприклад, проєкт для якого компанія шукає інженера, англомовний, а кандидат не має достатніх знань та мовної практики. 

Або ж початок роботи планується вже через тиждень, а спеціаліст має відпрацювати на попередній роботі ще місяць, або хоче братися до робочих обов’язків лише після тривалої відпустки. 

Така розбіжність може виявитися критичною для обох сторін. 

Повідомлення про те, що інтерв’ю не було пройдене, майже ніхто не читає з посмішкою. Проте зворотний лист до роботодавця з проханням надати відгук щодо співбесіди може покращити ваші навички та допомогти у подальшому пошуку роботи.

Причини відмови кандидату після технологічного інтерв’ю

1. Відсутність необхідних hard skills

Те, що кандидат був на керівній посаді або займався розробкою протягом 5 років, жодним чином не підтверджує його фундаментальні знання та технологічні навички.

Інженер може знати та володіти певними бібліотеками, писати функції й для його попередньої компанії цих вмінь було вдосталь. 

Проте наступний роботодавець може мати іншу специфіку проєктів та задач, де цих навичок вже буде недостатньо.

2. Відмова від виконання рекомендацій

Якщо у вас був гарний досвід першого етапу інтерв’ю, ви відчуваєте, що вам імпонує компанія та її цінності, обов’язково зверніть увагу на рекомендації та поради, які вам надасть рекрутер.

Про що йде мова?

Можливо для етапу співбесіди з керівником напрямку вам необхідно буде підготувати приклади реалізованих проєктів чи бути готовим виконати коротке тестове під час інтерв’ю для перевірки навичок.

Якщо ви дали на це попередню згоду, рекрутер попередить про це інших фахівців, які будуть присутні.

Кандидат, який забуває про свої слова чи не аргументовано відмовляється від тестового завдання, може викликати сумніви у здатності ефективно виконувати робочі обов’язки. Також це може бути показником недбалого ставлення до процесу співбесіди в ІТ.

Якщо ж у вас виникли проблеми з виконанням чи ви неправильно зрозуміли запит від вашого співрозмовника, не соромтеся повідомити про це та уточнити деталі.

3. Порушення професійної субординації

Гарні відносини з майбутніми колегами по роботі в ІТ-компанії — це добре, водночас занадто дружні розмови під час інтерв’ю можуть фактично перешкодити отримати пропозицію. 

Обговорення особистих проблем, які жодним чином не впливають на виконання робочих обов’язків, можуть свідчити про відсутність професійних кордонів та поставити інших співрозмовників у незручне становище. 

Перш ніж ділитися подробицями життя, подумайте: чи надають вони цінності вашій професійній репутації.

Відмова кандидату після співбесіди: яку користь можливо з неї отримати? 

Повідомлення про те, що інтерв’ю не було пройдене, майже ніхто не читає з посмішкою. Проте зворотний лист до роботодавця з проханням надати відгук щодо співбесіди може покращити ваші навички та допомогти у подальшому пошуку роботи. 

Ось приклад, як може виглядати такий лист:

Вітаю, (ім’я інтерв’юєра)!

Дякую за те, що приділили мені час. Мені було приємно зустрітися з вами й іншими членами вашої команди та отримати можливість дізнатися більше про компанію (назва).

Якщо є така можливість, мені хотілося б отримати відгук про мої навички проходження співбесіди та загальну кваліфікацію. Я завжди шукаю шляхи для вдосконалення, тому ваша думка буде цінною для мене.

Ще раз дякую за ваш час.

(Ваше ім’я)

Якщо інтерв’юєр зможе приділити увагу та відповість на ваше звернення, це надасть вам деякі  переваги:

Ви зможете дізнатися про себе щось нове. На відміну від друзів чи колег, малознайома людина не боятиметься висловлювати критику.

Проте критика від рекрутера, ймовірніше, матиме аргументований характер. А отже, ви маєте шанс отримати цінний відгук.

Ви прокачаєте навичку сприймати критику. Кожен може сказати, що спокійно ставиться до оцінки власного професіоналізму. Але не кожен буде цілеспрямовано звертатися за відгуками.

Ви відкриваєте двері для майбутніх можливостей. Рекрутери завжди лишаються на зв’язку з кандидатами, які справили на них враження, навіть якщо перша спроба співпраці виявилася невдалою. Фахівці, які звертаються за зворотним зв’язком — запам’ятовуються.

А для тих, хто шукає актуальні вакансії в ІТ, у нас є пропозиція: заповнюйте форму та отримайте можливість стати частиною команди Computools.

Ми шукаємо Senior- та Middle-спеціалістів різних напрямків й завжди раді співпраці з талановитими фахівцями.

Стеж за оновленнями! Підпишись зараз, щоб отримувати найсвіжіші новини прямо на твою поштову скриньку

Приєднуйся до Computools

заповни форму або напиши нам на пошту hr@computools.com і ми підберемо для тебе цікаву пропозицію

    Ім'я*

    Електронна пошта/телефон*

    Позиція*

    Резюме (в форматі: .doc, docx, .pdf або .rtf)*

    Надіслати резюме →

    Дізнавайся першим
    про актуальні
    вакансії та події
    Telegram →