Генрі Форд казав: “Кожен, хто перестає вчитися, старіє. Не важливо, у 20 або 80 років. А той, хто продовжує вчитися, залишається молодим. Найголовніше в житті — це підтримувати молодість мозку”.
Постійне навчання вкрай важливе для кожної людини, а особливо — для ІТ-спеціалістів. Те, що ще вчора було популярною навичкою, вже завтра може стати неактуальним вмінням.
Якщо розробник використовує лише знання з 2014 року, йому буде вкрай важко знайти роботу в ІТ наприкінці 2024. Сфера інформаційних технологій динамічно розвивається, тож потребує кваліфікованих фахівців, що володіють останніми інструментами та технологіями.
Вперше про концепцію “lifelong learning” заговорили на конференції ЮНЕСКО ще у 1965 році. Її ідея полягає у безперервному розвитку особистості, зокрема у професійній, соціальній та духовній сфері.
У цій статті ми хочемо обміркувати, як постійне навчання в ІТ-професії допомагає завжди бути на крок попереду та залишатися конкурентоспроможним спеціалістом навіть в умовах невизначеності.
Чому постійне навчання потрібне для будь-якої професії в ІТ?
ІТ-індустрія постійно еволюціонує, з’являються нові технології, методології та інструменти. Якщо ви хочете реалізувати свої амбіції, вам потрібно орієнтуватися у сучасних тенденціях.
1. Ви зможете досягти більших успіхів у карʼєрі
Одна з переваг безперервного навчання — це розвиток нових навичок та покращення тих вмінь, які вже є у вас.
Коли спеціаліст перетворюється на експерта, він підвищує свої шанси на карʼєрне зростання всередині компанії та відкриває для себе більше можливостей під час пошуку нових ІТ вакансій.
Згідно зі звітом Міжнародного економічного форуму, пропозиції щодо підвищення кваліфікації отримують від своїх роботодавців 70% співробітників.
Незалежно від того, йдеться про розробку програмного забезпечення, аналіз даних чи Project-менеджмент, постійне навчання допоможе вам бути на крок попереду від своїх колег.
2. Ви піклуєтеся про своє здоровʼя
Наш мозок нейропластичний — він вміє змінюватися та адаптуватися. Найбільша кількість нейронних звʼязків формується саме під час вивчення нової інформації.
Активність мозку знижує ризик розвитку захворювань, наприклад хвороби Альцгеймера. Чим більше ви вчитеся та тренуєте його, тим повільніше відбувається старіння клітин.
3. Ви стаєте більш щасливим
Процес навчання складається з маленьких перемог: ось ви вивчили нову функцію інструменту, ось запровадили її на проєкті. Кожна завершена дія стимулює вироблення дофаміну, відомого “гормону щастя”.
Згадайте свої емоції після успішної розмови з клієнтом чи вдалого запуску проєкту — це все дофамін. Збільшити кількість моментів, коли ви відчуваєте задоволення, можна за допомогою постійного розвитку памʼяті та концентрації.
Як ефективно розвивати експертизу в ІТ?
1. Не ставтеся до процесу навчання, як до обовʼязку
Ось кілька принципів lifelong learning:
• навчання має бути з власної волі, без примусу;
• для вивчення чогось нового потрібна внутрішня мотивація;
• ви маєте самостійно ініціювати цей процес.
Опанування професійного набору навичок в ІТ може бути цікавим та захопливим, якщо ви підійдете до цього питання творчо:
• Знайдіть спосіб, який зробить цей процес інтерактивним саме для вас. Це можуть бути активні або пасивні джерела інформації.
До активних входять онлайн та офлайн-курси, майстер-класи, семінари та інші заходи, які мають обмежений час дії та потребують вашої активної залученості, котра контролюється іншими людьми (кураторами, наставниками тощо).
До пасивних джерел входять книги, підписки на тематичні Telegram та YouTube-канали, спільноти на GitHub – усе те, що має відкладений характер, та де ви можете обирати “чому навчатися саме сьогодні”.
