Хто такі світчери? Цей термін застосовується до людей, які змінюють свою професійну діяльність й при цьому переходять з однієї сфери в іншу (найчастіше, ми чуємо про світчерів в ІТ).
Цей процес не можна називати вимушеним, ймовірніше, це — свідомий вибір фахівця, який прагне розвиватися й пробувати себе у нових ролях.
Ось кілька причин, чому спеціалісти вирішують змінити напрямок своєї карʼєри:
• незадоволення своєю роботою;
• широкі можливості для професійного розвитку;
• приваблива фінансова мотивація;
• бажання мати більш гнучкий та вільний графік роботи;
• прогресивне зростання ІТ-галузі та попит на фахівців.
Цей перелік підтверджує, що зарплата це важливий, проте не єдиний фактор, на який опираються новачки, що шукають ІТ вакансії.
Як світчерам в ІТ розпочати свою карʼєру?
Якщо ви прийняли рішення змінити сферу діяльності кардинально, Computools не рекомендує робити це з поспіхом. Ретельна підготовка допоможе не розчаруватися у своєму виборі завчасно та не схопити емоційне вигорання під час навчання.
Перший крок для тих, хто планує розпочати карʼєру в ІТ, це зʼясувати, що для вас означає “сфера ІТ”. У суспільстві склався певний стереотипний портрет ІТ-фахівця — розробника, який пише код, створює програми чи мобільні застосунки.
Але у галузі інформаційних технологій працюють також спеціалісти, які тестують продукти, розробляють для них дизайн, створюють стратегії, займаються питаннями безпеки та збереження даних тощо.
Де ви бачите себе?
Не знаєте, з чого почати?
1. Подумайте про речі, які вам подобаються у вашій роботі. Якою була ваша мотивація, коли ви прийшли на цю посаду? Це були обов’язки, можливості для зростання чи щось інше?
Подумайте, які аспекти вашої роботи вам все ще подобаються, чому вони вас цікавлять? Це креативність, стратегічне мислення чи аналітичні завдання? Вам подобаються постійні зміни чи ви віддаєте перевагу стабільності?
Які ваші цінності та як ваша поточна робота відповідає ним? Використовуйте цю інформацію й ви краще зрозумієте, чого шукати, а чого уникати.
2. Поспілкуйтеся з людьми, які вже довго працюють у цій сфері, та попросіть їх розказати кілька слів про свою роботу в ІТ компанії: що входить у їхні обовʼязки, що подобається, а що — ні.
Не бійтеся писати у LinkedIn тим, хто вас зацікавив. Не факт, що ви отримаєте відповідь одразу, але ви точно знайдете тих, хто вас підтримає.
3. Проаналізуйте нові тенденції у галузі: що зараз розвивається та буде актуальним у найближчому майбутньому.
Наприклад штучний інтелект дозволяє робити революційні відкриття в абсолютно різних сферах, а через збільшення кіберзагроз зростає потреба в експертах з кібербезпеки.
4. Якщо ви вирішили стати розробником, дізнайтеся, які мови програмування знаходяться зараз на хвилі популярності.
На початку 2024 року у трійку мов, що мали найбільший попит, входили JavaScript, TypeScript та Python.
Опитування DOU.UA продемонструвало, що більша частина респондентів працює у сфері Backend, стабільне збільшення фахівців демонструє DevOps, а от Full stack поступово зменшує оберти за кількістю спеціалістів.
Як обрати напрямок світчеру в ІТ за допомогою ChatGPT?
Ось приклад prompt, який ви можете використовувати для того, щоб штучний інтелект допоміг вам:
Я хочу, щоб ти розмірковував як дуже досвідчений кар’єрний консультант. Я хочу працювати в ІТ, але не знаю, з чого почати. Я хочу отримати рекомендації щодо того, як знайти роботу в ІТ, котра б якнайкраще відповідала моїм навичкам та інтересам. Ось трохи інформації про мене:
• Сильні сторони: (Перерахуйте свої сильні сторони, наприклад, здатність розв’язувати проблеми, увага до деталей, креативність, робота в команді тощо).
• Технічні навички: (Згадайте будь-які технічні навички, які у вас є, наприклад, програмування на Python, використання Excel, графічний дизайн тощо).
• Інтереси: (Опишіть, що вам цікаво у сфері ІТ або поза нею, наприклад, веброзробка, аналіз даних, ШІ, ігри, соціальні мережі тощо).
• Попередній досвід: (Коротко опишіть свій досвід роботи чи навчання, пов’язане з ІТ, якщо таке є).
