Тестування — дійсно важлива та цікава сфера діяльності, без якої складно уявити існування сучасної ІТ-компанії. На цій посаді фахівець займається пошуком помилок у продукті та моделює різні ситуації, які можуть виникнути в процесі користування того самого продукту. Виявити та мінімізувати кількість помилок важливо ще до першого релізу проекту, тому тестувальник в ІТ компанії — це людина з високою зоною відповідальності.
Проте, навколо цієї професії завжди точилися певні розмови, непорозуміння та упередження. Серед людей не дотичних до галузі інформаційних технологій, ширяться міфи, що посада тестувальника — найпростіший шанс потрапити у цю сферу. На курсах обіцяють, що опанувати цю професію можливо за 3-4 тижні і запевняють, що цих знань буде достатньо, аби сміливо відправляти CV на вакансію в ІТ і не боятися співбесіди.
Хтось вважає, що професія тестувальника це про “натискання кнопок на клавіатурі” і її “зірковий час” скоро закінчиться, адже замість людини все будуть робити комп’ютери. Що ж цього правда, а що ні?
Computools разом з нашим QA Technology Lead зібрали цікаві твердження про цю професію і ділимося своїми роздумами.
Помилкові міфи про тестувальників в ІТ
1. Тестувальники та розробники не дуже добре відносяться один до одного
“Вважаю це міфом, адже ми не мали б роботи один без одного. Ми — одна команда, яка разом досягає класних результатів.”
Так, справді розробник та тестувальник в ІТ працюють над однією загальною метою — створення якісного продукту без помилок. І вони несуть однакову відповідальність за підсумковий результат. В процесі того, як фахівці набираються досвіду, вони все більше розуміють цінність зворотної думки для забезпечення якості. Senior-спеціалісти вже знають, що тестувальники не мають на меті знизити самооцінку інших членів команди та поставити під сумнів їхню експертність. Це здорова співпраця у команді.
2. Тестувальник може не вивчати мови програмування
“Спочатку може й не обов’язково. Але ви маєте ставати краще. Вивчення мови — це шлях до самовдосконалення.”
Якщо ви маєте сумніви, щодо нового навчання, просто згадайте, що багато знань не буває. Вивчення програмування не нашкодить вашій кар’єрі Manual QA engineer, навпаки, ви отримаєте багато переваг та бонусів, розширивши спектр своїх навичок. Ще одна важлива річ, яку варто знати: ви не маєте турбуватися про те, щоб стати профі у розробці й мати таку ж підготовку та досвід, як Senior-спеціалісти у вашій компанії. Достатньо мати базові навички програмування.
Завдяки вивченню мов програмування, вам буде значно легше зрозуміти складнощі розробки програмного забезпечення. Це дозволить швидше виявляти ризики, знаходити помилки та вказувати на проблеми у коді. Ви зможете спілкуватись з розробниками їхньою мовою і технічні обговорення вже не будуть здаватись складними.
3. Тестувальником в ІТ може стати лише людина з технічною освітою
“Це міф. Цю професію може опанувати будь-хто, якщо прикладе до цього зусилля та працю. Будь-яка людина може стати ким захоче. Так ми створені.”
Дійсно у багатьох, хто хоче працювати, або вже знайшов роботу в ІТ на посаді Manual чи Auto QA engineer — немає технічної освіти. В першу чергу компанії звертають увагу на технологічні навички фахівця (наскільки міцна база знань, чи є практичний/комерційний досвід тощо), а також на особисті якості: чи вмотивована людина, як швидко вона сприймає нову інформацію.
Сертифікати про закінчення курсів також не мають значення. Якщо людина претендує на посаду Middle-спеціаліста і не може розв’язати елементарну задачу — дипломи не допоможуть.
4. Основна робота тестувальника в ІТ компанії починається після розробки продукту
“Міф. Якби це дійсно було так — це була б катастрофа. Тестувальник — це один з перших фахівців, який починає роботу над проектом.”
Долучення Manual QA engineer на етапі, коли частина процесів вже розроблена, ймовірніше призведе до проблем з якістю і, як наслідок, порушення термінів. Для досягнення кращих результатів, фахівцям з тестування потрібен час на розуміння вимог, аналіз недоліків, планування, підготовку та проведення тестів. Завдяки цим діям, кожен з Senior та Middle-спеціалістів, залучених у проект, зможе якнайкраще реалізувати свій потенціал.
5. Тестувальник — це хакер
“Не правда. Тестувальник — не хакер. Ми ламаємо, а не зламуємо.”
Існує багато видів тестування, які пов’язані з безпекою програмного забезпечення, систем та продуктів. Йдеться про виявлення недоліків та вразливостей в процесах, захист продукту від стороннього вторгнення, перевірку збереження конфіденційності даних. Деякі методи тестування можуть нагадувати хакерські, але це робиться виключно для того, щоб попередити небажані ризики.
6. Основне завдання тестувальника в ІТ — це пошук помилок у продуктах
“Пошук помилок — це лише вершина айсберга. Спеціаліст повинен мати багато навичок. Від роботи з кодом, до аналітики й дизайну.”
Дійсно, адже видів тестування існує безліч.
В залежності від особливостей роботи в ІТ компанії, ви можете виконувати різні функції:
• перевіряти та аналізувати невідповідності між реальною та очікуваною поведінкою;
• знаходити складні, вузькі дефекти, які важко виявити завдяки стандартним сценаріям;
• тестувати модулі та процеси для перевірки їх надійності;
• оцінювати продуктивність за умови навантаження різного ступеню;
• перевіряти сумісність продукту з іншим середовищем, наприклад, операційною системою, обладнанням чи платформою.
• і багато-багато інших не менш цікавих завдань.
7. Автоматичне тестування скоро замінить ручне
“Не правда. Якою б крутою не була автоматизація — ручне тестування вона не замінить. Без людського фактора тестування неможливо.”
Існують деякі види тестування, наприклад, usability, які не зможе проводити Auto QA engineer за допомогою автоматизованих систем. Це дослідження продукту направлене на оцінку його зручності та ефективності й виконати його може тільки людина.
Також існує ряд ситуацій, коли ручне тестування — це єдиний можливий варіант перевірки. Наприклад, якщо ми говоримо про інструменти, то Selenium не може тестувати програмне забезпечення та мобільні застосунки, а UFT не підтримує Linux. Тестування ігрового ПЗ також краще робити ручним методом. Тож це два формати, що співіснують поруч та добре доповнюють один одного.
Тестування — це дійсно захопливий шлях в ІТ. Можливо, він не буде легким, проте точно буде цікавим. Якщо ви хотіли б приєднатися до команди тестувальників Computools, відправляйте резюме на hr@computools.com і ми підберемо для вас цікаву пропозицію.