Що робити, коли робота в IT більше не надихає?

Ситуації, коли робота в IT більше не надихає, трапляються з багатьма фахівцями. Ми зібрали поради, які допоможуть побачити нові можливості та повернути відчуття цінності у професії.

Популярність твердження Конфуція про те, що варто зробити роботою своє хобі, щоб більше не працювати жодного дня, призвела до того, що ми шукаємо таку діяльність, у якій 100% часу будемо отримувати лише задоволення та позитивні емоції. Але знайти справу, яка щодня даватиме тільки радість, натхнення та мотивацію, ми можемо тільки в ідеальному світі.

Ніхто не відчуває натхнення в ІТ роботі цілодобово. Бувають моменти, коли ви можете прокрастинувати цілий день та намагатися знайти у собі сили навіть для простих задач. Багато фахівців час від часу мають такий самий стан.

Дослідження свідчать, що близько 70% спеціалістів не відчувають зацікавленості у своїй роботі. І це нормально, адже на натхнення та мотивацію може впливати фізичний чи емоційний стан, зовнішні обставини або навіть погода за вікном. 

Важливо розуміти, що такі періоди не свідчать про вашу некомпетентність або про остаточне вигорання до роботи в ІТ. Ймовірніше, це лише тимчасова фаза. 

У цій статті Computools зібрали поради, які допоможуть ІТ-фахівцям відновити натхнення та подивитися на свою діяльність з іншої сторони.

У зрілих компаніях, які справді зацікавлені в утриманні талановитих фахівців, можливість для кар’єрних змін або розширення обовʼязків — це нормальна практика.

4 кроки, якщо робота в ІТ більше не надихає

Ось кілька стратегій, які допоможуть повернути зацікавленість, або зрозуміти, куди рухатися далі:

1. Спробуйте знайти сенс у вашій роботі

Нам усім потрібно відчувати, що наша робота має сенс та є суспільно-корисною. Усвідомлення, що ви є частиною чогось більшого може зробити вашу робочу рутину змістовною та цінною.

Коли президент США Джон Кеннеді відвідав NASA на мисі Канаверал у 1962 році, він зустрів там прибиральника, котрий підмітав листя. На запитання «Хто ви?» співробітник відповів, що «є частиною команди, яка готується відправити людину на Місяць». Ця людина не просто розуміла місію та бачення своєї компанії, вона відчувала свій внесок у досягнення вищої мети. 

Практично кожна компанія має свою місію та візію, тобто пояснення, для чого вона існує і до чого прагне у майбутньому. Проте ці формулювання не завжди зрозумілі усім членам команди. 

У повсякденній роботі ми зосереджені на задачах та дедлайнах й рідко замислюємося над глибшим сенсом. 

Натомість якщо ви працюєте тестувальником, ви піклуєтеся про те, щоб користувачам подобалося використовувати продукт. Сенсом роботи розробника мобільних застосунків може бути «полегшення рутинних справ інших людей». А аналітик «пояснює складні речі простими словами». 

Відчуття дотичності до важливих речей здатне змінити ставлення навіть до найрутинніших ІТ вакансій. Подумайте, який сенс несе ваша діяльність.

2. Поміркуйте над своїми інтересами

З роками ми забуваємо, що колись обирали цю сферу не випадково. Пригадайте себе на початку, коли вам було цікаво працювати в ІТ, подумайте, що саме вас тоді захоплювало? 

Можливо, це було бажання брати участь у створенні продукту, який приносить користь людям, а може вам подобалося бачити, як з рядків коду створюється щось реальне. Можливо вас захоплювала ідея того, над чим ви мали працювати. Спробуйте згадати: що давало вам радість у роботі раніше? 

Навіть завзяті фахівці можуть втратити інтерес, якщо кожен день схожий на попередній. Ви можете спробувати дізнатися більше про суміжні області вашої спеціальності.  

