6 правил справжньої стресостійкості в IT

Пояснюємо, що таке стрес, як він проявляється та яким чином він може вплинути на ІТ-спеціалістів. Розповідаємо, що робити для розвитку стресостійкості в ІТ та чому важливо прокачувати цю навичку.

За визначенням Всесвітньої організації охорони здоровʼя, стрес — це стан занепокоєння чи психічної напруги, що викликаний складною ситуацією.

Це природна реакція людини, яка спонукає вирішувати труднощі та проблеми нашого життя. 

Кожен з нас певною мірою може відчувати стан стресу, але реакція на стресові події та стилі їх подолання у всіх різні. Проте, саме від цього залежить ваше загальне самопочуття.

Існує два типи стресу:

1. Гострий стрес

Гострий стрес – це короткочасна й здебільшого найпоширеніша форма стресу, яка проявляється у перші кілька хвилин чи годин після події.

Гострий стрес може розвиватися у людини, яка перебуває під тиском ситуації: скажімо у вас виникла суперечка з колегою по роботі в ІТ-компанії, або ви у кроці від завалення дедлайну на важливому проєкті. 

Проте, стрес зменшиться, як тільки ви вирішите конфлікт або встигнете закрити задачу до завершення дедлайну. 

Фактори, які викликають гострий стрес, ймовірніше, кожен раз будуть новими для вас та потребуватимуть чітких негайних рішень. 

Що ж до наслідків, то гострий стрес є менш шкідливим, ніж хронічний: як приклад, ви можете помітити короткотривалий головний біль від перевтоми чи порушення травлення. 

2. Хронічний стрес

Хронічний стрес триває певний період часу або постійно повертається.

Незадоволеність робочим навантаженням, проблеми у відносинах з колегами, відсутність балансу між роботою та особистим життям — це реальні приклади ситуацій, якій можуть викликати хронічний стрес

Він виникає тоді, коли людина не знає, як позбутися цих факторів, тож перестає шукати рішення, продовжує жити життя й розчаровується.

Наприклад, ви працюєте у токсичному колективі, або вам вже давно нецікава ваша робота, або, можливо, вас не влаштовує рівень зарплати, але ви не хочете нічого змінювати. 

Хронічний стрес може проходити непомітно: людина просто звикає до постійної схвильованості та напруженості, проявляє негативну реакцію на все, незалежно від сценаріїв, з якими зіштовхується. 

Люди з хронічним стресом мають підвищену схильність до високого кровʼяного тиску, розвитку серцево-судинних захворювань та діабету 2 типу. 

Розвиток стресостійкості схожий на тренування мʼязів. Чим більше ви приділяєте цьому увагу, тим сильніше стаєте.

Якими можуть бути ознаки стресу та чому важливо сформувати стресостійкість в ІТ?

Стрес може впливати на наші емоції, наш організм та нашу поведінку різними способами. Іноді, ви можете виявити його одразу.

Але іноді ви можете бачити, що якість життя погіршується, та не розуміти у чому причина.

Як може проявлятися стрес

Проте, якщо ви навчитеся брати під контроль стрес, то не тільки зможете витримувати його з найменшими витратами для свого здоровʼя, а й перетворювати важкі моменти на можливості для зростання. 

Розвиток стресостійкості схожий на тренування мʼязів. Чим більше ви приділяєте цьому увагу, тим сильніше стаєте.

Ви зможете досягати цілей навіть у складних ситуаціях, навчитеся зберігати спокій у непередбачуваних обставинах.

Успішне подолання стресових подій сприяє зростанню самооцінки та впевненості у собі.

Як спеціалісту навчитися керувати стресом?

Вміння швидко відновлюватися після емоційних потрясінь важливе для забезпечення вашого загального добробуту та якості життя.

Ви не зможете постійно уникати стресу, проте ви зможете розвивати стійкість до нього. 

Звісно, що усі люди різні й неможливо скласти одну уніфіковану методику, яка підходила б усім без винятку, але ось кілька ідей, які ви можете спробувати:

1. В першу чергу будьте добрими до себе. Дослухайтеся до себе, під час робочого дня не забувайте робити перерви для справ, які вам подобаються.

Винагороджуйте себе за власні досягнення, навіть якщо, на перший погляд, вони здаються незначними. Піклуйтеся про своє ментальне здоровʼя.

2. Не забувайте про відпустки. Це може бути дивним, адже сам відпочинок, здається, жодним чином не допомагає зупинити ситуацію, яка викликає стрес.

