Як стати Senior? 5 порад з особистого досвіду спеціалістів Computools

Що повинен вміти Middle спеціаліст, щоб досягти рівня Senior?

Ця стаття для розробників, які вже давно працюють в ІТ-сфері, але не хочуть стояти на одному місці, а бажають йти догори кар’єрними сходинками. Якщо не поглиблюватися у різновиди спеціалізацій, то шлях становлення ІТ-фахівця має визначені етапи: Junior > Middle > Senior. Але професійний розвиток на цьому не закінчується і будь-який бажаючий Senior може докладати зусиль та розвиватись у напрямку Tech/Team Lead чи Architect. Перехід з однієї ланки до іншої залежить від розвитку hard та soft skills як через самоосвіту, так і через обов’язки у компанії. То ж скільки часу потрібно Middle розробнику, щоб дорости до наступного рівня та які навички слід для цього прокачувати? 

Саме з цим питанням ми звернулися до Senior спеціалістів Computools. Практичні кар’єрні поради завжди цінніше теоретичних розмірковувань, тому ми об’єднали їх рекомендації у своєрідний чек-лист професійного зростання. 

Спочатку розберемось, хто такий Senior: це фахівець, який може взяти проект “під своє крило”, або навіть керувати окремою командою/підрозділом. Його багаж знань дозволяє з легкістю стати ментором для Trainee чи Junior. Він бачить далеко вперед та підвищує своїми вміннями ефективність компанії. Але наявність суто технологічних навичок не робить з вас старшого розробника. Спеціаліст може володіти найпередовішими технологіями, але без продуктивного спілкування з командою та розуміння потреб клієнта він не зможе робити вагомий внесок у компанію. Одна із цінностей Senior розробника ще й в тому, що він знає, як точно не треба робити: переписувати бібліотеку повністю для поліпшення “чистоти” кода – не завжди гарна ідея. І досвідчений фахівець це знає, тому не буде витрачати на це час команди.

5 кроків від Middle спеціаліста до Senior

1. Прокачуйте англійську

У блозі Computools ми не раз наголошували про важливість англійської мови для ІТ-фахівця і наші колеги в черговий раз це підтверджують. На їхню думку, знання мови неабияк допомагає у спілкуванні з клієнтами. Щоб правильно зрозуміти постановку задачі треба вільно підтримувати розмову та мати змогу одразу поставити питання. Якщо ви Middle розробник і розумієте, що маєте прогалини, прокачуйте свої навички. В ідеалі, до того рівня, коли ви зможете вдумливо читати професійні посібники та легко пояснювати специфічні терміни з розробки клієнтам.

2. Підвищуйте професійні знання та кваліфікацію

Робота в ІТ – це постійне вдосконалення своїх вмінь і навчання чомусь новому. Але не шляхом щоденного читання літератури. Це відбувається через симбіоз спілкування з іншими розробниками та вивчення нових тем чи глибоких питань. Націленість на професійне зростання та постійна практика – ось вектори справжнього фахівця. “Якщо ти вже Senior розробник, – вважає наш Technology Lead of React Native – ти повинен розуміти загальну концепцію проекту, для того, щоб допомагати кожному з команди, незалежно від технологій, які використовуються. Тобто окрім свого основного стека необхідно розуміти як працюють інші напрями. Мати експертизу в різних областях та практику в реальних кейсах”.

“Вважаю, що більшість книжок занадто швидко старіє, – зазначає Coordinator of .NET Developers, – але звичайно я можу рекомендувати “Чистий код” Роберта Мартіна. Також мені допомогли книжки із застосування асинхронності та багатопотоковості. Дивився різні курси на YouTube та CourseHunter, а також читав різні цікаві статті”.

Якщо вас долучають до проведення інтерв’ю із кандидатами – використовуйте цей шанс для розвитку hard та soft skills. Адже підготовка до співбесід допомагає структурувати теорію, формулювати питання, глибше занурюватися в аспекти програмування. 

3. Більше практики

Звичайно, досвід, який вимірюється в роках – важливий і на Robota.ua чи DOU.UA ми бачимо вакансії в ІТ із зазначенням бажаного часу роботи на певній посаді. Але практичний досвід – ось, що справді має значення. Можна 5 років пропрацювати на позиції Middle розробника і не розв’язувати задачі, яки б сприяли професійному розвитку. Але саме якість досвіду призведе вас до кар’єрного зростання. “Я підіймав свою кваліфікацію великою кількістю практики, оскільки крім робочих проектів я займаюсь ще й pet-проектами. Ти просто постійно щось робиш, випробуючи різні варіанти, і потім чітко бачиш, як твої рішення впливають на результат – так формуються best practise”, – вважає Coordinator of .NET Developers.

4. Проявляйте ініціативу та допомагайте колегам

Senior відрізняється від молодших фахівців тим, що він має відповіді на більшість питань. Якщо Middle спеціаліст потребує допомоги із розв’язанням певної задачі, перевіркою коду чи хоче дізнатись більш точну інформацію про клієнтські потреби – старший колега повинен мати знання, бажання і час, щоб докладно все розповісти. Якщо ви бачите, що в команді з’являються певні складнощі, а у вас є ідеї, як їх здолати – дійте. “Senior повинен вміти налаштовувати процеси. Якщо вам дали проект, потрібно розробити певні правила для команди та слідкувати, щоб усі їх дотримувались”, – вважає  Technology Lead of React Native. 

Прокачуйте свої менеджерські навички та вміння доводити правильність своєї думки, сприймайте критику та не бійтеся ставити питань. “Зворотний зв’язок від колег після rewiew коду дуже важливий, я бачив наскільки мої поради були влучними та мав змогу покращувати їх” – ділиться .NET Coordinator. Спеціаліст вміє створити в колективі таку атмосферу, де ніхто не боїться ділитися своєю думкою.

5. Вчіться бачити потреби бізнесу та брати відповідальність за свої дії

На відміну від Junior та Middle спеціалістів, Senior розуміє, що необхідно клієнту та як розробити продукт, який приноситиме постійну користь бізнесу. Він вже не повинен витрачати час на вивчення свого технологічного стека, тому може дивитися на проект більш глобально. “Кардинальна відмінність в тому, що фахівець може на основі свого досвіду приймати правильні технологічні рішення та декомпозитувати задачі для своїх молодших колег, також він частіше робить estimate ”, – говорить Coordinator of .NET Team. Тобто така людина повинна не просто керувати командою, але й реально оцінювати вміння та можливості кожного з її членів.

І наостанок:

Засвоївши певну технологію, крокуйте від Middle спеціаліста вперед кар’єрними сходинками. Цей шлях не буде простим, але буде захоплюючим та цікавим. Ніколи не полишайте навчання, але що вивчати – обирайте уважно. Якщо ж ви, як і наші фахівці відчуваєте жагу до знань та постійного професійного розвитку – приєднуйтесь до команди Computools.

Стеж за оновленнями! Підпишись зараз, щоб отримувати найсвіжіші новини прямо на твою поштову скриньку

Приєднуйся до Computools

заповни форму або напиши нам на пошту hr@computools.com і ми підберемо для тебе цікаву пропозицію

    Ім'я*

    Електронна пошта/телефон*

    Позиція*

    Резюме (в форматі: .doc, docx, .pdf або .rtf)*

    Надіслати резюме →

    Дізнавайся першим
    про актуальні
    вакансії та події
    Telegram →