• Створіть для себе систему винагород, аби підтримувати мотивацію.
Це дуже важливо, якщо ви налаштовуєтеся на довгу гру.
Навчіться визнавати свої досягнення. Ви можете записувати великі чи маленькі успіхи, або обговорювати їх з людьми, які вас підтримують (якщо такий формат вам подобається більше).
• Не бійтеся помилятися!
Памʼятайте, що ваша мета — зробити навчання приємним та менш стресовим.
2. Розвивайте T-shaped навички
Людей з глибокою експертизою у своїй галузі та широким професійним світоглядом називають T-shaped спеціалістами.
Цих фахівців дуже цінують на ринку талантів, адже окрім своєї сфери, вони базово розуміються й на суміжних.
Наприклад, основним вмінням розробника є написання коду, але він може отримувати базові знання у напрямках тестування, аналізу даних та верстки.
Як розвивати професійні навички в ІТ за T-shaped концепцією?
• Зрозумійте, на якому рівні знаходяться усі ваші навички. Ви можете оцінити кожну з них за шкалою від 0 до 5, де 0 — це новачок, який не знає нічого, а 5 — експерт, який може стати ментором для інших.
• Подумайте, які навички ви хочете поглибити, а які — можуть доповнити вашу спеціалізацію.
• Складіть індивідуальний план розвитку та додайте у нього всі корисні ресурси.
• Зробіть навчання звичайною частиною свого робочого тижня.
• Використовуйте отримані знання на практиці. За можливості, беріть участь у проєктах, котрі потребують вмінь з дисциплін, які ви наразі вивчаєте.
3. Уникайте або мінімізуйте перегляд швидкого контенту (TikTok, YouTube Shorts, Reels в Instagram)
Інформація, яка споживається швидко, не приносить користі для розуму та вашого розвитку.
Постійне споживання короткого контенту призводить до того, що мозок звикає до швидкого сприйняття інформації та втрачає здатність до заглиблення у тему.
Замість того, щоб прочитати статтю чи подивитися курс, фахівець обирає перегляд короткого відео, що, звісно, не може дати глибоких знань.
У результаті, люди менше розмірковують над складними питаннями та мають труднощі з тривалою концентрацією, їм складно вести змістовні розмови чи аргументувати свої думки.
Надмірне споживання негативних новин може викликати емоційну виснаженість, призвести до тривожності та стресу.
Обирайте якісний контент, намагайтеся зосереджуватися на тому, що ви дивитеся або читаєте. Пробуйте аналізувати отриману інформацію.
4. Приймайте свої помилки та швидко вчіться на них
Вміння швидко вчитися на своїх помилках — це важлива навичка, яка дозволяє спеціалісту не лише уникати повторення тих самих помилок, але й використовувати ці ситуації, як цінні уроки для свого професійного розвитку.
Коли кожну свою помилку ви розглядаєте, як досвід, це автоматично знижує ваш страх перед ризиками та експериментами.
Не варто перекладати провину на інших чи на невдалі обставини. Краще зосередитися на тому, що ви могли зробити по-іншому. Наприклад, якщо ви не завершили вчасно задачу, можливо, варто покращити тайм-менеджмент.
І наостанок
Памʼятайте, що жодна професія в ІТ не захищена від змін. Відсутність розвитку може мати різноманітні наслідки: від втрачених карʼєрних можливостей до емоційного вигорання. Саме безперервне навчання є ефективним інструментом, котрий допоможе вам завжди бути на крок попереду.
Якщо ви поділяєте цінності Computools щодо lifelong learning та прагнете підвищувати свою експертизу у галузі, запрошуємо вас на роботу в ІТ компанію.
Щоб стати частиною нашої команди, дивіться актуальні ІТ-вакансії та відправляйте CV.
Якщо ви не знайшли посади, яка б відповідала вашому запиту, заповніть цю форму. Ми звʼяжемося з вами одразу, як зʼявиться відповідна пропозиція.