Чому потрібен індивідуальний план розвитку в ІТ та що це таке?

З яких етапів складається індивідуальний план розвитку в ІТ та як він може вплинути на професійне зростання спеціаліста?

Конкурентоспроможність ІТ-фахівця залежить від досвіду роботи, регулярності підвищення своєї кваліфікації та постійного розвитку своїх hard й soft skills. І для того, щоб відслідковувати власне професійне зростання, кожний спеціаліст повинен мати чіткий план покращення своїх навичок та неухильно дотримуватись його. 

Інструмент, що може допомогти Middle-спеціалісту впевнено крокувати до ступеня Senior, або ж претендувати на вакансії в ІТ іншого, вищого рівня, називається індивідуальний план розвитку (ІПР), також його ще називають Career Development Plan чи Personal Development Plan. Це перелік дій та заходів, які спрямовані на професійне зростання співробітника. Документ, в якому описуються цілі та дії, що допоможуть їх досягти.

ІПР — це своєрідний кар’єрний навігатор: ви маєте ціль чи пункт призначення, а також прокладений маршрут. Іноді цей шлях може бути довшим через затори, але може й бути швидшим, якщо ви знайдете коротшу дорогу. Час, витрачений на побудову цього маршруту, обов’язково окупиться, але тільки в тому разі, коли ви будете їхати по ньому, а не просто на нього дивитись.

Індивідуальний план розвитку: які існують види

Покроковий план розвитку фахівця в середині компанії може мати як вертикальні, так і горизонтальні цілі, тобто стосуватись переходу на іншу спеціалізацію, або зростання у межах поточної позиції. 

ІПР в ІТ може бути корпоративним, або індивідуальним:

Корпоративний план складається компанією. Зазвичай, його ціллю є розвиток тих навичок та компетенцій спеціаліста, які є корисними та важливими саме в цій компанії. Для досягнення цілей пропонується перелік практик: проходження курсів з підвищення кваліфікації, сертифікація, розширення кола робочих обов’язків тощо. Виконання усіх домовленностей, вказаних у корпоративному ІПР — це підтвердження вашої зацікавленості у роботі й може розглядатись, як аргумент до підвищення чи перегляду ставки. 

Якщо компанія пропонує індивідуальний план розвитку для своїх Middle- та Senior-спеціалістів, то співробітникам достатньо втілювати узгоджені процеси та поступово, крок за кроком підвищувати свою кваліфікацію.

Особистий план розвитку фахівець може розробляти самостійно, за власною ініціативою, або ж за допомогою менеджменту компанії. Він не прив’язується до вимог конкретної посади, в нього додаються цілі, що стосуються вашого професійного зростання загалом. Наприклад, фахівець з аналітики вирішив опанувати тестування і додає у свій план навички, якими повинен володіти Junior-спеціаліст з QA.

Навіщо складати індивідуальний план розвитку?

Якщо Middle-спеціаліст має цілі та амбіції, що стосуються його кар’єрного розвитку, то такий план допоможе сформувати початковий етап своїх компетенцій, відслідковувати та фіксувати власний прогрес, а також:

• сформулювати свої цілі з точки зору коротко- та довгострокових, що допоможе скласти детальний алгоритм їх досягнення;

• дізнатись, які навички посприяють розвитку, виявити пробіли у знаннях та заповнити їх;

• виявити свої сильні та слабкі сторони (розуміння, які переваги ви маєте перед іншими, допоможе розширити свої професійні можливості);

• набратись досвіду та нових знань у менторів (наприклад у Computools безпосередній керівник бере участь у розробці ІПР, що дає можливість кожному співробітнику дізнатись думку наставника щодо власного розвитку);

• проаналізувати власне кар’єрне зростання (дуже часто ми знецінюємо свої навички та вміння, а завдяки такому плану можна наочно в цьому переконатись);

• навчитись виставляти реальні терміни для реалізації задач;

• заявити компанії про свій бажаний вектор руху.