Наприклад, вивчити основи UI/UX, щоб розуміти, як користувач взаємодіє з вашими рішеннями. Або звернути увагу на продуктову аналітику чи навіть бізнес-цілі проєкту, щоб побачити, як саме ваша реалізація частини коду впливає на успіх продукту. 

Це не зобов’язує вас будувати кар’єру за новим напрямком, але дає простір для відкриттів та збагачує вашу технічну експертизу.

3. Діліться своїми знаннями та навичками за межами компанії

Іноді, найкращий спосіб повернути натхнення до галузі, у якій ви працюєте — йти з напрацьованими знаннями до освітньої сфери. Для цього не обовʼязково створювати курси на 10 модулів, де вчать Python з нуля. 

Ваш досвід можна подати у різних формах, щоб він був цікавий і дітям, і студентам, і Junior-спеціалістам, і світчерам.

Ось кілька прикладів, куди рухатися, якщо робота в ІТ більше не надихає:

• створюйте короткі освітні матеріали (чек-лісти, поради для роботи з інструментами, добірки корисної літератури);

• зробіть YouTube-канал, на якому будете пояснювати складне простими словами;

• шукайте волонтерські освітні проєкти, які потребують спікерів (наприклад, дитячі STEM-табори, ознайомлювальні інтенсиви для школярів тощо)

• запропонуйте безоплатні менторські консультації для студентів.

Залучення до освітньої діяльності не вимагає зміни карʼєри та дає фахівцю можливість усвідомлення, як багато він насправді знає.

Ви можете долучатися до активностей у зручному та цікавому для себе форматі, як ментор у волонтерському проєкті або як автор невеликого блогу чи телеграм-каналу тощо. Ця діяльність не має бути для вас навантаженням, а має стати натхненням.

4. Розгляньте можливості для зміни ролі у компанії

Ця порада особливо актуальна для тих, кому комфортно у компанії, але дещо не подобається в ІТ роботі. Якщо щоденні задачі стали одноманітними, іноді достатньо змінити фокус.

У зрілих компаніях, які справді зацікавлені в утриманні талановитих фахівців, можливість для кар’єрних змін або розширення обовʼязків — це нормальна практика. 

Це може бути внутрішній перехід на інший проєкт, де ви зможете працювати з новими інструментами чи продуктом. Або розширення кола обов’язків, наприклад, можливість частково долучитися до UX-досліджень. Ще один з популярних варіантів — розробка індивідуального плану розвитку, що дозволяє поступово опанувати нові напрями та збільшити зону відповідальності.

Не варто чекати, поки щось зміниться автоматично, краще проявити ініціативу. Заплануйте зустріч з вашим керівником та поговоріть про те, які саме труднощі в роботі у вас виникають, та згадайте про те, що вам цікаво. Сформулюйте напрям, у якому ви хочете зростати, і поцікавтеся, як це може поєднуватися з поточними цілями команди чи компанії. 

Якщо так сталося, що робота в ІТ більше не надихає, перейматися не варто, адже моменти втоми та сумнівів виникають у всіх. Дійте, бо навіть маленькі кроки здатні змінити ваше ставлення до роботи.

А якщо ви шукаєте ІТ-компанію, яка підтримує розвиток фахівців та цінує їхню ініціативність — заповнюйте форму або дивіться наші актуальні ІТ вакансії. Давайте разом будувати краще майбутнє!

Стеж за оновленнями! Підпишись зараз, щоб отримувати найсвіжіші новини прямо на твою поштову скриньку

Приєднуйся до Computools

заповни форму або напиши нам на пошту hr@computools.com і ми підберемо для тебе цікаву пропозицію

    Ім'я*

    Електронна пошта/телефон*

    Позиція*

    Резюме (в форматі: .doc, docx, .pdf або .rtf)*

    Надіслати резюме →

    Дізнавайся першим
    про актуальні
    вакансії та події
    Telegram →