Чи потрібна вища освіта ІТ-спеціалісту?

Вища освіта в ІТ: як її відсутність чи наявність впливає на працевлаштування?

“Коледж — то для розваг, а не для навчання.” – ця заява Ілона Маска сколихнула студентство. Що не кажіть, а молодь полюбляє історії, які спростовують необхідність отримання вищої освіти, на кшталт надихаючої біографії Стіва Джобса або Цукерберга. Адже от вам реальний приклад людей, які досягли успіху завдяки самоосвіті й ніякі виші їм для цього не знадобилися. Тож навіщо витрачати роки свого життя на те, що виявляється і не таким вже й необхідним? Безсумнівно, поодинокі прориви комп’ютерних геніїв, відбуватимуться і надалі, але наявна вища освіта в ІТ сфері однозначно сприяє кар’єрному зростанню фахівця.

Дискусії навколо цього питання точаться вже дуже давно: аргументи висловлюють як на користь необхідності навчання в університеті, так і проти, мотивуючи це теоретичними програмами, що стають застарілими вже через 2-3 роки.

Так, дійсно, практично кожна людина може самостійно навчитись програмування, дизайну, аналітиці тощо, використовуючи доступні безкоштовні матеріали в мережі, або ж пройти короткотривалий курс у якійсь академії чи ІТ-школі. Але! Не слід забувати, що багато компаній хочуть бачити у своїх командах спеціалістів з вищою освітою і навіть не будуть розглядати на деякі посади кандидата, що не має відповідного диплому. При цьому ж, для інших працедавців факт закінчення університету може бути взагалі не важливим, а для декого — бути перевагою, але не обов’язковою вимогою.

Освіта в ІТ: яка статистика серед українських фахівців?

У 2020 році портал DOU.UA провів опитування, в якому взяли участь понад 12 тис. ІТ-спеціалістів, де одним із пунктів було питання про вищу освіту. Виявилося, що більшість фахівців (75,5%) вже мають диплом, а деякі айтівці (6,5%) навіть і два. У галузі Data Science працює найбільше найдопитливіших спеціалістів: 10% мають ступінь кандидата наук. Зупинилися на закінченні середньої освіти (тобто школи) усього 2% респондентів (найчастіше вони обіймають посади Support, System Architect та DevOps), а трохи більше ніж 7% вирішили покинути навчальний процес у виші.

Причини, що вплинули на рішення фахівців не продовжувати навчання різні: хтось помилково обрав спеціальність, комусь не вдавалося поєднувати пари та роботу, дехто просто не бачив мотивації.

Попри наявність чи відсутність вищої освіти, згідно з тим же дослідженням, фахівці активно приділяють час і самонавчанню. Більшість читає професійну літературу та проходить додаткові курси, або тренінги. Це говорить про те, що знання, отримані в університеті, згодом втрачають актуальність. Технології динамічно рухаються вперед і для підтримання рівня своєї конкурентоспроможності необхідно навчатись і надалі та підвищувати свою кваліфікацію.

Яка думка роботодавців?

Чи потрібна кандидату професійна освіта в ІТ для успішного працевлаштування поцікавилися експерти кадрового порталу grc.ua в українських ІТ-компаній. Всупереч тому, що технології невпинно крокують вперед, а програми навчальних закладів ледь-ледь за ними встигають, більше ніж половина (52%) роботодавців зауважила, що звертає увагу на диплом вищого навчального закладу.  Згідно з аналітикою DOU.UA близько 11% працівників ІТ-сфери отримують високу зарплату ($5000+). Найчастіше її пропонують тим, хто має ступінь кандидата або доктора наук, слідом ідуть ті, хто має 1 чи 2 вищих освіти. Трохи менше ніж 1% респондентів із таким прибутком є студентами.

Окрім цього для роботодавця важливе питання і самоосвіти. Це відмітили 57% компаній, що брали участь в опитуванні. Тобто наявність диплома важлива, і скоріш за все допоможе пройти скринінг рекрутера, але не гарантує 100% отримання пропозиції, якщо ви не маєте практики чи не проходили додаткові курси. Чому ж так?

Студенти виходять з вишів із глибокими знаннями фундаментальних предметів, але завершена освіта в ІТ сфері не робить із них підготовлених для роботи в ІТ-компанії кадрів через:

Неактуальність профільних навчальних програм, які не змінюються та викладаються із року в рік. Такі курси не відповідають технологіям та реальним потребам молодих спеціалістів.

Незацікавленість викладацького складу у своїй роботі. Дуже багато практикуючих викладачів переходять до ІТ-індустрії через недостатню заробітну плату та відсутність можливостей для розвитку. Водночас кваліфіковані, досвідчені фахівці, що відчувають поклик до навчання молоді, не можуть стати викладачем в університеті через бюрократичні перепони.

Недостатньо розвинену матеріально-технічну базу. Спеціальне обладнання для навчання програмуванню повинно відповідати сучасним вимогам. Його повинно бути вдосталь, аби студенти могли безперешкодно виконувати лабораторні та практичні завдання.

Чому завершена освіта в ІТ важлива для майбутнього кандидата?

По-перше: університет дає глибинні знання та широкий кругозір. Навчитись базових вмінь того ж програмування — достатньо легко, але саме розуміння ключових процесів та теорії стануть трампліном для майбутнього кар’єрного зростання.

По-друге: неочевидна мета освіти — навчити запам’ятовувати та аналізувати великі обсяги інформації. Спеціаліст, що має диплом, формально доводить, що може вивчати нові технології.

По-третє: 4 роки навчання на технічній спеціальності дають можливість завести корисні зв’язки, пройти цікаві стажування, розробити власне портфоліо. Тобто навчатись і повноцінно розвиватись, як майбутній кваліфікований спеціаліст.

І наостанок:

Наразі, вища освіта в ІТ не є застарілою і точно має сенс. Навіть всупереч всім аргументам “проти” – це все ще квиток до бажаної роботи, адже кожна технічна спеціальність навчає фундаментальних наук. Звичайно, більшість айтівців, в тому числі й спеціалісти компанії Computools, продовжують постійно вчитися і після закінчення університету, оскільки індустрія розвивається: з’являються нові інструменти, фреймворки та мови програмування.

Якщо ви, як і ми, відчуваєте жагу до нових знань, приєднуйтесь до нашої компанії та зростайте професійно разом із нами.

Стеж за оновленнями! Підпишись зараз, щоб отримувати найсвіжіші новини прямо на твою поштову скриньку

Приєднуйся до Computools

заповни форму або напиши нам на пошту hr@computools.com і ми підберемо для тебе цікаву пропозицію

    Ім'я*

    Електронна пошта/телефон*

    Позиція*

    Резюме (в форматі: .doc, docx, .pdf або .rtf)*

    Надіслати резюме →

    Дізнавайся першим
    про актуальні
    вакансії та події
    Telegram →