8 міфів про пошук роботи в ІТ

Чому міфи про пошук роботи в ІТ заважають фахівцям? Розповідаємо, як виникають ці упередження та чому вони можуть нашкодити кандидатам.

Пошук роботи в ІТ сфері часто супроводжується упередженнями та міфами. Вони виникають зокрема через брак перевіреної інформації, особистий субʼєктивний досвід та передчасні узагальнення. 

Коли фахівець зіштовхується з певним досвідом пошуку роботи або чує історії від знайомих, він починає вважати це популярною ситуацією та думає, що так трапляється завжди.

Ця ментальна стратегія, яку використовує мозок має назву евристика доступності.

Наприклад, якщо колись ви випадково відправили одне резюме на різні позиції до різних компаній й вас запросили на обидві співбесіди, у вас може виникнути упереджена думка, що не обовʼязково адаптовувати резюме окремо під кожну вакансію в ІТ

Для цієї статті Computools зібрали цікаві міфи про пошук роботи в ІТ, а тепер пояснюємо кандидатам, чому не варто звертати на них увагу.

Надто низькі зарплатні очікування можуть викликати сумніви у потенційного роботодавця щодо ваших професійних здібностей, досвіду чи впевненості в собі. Коли кандидат готовий працювати за зарплату, яка є нижче ринкового рівня, то, можливо, йому бракує компетенцій?

Найпопулярніші міфи про пошук роботи в ІТ

Розуміння міфів та причин, через які вони виникають, допоможуть вам краще розуміти реалії процесу найму.

Міф 1: в ІТ може працювати лише молодь

ІТ-індустрія цінує навички більше ніж вік. Старші працівники приносять з собою не тільки професійний, а й життєвий досвід, який може стати надзвичайно корисним у роботі. 

Багато відомих ІТ-фахівців й засновників великих компаній розпочали або продовжували свою карʼєру у зрілому віці.

Наприклад, Джон Маккарті, якого вважають “батьком” штучного інтелекту, успішно працював до 74 років.

Якщо ви маєте глибоке розуміння бізнес-процесів, вузькоспеціалізовані технічні знання, навички керування командами та проєктами — будь-що, що є цінним саме для вашої посади, позбавтеся упередження, що для вас вже немає місця в ІТ через вік. 

Міф 2: під час свят кількість ІТ-вакансій зменшується, бо компанії призупиняють процес рекрутингу

Багато людей вважають, що під час свят компанії не наймають нових працівників, тож відкладають свій пошук до завершення святкових вихідних. 

Проте рекрутери не мають канікул і повинні закривати вакансії якнайшвидше.

Ви не знаєте, коли хтось зі співробітників вирішить змінити роботу, а отже не можете спрогнозувати, що цікава для вас посада зʼявиться саме на початку нового року, а не на Різдво. 

Оскільки це досить поширений стереотип про пошук роботи, то у період свят кількість відгуків від кандидатів дійсно зменшується. Ви можете використати цю ситуацію на свою користь. 

До того ж святковий настрій може сприяти приємнішим та більш неформальним співбесідам.

Коли всі учасники інтервʼю знаходяться у доброзичливому настрої, це підвищує ваші шанси на отримання оферу.

Міф 3: навички мають бути підтверджені сертифікатами чи дипломами

Наявність диплома може бути важливою для початкового етапу карʼєри та свідчити про певний рівень знань чи компетенцій, якщо спеціаліст не має досвіду. 

Проте жоден роботодавець не приймає рішення про працевлаштування лише з огляду на наявність сертифіката про успішне завершення курсу чи опанування певної навички. Знання (особливо в ІТ сфері) перевіряються на практиці. 

Практичний досвід допомагає розвинути навички, які не завжди можна отримати через теоретичне навчання.

Тож, якщо ви дістали певні знання під час розвʼязання реальних задач, вам не варто перейматися, що ви не можете підтвердити їх дипломом.

Міф 4: досвід роботи більш важливий за навички

Ще один міф про пошук роботи в ІТ будується на тому, що спеціаліст не отримає офер без певного досвіду. 

Проте сам по собі досвід не гарантує ані високої якості роботи, ані глибоких знань. Важливо чим ви займалися протягом цього часу та яких результатів досягли. 

Компанії шукають фахівців з конкретними навичками, наприклад, створення API або робота з інструментами для оптимізації сайту, а не людей з загальним досвідом 5+ років. 

Окрім технологічних навичок, вам знадобляться й soft skills. Співробітник, який вміє комунікувати з клієнтами або координувати команди, може бути ціннішим за фахівця з 10-річним досвідом, який не вміє взаємодіяти з іншими людьми. 

Тож, варто памʼятати, що досвід та навички — це два різних аспекти, які доповнюють один одного.

Міф 5: знайти вакансії в ІТ через LinkedIn – неможливо, а культура нетворкінгу в Україні погано розвинена

Насправді це одні з найефективніших інструментів для пошуку роботи в ІТ та розвитку вашої карʼєри. 

