Час від часу кожен з нас може відчувати невпевненість у собі: чи то під час відправлення резюме на ІТ вакансії, чи то при підготовці до інтервʼю, чи то перед екзаменами, чи то перед досягненням власного спортивного рекорду. Сумніви щодо наших дій та рішень — це природні речі, що є частиною людського життя.
Однак якщо ви постійно, незалежно від обставин, відчуваєте вагання та нерішучість, вам складно приймати рішення й ви завжди боїтеся зробити хибний крок, це може стати проблемою, котра вплине на багато сфер вашого життя.
Певний рівень самокритичності може стати хорошим джерелом мотивації. Високі стандарти вашого внутрішнього голосу можуть надихнути на плідну роботу та вдосконалення навичок. Проте занадто багато сумнівів чи страхів можуть перешкоджати у досягненні успіхів та розкритті власного потенціалу.
У цій статті команда Computools розповідає про причини розвитку невпевненості ІТ-фахівця, наводить приклади сумнівів у собі та ділиться рекомендаціями, як усе це подолати.
Що таке невпевненість у собі?
Невпевненість у собі — це певний стан людини, коли вона починає сумніватися у своїх здібностях, власній цінності, компетенції тощо.
Він може проявлятися у різних сферах вашого життя: особистих відносинах, професійній діяльності, звʼязках з соціумом чи навіть при ухваленні рішень.
“Чи варто це моїх зусиль? Можливо, ця сфера мені просто не підходить.”
“Я не хочу просити про допомогу, колеги подумають, що у мене мало компетенцій.”
“Інші у команді працюють швидше за мене.”
“Кожен раз, коли я намагаюся висловити свою думку, ніхто не сприймає мене серйозно.”
Такі та інші думки може мати невпевнений в собі ІТ-фахівець.
Які причини походження невпевненості у собі?
Існує безліч причин, які можуть сприяти розвитку невпевненості.
Ми розглянемо основні фактори, котрі негативно впливають на впевненість фахівців у сфері ІТ:
1. Негативний досвід у дитинстві
Труднощі, з якими ви зіштовхнулися у дитинстві можуть негативно впливати на вашу самооцінку у дорослому житті.
Батьківська критика, відсутність емоційної підтримки, жорстокість зі сторони однолітків, надмірна пропаганда нереалістичних стандартів краси чи успіху — усе це може вплинути на психічне здоровʼя людини та її самосприйняття.
2. Проблеми у взаємовідносинах з іншими
Якщо ваші дружні чи професійні відносини з колегами погіршилися, ви певний час можете відчувати емоційне спустошення.
Оскільки робота в ІТ-компанії майже завжди передбачає командну взаємодію, негатив зі сторони може значно вплинути на вашу впевненість у собі.
3. Низька самооцінка
Як зрозуміти, що ви маєте низьку самооцінку? Ви постійно думаєте, що вам не вистачає досвіду, а порівнюючи себе з іншими — вважаєте, що ви гірші; зосереджуєтеся на своїх недоліках та не вмієте приймати компліменти; думка про себе залежить від ставлення інших людей до вас.
4. Недостатня підтримка
Замала підтримка з боку близьких, колег чи друзів може підривати впевненість у собі. Важливо мати людей, на яких можна покластися у складні часи, з якими ви зможете поділитися своїми переживаннями та отримати пораду.
5. Страх чогось нового
Невідоме дуже часто викликає у нас почуття тривоги та невпевненості.
Наприклад, Junior-спеціаліст влаштувався до нової компанії й не впевнений, чи зможе знайти спільну мову з командою, чи виправдає очікування керівництва.
Стресовим може бути не тільки перехід на нову роботу, але й новий проєкт, специфіку якого ви не знаєте.
Це лише кілька можливих причин розвитку невпевненості на ІТ-роботі, адже у кожної людини може бути індивідуальна комбінація факторів, котра впливає на подібний емоційний стан.
Які ознаки невпевненого в собі ІТ-фахівця?
Ось деякі приклади, які свідчать, про те, що вам не вистачає впевненості на роботі в ІТ:
• Ви відмовляєтеся від участі у нових проєктах, якщо вони виходять за межі вашого досвіду.
• Боїтеся співбесід та переймаєтеся, що не зможете спокійно відповідати на запитання та продемонструвати свої навички.
