Робота в ІТ завжди вважалася перспективною: висока зарплата, постійний професійний розвиток, можливість швидко рухатися кар’єрними сходами та до 30 років досягти рівня Tech Lead чи Architect — усе це сприймається оточенням, як показник успіху.
Проте, коли цілей досягнуто, а омріяна посада отримана, дехто стикається з несподіваним відчуттям спустошення. Робота, яка колись захоплювала, більше не приносить задоволення, а мотивація розвиватися поступово зникає.
Про карʼєрну кризу в ІТ рідко говорять на курсах чи в успішних історіях підкорювачів Кремнієвої долини. Вона може настати тоді, коли професійні виклики стають рутинними, коли зʼявляються сумніви щодо користі та потрібності вашої роботи, коли фінансова сторона вже не мотивує.
Криза не обирає фахівців з певним досвідом, опинитися у карʼєрному плато можуть, як Senior-, так і Middle- або Junior-спеціалісти.
У цій статті Computools зʼясовує, чому відбувається криза у розвитку та ІТ карʼєрі та розмірковує, як її подолати.
Чому успішні фахівці можуть переживати кризу в ІТ?
Карʼєрна криза не виникає раптово. Це не наслідок складного проєкту, поганого менеджменту або тривалого пошуку роботи на ринку ІТ вакансій — це поступове накопичення емоцій, яке може наростати місяцями або навіть роками, поки у якийсь момент не виникне питання: “А що далі?”.
Ось причини, чому це може відбуватися:
1. Відсутність нових викликів
На початку карʼєри майже усі відчувають азарт. Ви знайомитеся з командою, принципами роботи, особливостями проєкту.
Однак з часом завдання стають передбачуваними: ви швидко розумієте, який код потрібно написати для тієї чи іншої дії, а вивчення нових інструментів вже не займає багато часу, якщо ви досконало володієте стеком.
Раніше ви довго розбирали складний алгоритм, а зараз просто знаєте, як це зробити правильно? Це природно.
Проте, брак інтелектуальних викликів — одна з ключових передумов карʼєрної кризи. Чим більше в ІТ фахівця досвіду, тим рідше у його роботі трапляються задачі, які справді змушують мислити нестандартно.
2. Втрата сенсу роботи
Не усі проєкти в ІТ захоплюють та викликають цікавість. Дехто може працювати над функціоналом й ніколи не побачити його реалізацію, а хтось оптимізує продукт, але не має бажання заглиблюватися у його розвиток.
З часом така діяльність перетворюється на механічне виконання задач без внутрішньої мотивації. Робота над тим, що не приносить задоволення часто стає причиною переходу в інші сфери.
3. Емоційне вигорання
Висока інтенсивність роботи, необхідність комунікації з урахуванням різних часових поясів та велика відповідальність можуть поступово призводити до виснаження, а потім — до вигорання.
Це проявляється у хронічній втомі та байдужості до результатів роботи. Якщо продуктивність та мотивація падають, а відпочинок не допомагає, зʼявляється дратівливість, цинізм та проблеми зі сном — це може свідчити про початок серйозної кризи.
4. Дисонанс між очікуваннями та реальністю
На старті карʼєри або перед початком роботи у новій ІТ-компанії багато хто ставить перед собою чіткі цілі: наприклад, досягти рівня Senior за 2 роки, або вийти на конкретний дохід. Проте, коли ці або інші пункти виконані, ви можете не відчути очікуваного задоволення.
Коли досягнення мети не приносить радість — виникає внутрішній конфлікт, особливо, якщо ця мета — не ваше прагнення, а думка, навʼязана суспільством.
Як зрозуміти, що карʼєрна криза в ІТ стала частиною вашого життя?
Якщо ви не знаєте, як відрізнити кризу від втоми або меланхолічного стану, який іноді виникає після відпустки, проаналізуйте свої емоції та подумайте, що з цього є у вашому житті?
• Ви не можете визначитися з бажаннями. Коли ви ставите собі запитання “А чого тобі справді хочеться?”, то не знаєте, як на нього відповісти.
• Ви шукаєте відповіді назовні: проходите різноманітні онлайн-тести, читаєте книги про пошук покликання, переглядаєте статті про зміну фаху. Ви хочете знайти відповідь, але вона вислизає.
• Ви романтизуєте інші професії, будь-яка діяльність здається вам цікавішою за роботу в ІТ. Але на реальні кроки ви не наважуєтеся.
• У вас зʼявилося відчуття, що ви припустилися помилки й тепер будь-які рішення викликають у вас сумніви.
• Ви бачите десятки можливостей: змінити роботу, перейти на інший проєкт, розпочати нову діяльність. Через велику кількість варіантів ви не можете зробити вибір й у результаті просто лишаєтеся на місці.
• Вам здається, що один правильний крок поверне усе на свої місця. Проте, ви не розумієте, яким має бути цей крок й з чого потрібно почати.
Як подолати карʼєрну кризу та знайти свій шлях?
Можливо, ситуація, у якій ви опинилися зараз, здається безвихідною, проте це не кінець шляху, а можливість для переосмислення. Важливо не просто шукати рішення, а зрозуміти, що підходить особисто вам.
1. Перегляньте можливості свого карʼєрного розвитку в ІТ
Ваша карʼєра може розвиватися у різних напрямках:
Якщо вам цікаво будувати команди та керувати ними, займатися стратегією та приймати бізнес-рішення — посади CTO, VP або Head of можуть стати для вас перспективним викликом.
Можливо вам не цікаві керівні посади, але ви хочете вивчити нові технології, наприклад популярний AI. Кардинальна зміна спеціалізації може повернути інтерес до роботи.
Якщо вам подобається допомагати іншим, то наставництво команд чи менторство стажерів також може додати нового сенсу вашій діяльності.
2. Вийдіть за межі стандартного ІТ
Коли розробка більше не приносить радості, ви завжди можете розширити горизонти. Якщо гарно аналізуєте та вмієте прогнозувати перспективи, можете спробувати себе у ролі інвестора для стартапів.
А тим, кому подобається спілкуватися з людьми, варто звернути увагу на викладання, створення курсів або публічні виступи на конференціях.
3. Сфокусуйтеся на особистому розвитку
Карʼєрні проблеми можуть бути відображенням глибоких внутрішніх питань. Тому важливо не лише думати про те, як вийти з кризи, а й звернути увагу на свій стан.
Можливо саме зараз варто приділити час хобі. Хтось знаходить натхнення у спорті, хтось у малюванні чи музиці, а для когось найкращим відпочинком стає волонтерство.
Якщо відчуття незадоволеності не минає, ми рекомендуємо глибше розібратися у своїх проблемах та попрацювати з психотерапевтом. Через ігнорування своїх справжніх бажань ви можете опинитися у категорії тих, кому загрожує карʼєрна криза.
4. І наостанок: слухайте себе, а не суспільство
Головний урок який вам варто засвоїти — не йти за загальноприйнятим сценарієм, а шукати власний шлях. Ви не зобовʼязані ставати СТО, відкривати стартап або змінювати спеціалізацію, якщо ви цього не хочете.
Пробуйте різні варіанти та експериментуйте, але памʼятайте, що карʼєра — це лише частина життя й вона має приносити задоволення.
Якщо ви шукаєте місце, де зможете розвиватися у своєму темпі, реалізовувати власні ідеї та отримувати задоволення від роботи, приєднуйтесь до нас!
Заповнюйте форму або переглядайте актуальні ІТ-вакансії — можливо, саме у Computools почнеться ваш наступний професійний етап.