Пояснення дуже просте: втомлений організм буде зовсім інакше реагувати на стресові фактори, ніж відновлений.

3. Розвивайте свої інтереси та хобі. Коли ви будете займатися цікавими справами, то зможете менше думати про стресову ситуацію, а будете набиратися ресурсу для її вирішення.

Накопичення стресу може навіть провокувати відчуття самотності, водночас хобі дозволить розширити коло знайомих зі спільними захопленнями. 

4. Проводьте час на природі. Прогулянки на свіжому повітрі у тихому, спокійному місці дозволяють заспокоїти нерви та розслабитися, допомагають забути сумні думки та підіймають настрій.

А ще під час такого відпочинку мозок працює краще, ідеї приходять легше, а творчий потенціал розкривається на повну. 

5. Слідкуйте за своїм фізичним здоровʼям. Здоровий сон, фізична активність та збалансоване харчування можуть зменшити хвилювання та стрес.

Коли ми відчуваємо тривогу та занепокоєння, то забуваємо турбуватися про себе й не зважаємо на буденну рутину, яка наповнює наш ресурс.

6. Вчіться знаходити задоволення у простих речах: смачному сніданку, зустрічі з друзями, незвичайному заходу сонця, грі з домашнім улюбленцем, цікавій книзі чи слуханні улюбленої музики.

Якщо ви прокачаєте цю навичку, то вам буде легше сприймати раптовий стрес на роботі в ІТ-компанії.

Що може викликати стрес на роботі в ІТ?

Спровокувати стрес можуть чимало факторів, ось кілька прикладів:

1. Суперечки з колегами

Якщо ви маєте проблеми з іншими членами команди чи безпосереднім керівником — це може впливати на якість вашої роботи.

Через негативну атмосферу може знижуватися мотивація й ви будете помічати, що вже не так зацікавлено виконуєте щоденні задачі.

Напруження у колективі може призводити до втрати довіри між вами та колегами, що точно ускладнить спільну роботу та досягнення цілей.

2. Стислі дедлайни

Встановлення стислих нереалістичних термінів є поширеною проблемою у сфері ІТ.

Через постійний тиск ви можете відчувати перевтому, яка згодом може перейти у вигорання

3. Великий обсяг роботи

Якщо коло ваших обовʼязків раптово збільшилося, ви можете намагатися виконувати усі справи якнайшвидше, аби вони не накопичувалися.

Проте це швидко призведе до відсутності балансу між роботою та особистим життям, що може стати причиною виникнення стресу. 

4. Некомфортне робоче місце

Незручне крісло, шумний коворкінг, чи колеги, що постійно їдять на робочому місці, можуть викликати у вас дратівливість.

Це нормально. Середовище, у якому ви працюєте, має бути сприятливим та підвищувати вашу продуктивність, а не навпаки.

5. Особисті питання

Як би ви не намагалися не переносити особисті проблеми у професійне середовище, це рідко вдається.

Певні ситуації можуть мати підсвідомий вплив на різні сфери нашого життя, у тому числі й на роботу: настрій, енергія, здатність до концентрації можуть змінюватися залежно від нашого емоційного стану.

Наслідки стресу для роботи через проблеми в особистому житті можуть проявлятися по-різному: від погіршення відносин з колегами до зниження мотивації або навіть виникнення бажання звільнитися.

Замість висновку

Робота у галузі інформаційних технологій може супроводжуватися великим обсягом задач, терміновими завданнями та непередбачуваними ситуаціями, що легко може спричинити стрес. 

Стресостійкість в ІТ допомагає фахівцям зберігати гнучкість, залишатися зосередженими та ефективно реагувати на виклики.

До речі, Computools розширюється і ми нагадуємо вам, що ви можете стати частиною нашої команди.

Для цього треба заповнити форму та очікувати повідомлення від наших рекрутерів.

Також, ви можете подивитися актуальні вакансії в ІТ-компанії на нашому сайті. Приєднуйтеся до нас та створюйте своє краще життя!

Стеж за оновленнями! Підпишись зараз, щоб отримувати найсвіжіші новини прямо на твою поштову скриньку

Приєднуйся до Computools

заповни форму або напиши нам на пошту hr@computools.com і ми підберемо для тебе цікаву пропозицію

    Ім'я*

    Електронна пошта/телефон*

    Позиція*

    Резюме (в форматі: .doc, docx, .pdf або .rtf)*

    Надіслати резюме →

    Дізнавайся першим
    про актуальні
    вакансії та події
    Telegram →