Які етапи створення індивідуального плану розвитку?

1. Ініціатива. Middle- чи Senior-спеціаліст заявляють про намір підвищення свого професійного рівня всередині компанії. Ця ініціатива може також походити від керівника чи HR-відділу після завершення випробовувального терміну, чи закінчення попереднього ІПР.

2. Аналіз поточної ситуації. Оцінення поточних навичок, ресурсів, здібностей та обставин, які впливають/або можуть впливати на розвиток. Створення такого плану спонукає нас чесно поміркувати над власними інтересами, сильними та слабкими сторонами, обговорити їх з керівником та виявити сфери, яким варто приділити більше уваги. Намагайтесь бути об’єктивними в цій оцінці, адже це допоможе скласти ефективний план.

3. Визначення цілей. Формулювання конкретних, актуальних та досяжних цілей за допомогою опитувань або разом із керівником. Відштовхуйтесь від того, що вас мотивує, які задачі ви виконуєте з більшою зацікавленістю, що має для вас значення та якою людиною ви хотіли б бути через півроку-рік? Ці питання допоможуть зорієнтуватись, як саме вам досягти успіху.

4. Розробка плану дій та узгодження часових термінів. Написання плану, що містить конкретні терміни та кроки для досягнення поставлених раніше цілей.

Розбивайте великі задачі на менші, деталізуйте їх. Якщо ви маєте на меті опанування нової навички, спробуйте спочатку розділити це на такі етапи, як:

освіта: які курси, тренінги, книги, статті чи інші ресурси допоможуть вам отримати необхідні знання;

вплив: шукайте людей, які вже мають необхідний досвід та навички, навчайтесь у них (це може бути менторство, або просто поради чи рекомендації з конкретних питань);

досвід: подумайте, в яких ситуаціях та процесах ви зможете отримати досвід сфери, що вас цікавить (можна прочитати усі книги світу, але стати кращим в чомусь ви зможете тільки практикуючись).

5. Реалізація плану. Полягає у покроковому виконанні усіх запланованих дій та досягнення конкретної мети. Пам’ятайте про терміни і час від часу повертайтесь до плану, аби відслідковувати свій прогрес.

6. Оцінка результатів. Оцінювання результативності власної діяльності, перевірка можливих змін у професійних та особистих потребах. 

7. Корекція. Не забувайте переглядати свій план та вносити до нього зміни. Тільки постійне самовдосконалення допоможе стати справжнім професіоналом своєї справи. 

Складнощі при виконанні ІПР

• відсутність мотивації та ставлення до плану розвитку, як до формальності, яка не відображає реальних цілей та потреб;

• велика завантаженість роботою в ІТ компанії та як наслідок — необхідність жертвувати іншими аспектами життя заради професійного зростання;

• відсутність системного виконання;

• нестача зворотного зв’язку та відчуття незадоволеності через це.

Зіштовхнувшись з такими складнощами, пам’ятайте, що за здорової атмосфери у компанії, керівництво завжди надасть додаткову підтримку та ресурси, аби допомогти у досягненні ваших цілей. 

Якщо ви шукаєте роботу в ІТ, на якій зможете прокачувати навички, підвищувати свій професіоналізм та розвиватись, як особистість — запрошуємо вас стати частиною Computools.

Відправляйте своє резюме на hr@computools.com і ми зв’яжемось з вами, як тільки підберемо цікаву пропозицію. 

Стеж за оновленнями! Підпишись зараз, щоб отримувати найсвіжіші новини прямо на твою поштову скриньку

Приєднуйся до Computools

заповни форму або напиши нам на пошту hr@computools.com і ми підберемо для тебе цікаву пропозицію

    Ім'я*

    Електронна пошта/телефон*

    Позиція*

    Резюме (в форматі: .doc, docx, .pdf або .rtf)*

    Надіслати резюме →

    Дізнавайся першим
    про актуальні
    вакансії та події
    Telegram →