Використовуй цю інформацію для того, щоб запропонувати три найпопулярніші галузі в ІТ, де я зможу реалізувати свої сильні сторони та інтереси. Будь ласка, поясни, чому кожна спеціалізація підходить мені, які кроки я можу вжити для того, щоб детально дослідити кожен з варіантів.
Що робити після того, як ви обрали напрямок?
Подумайте про свої transferable skills. Це навички та знання, які ви здобули за одних обставин, проте можете використати їх для карʼєри світчера в ІТ.
Наприклад, графічний дизайнер має достатньо вмінь, аби перейти на посаду Junior UX-designer, а проєктний менеджер може стати Product-менеджером.
За результатами одного з опитувань майже третина розробників здобували свої знання самостійно, це й не дивно, адже існує безліч онлайн-ресурсів, які пропонують безкоштовне навчання.
Чи варто витрачати час на самостійне навчання з огляду на поточну конкуренцію? Багато компаній, зокрема й Computools, мають позитивне відношення до світчерів в ІТ, бо цінують навички та досвід, а не диплом та формальну освіту. Головне — створити потужне портфоліо, отримати практичний досвід та корисні контакти.
Думайте про місяці й роки, а не про дні й тижні. Переважна більшість фахівців кидають спробу “свічнутись” з тієї самої причини, чому кидають спортзал.
Залежно від обраної спеціалізації, вам може знадобитися багато часу, щоб побачити перші результати. Це варто памʼятати, якщо ви очікуєте швидкого ефекту.
Для того, щоб досягти успіху, вам потрібен час і наполегливість.
Як шукати проєкти для портфоліо?
Ви можете розробити власний проєкт, який продемонструє ваші навички та вміння. Не бійтеся експериментувати та втілювати свої ідеї у життя.
Ще один гарний спосіб поповнити портфоліо — запропонувати співпрацю волонтерським чи благодійним організаціям. Ви не лише отримаєте можливість застосувати теоретичні знання на практиці, але й відкриєте нові горизонти для професійного розвитку.
Використовуйте сайти на кшталт Upwork або Fiverr, щоб знайти невеликі проєкти або запропонувати свої послуги. Це дозволить вам працювати над реальними завданнями й отримувати відгуки від клієнтів.
Якщо ви проходите онлайн-курс чи навчання, то, ймовірніше, теж зможете отримати один або кілька реалізованих проєктів у портфоліо.
Як світчеру налаштуватися на співбесіду в ІТ?
Ось кілька ситуацій, з якими ви можете зіштовхнутися під час інтервʼю:
1. Запитання про незнайому технологію чи інструмент
Не бійтеся визнати, що ви не знайомі з певною технологією чи інструментом. Замість цього поясніть, як швидко ви навчаєтеся нового.
Наприклад, можна сказати: “Я не маю досвіду роботи з цією технологією, але я швидко освоюю потрібну інформацію. Наприклад, для вивчення (назва інструменту), я використовував/використовувала документацію та онлайн-курси.”
Це продемонструє вашу здатність до навчання та швидкої адаптації.
2. Складні технічні запитання
Замість того щоб панікувати, поясніть свій процес мислення вголос. Це продемонструє ваш підхід до розвʼязання проблем.
Сказати про це можна так: “Я не впевнений/впевнена у відповіді на це питання, але можу спробувати підійти до нього так: спочатку розгляну (перша частина проблеми), а потім (друга частина).”
Інтерв’юери не завжди очікують ідеальної відповіді, замість того, вони дивляться, як ви думаєте та реагуєте на виклики.
3. Недостатній досвід у певній галузі
Ви можете думати, що це недолік, але не треба забувати, що ви — світчер й це ваша перша робота в ІТ. Зверніть увагу на свої transferable skills та унікальний досвід, якого може бракувати молодшим кандидатам.
Наприклад: “Хоча я не маю досвіду у цій галузі, та я працював/працювала над проєктами, де використовував/використовувала комунікативні навички та тайм-менеджмент, що є важливими для цієї ролі.”
Це продемонструє ваше розуміння нової ролі та вмінь, які потрібні для ефективної роботи.
Памʼятайте, що ви можете змінити свій карʼєрний шлях у будь-якому віці. 82% тих, хто ризикнув та обрав іншу професію після 45 років, досягли успіху! Ви можете розпочати з трохи нижчої зарплати чи посади, але це тимчасово й не означає, що ви починаєте з нуля.
До речі, Computools розшукує таланти: як досвідчених фахівців, так і амбітних світчерів.
Ви можете ознайомитися з актуальними ІТ вакансіями на нашому сайті, або одразу заповніть цю форму та очікуйте на повідомлення від наших рекрутерів.