З кожним роком кількість українських користувачів у LinkedIn зростає. Наразі це 4,8 мільйона людей, які можуть бути потенційними роботодавцями, партнерами чи колегами. 

Багато великих міжнародних та українських компаній використовують цю платформу для пошуку талантів. Це надає вам можливість знаходити відповідні позиції та напряму комунікувати з рекрутерами.

Якщо ви жодного разу не отримували листа з пропозицією роботи у цій соцмережі, можливо, ваш профіль не демонструє усіх ваших компетенцій. Вам може бути корисною інструкція з заповнення профілю.

Щороку в Україні проводиться велика кількість професійних конференцій, семінарів, тренінгів та інших заходів, де люди можуть знайомитися, обмінюватися досвідом та налагоджувати корисні контакти.

Активна участь у подібних заходах може допомогти вам у розвитку карʼєри.

Міф 6: не варто адаптовувати резюме окремо під кожну вакансію

Чим більше CV ви встигнете відправити до компаній, тим більша ймовірність, що ви потрапите на співбесіду, чи не так? На перший погляд, ця математика здається правильною.

Однак вказувати в одному резюме усі ролі, які ви теоретично можете виконувати у компанії — популярна помилка. А думка, що це допоможе вам швидше отримати офер — звичайний міф про пошук роботи в ІТ.

Кожна вакансія має чіткий перелік навичок та вимог. У резюме варто підкреслювати саме те, що буде важливим для цієї позиції, а не перераховувати все, що ви вмієте, на 5 сторінок.  

Підкресліть чому вас цікавить саме ця позиція та саме ця компанія. Це продемонструє вашу зацікавленість та мотивацію. 

Памʼятайте й про те, що ІТ — дуже конкурентна сфера, де на кожну позицію надходить багато резюме.

Якщо ви хочете виділитися серед інших кандидатів, варто виділити трохи часу, аби створити персоналізоване та інформативне резюме. 

Міф 7: не відправляйте відгук на вакансію, якщо не відповідаєте усім вимогам

Іноді роботодавці складають “ідеальний” перелік вимог, який містить усі можливі навички та досвід, що були б корисні на цій посаді. Проте вони розуміють, що знайти кандидата, який на 100% буде відповідати вимогам — нелегко. 

Якщо ви маєте ключові навички, що закривають усі вимоги з розділу “must have”, та здібності до навчання — цього може бути достатньо.

Коли такий кандидат подає резюме, він демонструє впевненість та бажання розвиватися, що дуже цінується роботодавцями. 

Іноді, ваш унікальний досвід або досягнення можуть компенсувати нестачу деяких навичок, що може стати вирішальним фактором у рішенні на вашу користь. Про це ми рекомендуємо згадати у супровідному листі.

Міф 8: якщо знизити очікуваний рівень зарплати, пошук роботи в ІТ буде більш вдалим

Цей підхід може бути не тільки неефективним, а ще й контрпродуктивним. Пояснюємо чому.

Надто низькі зарплатні очікування можуть викликати сумніви у потенційного роботодавця щодо ваших професійних здібностей, досвіду чи впевненості в собі.

Коли кандидат готовий працювати за зарплату, яка є нижче ринкового рівня, то, можливо, йому бракує компетенцій?

Якщо ви зараз знаходитеся у процесі пошуку роботи в ІТ, ймовірніше, серед факторів, які до цього призвели, було й незадоволення поточним рівнем зарплати.

Тож, ви вже зараз відчуваєте, що ваша робота недооцінена, тому зменшення фінансових очікувань задля швидшого отримання оферу — не дуже вдала ідея.

Замість того, щоб зменшувати очікування щодо зарплати, проведіть дослідження ринку праці, зрозумійте свою реальну вартість та підготуйте аргументи, які підтвердять ваші вимоги. Будьте гнучкими та готовими до діалогу.

Як бачите, кожне з упереджень, є хибним. Маємо надію, що ви покращили свої знання щодо реалій ІТ-сфери та більш впевнено та ефективно будувати свою карʼєру.

Якщо ви зараз знаходитеся у пошуку роботи в ІТ, зверніть увагу на актуальні вакансії Computools.

Приєднуйтеся до нашої компанії та змінюймо світ ІТ разом! Заповніть цю форму та зробіть перший крок до карʼєри вашої мрії.

Стеж за оновленнями! Підпишись зараз, щоб отримувати найсвіжіші новини прямо на твою поштову скриньку

Приєднуйся до Computools

заповни форму або напиши нам на пошту hr@computools.com і ми підберемо для тебе цікаву пропозицію

    Ім'я*

    Електронна пошта/телефон*

    Позиція*

    Резюме (в форматі: .doc, docx, .pdf або .rtf)*

    Надіслати резюме →

    Дізнавайся першим
    про актуальні
    вакансії та події
    Telegram →