• Приймаєте рішення з огляду на думку інших членів команди.
• Відчуваєте великий тиск відповідальності, коли наближається дедлайн.
• Маєте необґрунтовані почуття провини: наприклад, коли реліз продукту затримується через зовнішні причини, ви звинувачуєте себе.
• Боїтеся висловлювати свою думку, навіть якщо маєте цінні ідеї.
• Новини про підвищення колег викликають у вас заздрість.
Кожна з цих ситуацій може проявлятися більшою чи меншою мірою, але кожна може негативно впливати на ваш професійний розвиток.
Як ІТ-фахівцю подолати невпевненість?
Людина сама собі найбільший критик та ворог. Ніхто не говорить вам про те, що треба сумніватися у собі та своїх здібностях, окрім вас самих, чи не так? Як тільки ви зрозумієте, що цей барʼєр ви будуєте самостійно, то вам буде легше його зруйнувати.
Команда Computools зібрала дієві поради, які допоможуть невпевненим в собі ІТ-фахівцям подолати це відчуття.
1. Завжди памʼятайте свої досягнення
Знайдіть час, щоб згадати свої успіхи — це гарний спосіб звести до мінімуму почуття невпевненості у собі.
Коли ви знаходитеся у пригніченому стані, вам може бути важко повернутися у минуле та пригадати усі свої перемоги. Саме тому важливо періодично фіксувати результати своїх досягнень, аби не давати синдрому самозванця жодного шансу.
Саморефлексія — дієвий інструмент, завдяки якому можна нагадати собі шлях, який ви вже здолали та зосередитися на тому, чого ви дійсно хочете досягти.
2. Станьте для себе найкращим другом
Чи маєте ви сумніви що ваш хороший друг не впорається з новою роботою або, можливо, думаєте, що він ледача людина, яка тільки те й робить, що прокрастинує? Відповідь, ймовірно, ні.
Чого ж такі думки зʼявляються у вашій голові щодо себе? Ставтеся до своєї особистості з такою ж добротою й теплом, як до інших, замість того, щоб висловлювати найсуворішу критику.
3. Намагайтеся не порівнювати себе з іншими
Ми можемо дивитися на інших та розуміти, що ніколи не досягнемо таких результатів. Але у всіх різне уявлення про успішне життя й у кожного різний шлях до своїх цілей.
Замість того, щоб порівнювати свій початок з чиєюсь серединою, фокусуйтеся на власних досягненнях та прогресі. Якщо ви простежили звʼязок між пригніченим настроєм та соціальними мережами, зробіть цифровий детокс.
Памʼятайте, що кожна людина — унікальна. Найважливіше — це бути найкращою версією себе.
4. Робіть маленькі кроки
Якщо вам страшно — робіть найменший крок з можливих. Наприклад, якщо ви хочете змінити професію, але невизначеність лякає, почніть з найменшого: складіть перелік того, що вам подобається робити.
Маленькі кроки дозволяють створити детальний план дій, що робить процес досягнення мети більш структурованим і зрозумілим, дозволяє швидше виправляти помилки та адаптувати план дій.
5. Проводьте час у колі людей, які вас підтримують
Спілкування з людьми, які пережили чи переживають схожий досвід, може стати важливим джерелом емоційної стабільності. Вони можуть нагадувати вам наскільки ви сильні та талановиті у моменти, коли ви зовсім не відчуваєте цього.
Постійна невпевненість може мати серйозні наслідки, зокрема стрес, депресію та соціальну ізоляцію. Це може обмежити ваші можливості не тільки у професійній, а й в особистій сфері життя, заважати досягненню цілей.
Не залишайте це відчуття без уваги. Важливо активно працювати над його подоланням. Звертайтеся за підтримкою й не бійтеся шукати шляхи до покращення свого стану. Ви маєте право на щасливе та впевнене життя.
У Computools ми піклуємося про добробут та прагнемо надавати підтримку кожному члену команди. Якщо ви хочете приєднатися до нашої компанії — переглядайте актуальні ІТ вакансії.
Ми шукаємо талановитих та цілеспрямованих Middle й Senior-спеціалістів, котрі посилять наші команди.
Заповніть форму, щоб наші рекрутери звʼязалися з вами якнайшвидше.