Уявімо ситуацію: ви маєте стабільну роботу, у яку вкладаєте свій час та зусилля, намагаєтеся старанно виконувати кожне завдання та дотримуєтеся дедлайнів. Все йде добре, доки одного дня ваш безпосередній керівник не призначає вам зустріч, аби обговорити вашу продуктивність.
Такі зустрічі не є несподіванкою, це звичайна практика у багатьох компаніях. Зазвичай ви отримуєте гарні відгуки щодо якості роботи, проте цього разу вашим внеском у проєкт незадоволені. Оцінка керівництва виявилася значно нижчою за ваше власне уявлення про свою продуктивність.
У схожих обставинах можуть опинитися не тільки стажери, а й Middle та Senior-фахівці.
Що робити, якщо ваші результати роботи не збігаються з очікуваннями керівника? У цій публікації ми розповідаємо, як правильно відреагувати на цю ситуацію та виправити її.
Як зрозуміти, що ваша робота в ІТ компанії не оцінюється обʼєктивно?
Перш ніж розробляти план дій, потрібно визначити, чи дійсно критика керівника є обґрунтованою.
Ось кілька ознак, що ця проблема викликана зовнішніми факторами, а не вашою поведінкою або бездіяльністю:
1. Вимоги до роботи в ІТ компанії швидко змінюються
Ви виконали задачу згідно з технічним завданням, але керівник не приймає її, бо “Це мало бути виконано інакше”.
Що робити? Щоб уникнути таких ситуацій, ми рекомендуємо фіксувати усі домовленості в діалогах у месенджері чи електронній пошті. Якщо ви обговорили зміни у проєкті під час ранкового дзвінка, продублюйте їх текстом у чат, щоб точно впевнитися, що усі все правильно зрозуміли.
2. Керівник критикує вас попри обʼєктивно гарні результати
Колеги чи клієнти дали високу оцінку вашій роботі, а керівник висловлює незадоволення фразами на кшталт “Треба було краще”, “Я очікував інших результатів”.
Що робити? Поводьтеся професійно та не піддавайтеся на провокації. Якщо ви маєте докази своєї результативності (виконані KPI, відгуки клієнтів, аналітику тощо), варто продемонструвати їх.
Якщо ж керівник ігнорує ці факти, та не може дати відповідь на запитання “Що саме треба покращити”, – це може свідчити про упереджене ставлення внаслідок різних обставин (наприклад, через конфлікт у минулому).
З цими спостереженнями ви можете звернутися до HR або керівництва вищого рівня.
3. Керівник не вміє справлятися з власними емоціями
Через низький рівень емоційного інтелекту, керівник може висловлювати незадоволення у моменти поганого настрою чи після власних невдач. Підвищення голосу, звинувачення команди та пасивно-агресивні коментарі створюють напружену атмосферу, у якій важко працювати.
Що робити? Намагайтеся не реагувати емоційно у відповідь, адже ви не зможете конструктивно вирішити цей конфлікт. Дочекайтеся, поки атмосфера стане більш стабільною, й обговоріть спокійно це питання.
Якщо токсична атмосфера — це системна проблема, подумайте, чи комфортно вам працювати у такому середовищі, адже існує ще багато цікавих ІТ вакансій.
4. Відсутні чіткі критерії якості роботи в ІТ компанії
Ви не знаєте критеріїв успішності своєї роботи: команді не повідомляють про KPI, метрики чи інші чітко визначені параметри, за якими можна вимірювати якість чи рівень прогресу. Незадоволеність роботою ІТ-фахівця у цьому випадку може бути субʼєктивною.
Що робити? Запитайте про стандарти, за якими керівник визначає ефективність, запропонуйте встановити конкретні критерії та домовтеся про прозорі механізми зворотного звʼязку.
Що робити ІТ-фахівцю у разі справедливої критики його роботи?
Обґрунтовані зауваження варто використовувати як можливість для вдосконалення, а не як особисту поразку.
Computools зібрали рекомендації, які допоможуть вам перетворити отриману критику на інструмент професійного зростання:
1. Спокійно проаналізуйте ситуацію
Ми часто емоційно реагуємо на критику: можемо ображатися на співрозмовника, відчувати розчарування від його ставлення, почувати себе розгублено. Проте, найголовніше після такої розмови — не почати діяти імпульсивно, спираючись на усі ці негативні емоції.
Навіть якщо критика все ж здається вам несправедливою, уникайте виправдань та не розвивайте конфлікт.
Ви не зможете успішно вирішити цю суперечку, якщо не відпустите погані емоції. Адже усі свої почуття ви, врешті решт, висловите тоном чи невербальною мовою.
Якщо незадоволення було висловлено загальними фразами, просіть конкретику:
• “У чому саме ви бачите проблему?”
• “Які моменти потребують покращення?”
• “Які обовʼязки в роботі ІТ-фахівця, на вашу думку, я виконую недостатньо якісно?”
Обовʼязково запишіть усі зауваження, щоб не забути важливі деталі та мати можливість проаналізувати свої результати згодом.
Подивіться на ситуацію очима керівника: оцініть власні помилки та подумайте, чи дійсно ваша робота відповідає вимогам?
2. Складіть план для виправлення ситуації
Після того, як ви зрозуміли причину критики, потрібно розробити чіткий план дій.
У цьому плані можуть бути визначені:
• конкретні кроки, які ви плануєте зробити;
• додаткові ресурси, які можуть вам знадобитися (допомога колег, додаткове навчання, консультація від керівника тощо);
• результати, яких ви хочете досягти;
• критерії, за якими ви зрозумієте, що ситуація покращилася (відсутність повторних зауважень від керівника, помилок у коді тощо).
Так, якщо незадоволеність вашою роботою в ІТ компанії стосується невчасного виконання задач, вам потрібно зосередитися на тайм-менеджменті. Якщо ж ви маєте проблеми зі звітністю, розпочніть зі встановлення щоденного чи щотижневого (залежно від домовленостей) нагадування у календарі.
3. Робіть конкретні кроки та відзначайте свій прогрес
Гарний план — це половина успіху, але без дій усе заплановане лишиться текстом у нотатках.
Намагайтеся дотримуватися своїх задумів з першого ж дня. А щоб відстежувати свою ефективність, відзначайте, що працює добре, а що потрібно коригувати. Якщо ви не бачите результатів, ймовірно, обраний метод не працює і його варто змінити.
Навіть якщо ви розумієте, що не встигаєте за власноруч встановленими дедлайнами — це нормально. Головне — не зупинятися, проявляти ініціативу й бачити прогрес.
4. Просіть зворотний звʼязок
Не чекайте повторних зауважень. Ми рекомендуємо ініціювати розмову самостійно, адже це прояв зацікавленості у розвитку та бажання працювати над собою.
Під час діалогу ставте конкретні запитання, що стосуються сфери, яку ви хочете покращити: “Чи менше у мене зʼявилося помилок у коді?”, “Мій формат заповнення звітів відповідає вашим очікуванням?”, “Наскільки результативними стали мої розмови з клієнтами”.
Обирайте найбільш доречні запитання залежно від ситуації, щоб отримати не просто загальні коментарі, а конкретні поради для розвитку.
У Computools ми завжди прагнемо до відкритого та чесного вирішення будь-яких запитань. Ми впевнені, що критика має бути лише конструктивною, адже тільки так вона може сприяти професійному зростанню.
Запрошуємо вас стати частиною нашої дружньої команди. Переглядайте актуальні ІТ вакансії або одразу заповнюйте форму, щоб наші рекрутери змогли запропонувати посаду, відповідно до ваших навичок та досвіду.