Який досвід та навички в ІТ сфері дійсно важливі для успішної карʼєри, а на що ніхто так і не зверне уваги?
Зазвичай, для роботодавців та рекрутерів мають значення технологічні компетенції кандидата та його практичний досвід роботи з реальними проєктами, а на такі нюанси, як вік, сімейний стан чи детальний опис хобі — мало хто дивиться.
Однак деякі спеціалісти мають хибні упередження: і хтось намагається розповісти про себе якнайбільше інформації, а хтось — боїться відгукуватися на ІТ вакансію через власні думки про вікові обмеження.
У цій статті команда Computools ділиться власним підходом до аналізу резюме та розповідає чому надмірна кількість особистих даних не впливає на відбір кандидатів.
Це можна не згадувати: не важливі речі в резюме та на співбесіді
Основна ціль комунікації з майбутнім роботодавцем — це отримання оферу. Щоб досягти цієї мети, ви маєте наголошувати лише на тій інформації, яка підкреслить ваші професійні навички та допоможе виділитися серед інших кандидатів.
Так, для Computools не мають значення особисті дані, як-от:
• Повна домашня адреса. Місце проживання кандидата не впливає на його здатність якісно виконувати роботу.
Зараз ми повністю перейшли на віддалений формат співпраці, що дає змогу залучати таланти з будь-якої точки світу.
Більш важливо за цю інформацію те, як у фахівця розвинені навички самоорганізації та комунікації, чи вміє він працювати автономно.
• Фотографія у резюме в ІТ. Професійні якості вагоміші за зовнішність. Ми не підтримуємо свідому чи не свідому дискримінацію за цим принципом, бо роботодавець має зосереджуватися на компетенціях кандидата.
Відсутність фото у резюме поширена практика для Великобританії та США. Це створює рівні умови для усіх претендентів на посаду, адже їх оцінюють за навичками та досвідом.
Україна не має сталих домовленостей щодо цього запитання, але певні правила можуть існувати всередині компаній.
Додавати фотографію чи ні — ви можете вирішити самостійно. Проте жоден роботодавець не має права вимагати цього.
• Сімейний стан. Особисте життя майбутнього працівника — це його приватна справа, яка не повинна впливати на процес найму чи карʼєрне зростання.
Сімейний стан не визначає продуктивність, відданість роботі чи професіоналізм людини. Це питання — не важливе на співбесіді, адже дискримінація за цим фактором є неетичною, а у багатьох країнах навіть незаконною.
У Computools ми усвідомлюємо, що баланс між роботою в ІТ та особистим життям потрібен для будь-яких працівників, незалежно від їхнього сімейного стану.
Задля цього ми впроваджуємо гнучкі графіки, можливість віддаленої роботи та інші заходи, які допомагають нашим командам.
• Вік чи дата народження. Заборона на вікові обмеження у текстах вакансій діє в Україні з 1996 року. Кандидати мають повне право не вказувати свій вік у резюме та не наголошувати на ньому під час співбесіди в ІТ.
Професійні навички, досвід та потенціал не мають прямої залежності від віку фахівця, а от вікова різноманітність у команді може сприяти інноваціям та креативним рішенням.
Загальна інформація про кандидата, яку не обовʼязково додавати у резюме в ІТ
1. Детальний опис хобі та інтересів
Любите шахи? Відпочинок на природі? Займаєтеся великим тенісом? Не пропускаєте жодного чемпіонату з футболу?
Майже кожна людина має хобі. Проте більшість кандидатів вважають, що детальна розповідь про свої захоплення допомагає виділитися серед інших спеціалістів.
Рекрутери зосереджені на пошуку фахівців, що відповідають певним вимогам. Тож, якщо опис вашого хобі займає половину резюме, а професійні навички висвітлені лише у кількох рядках — ви знижуєте власні шанси на отримання цієї роботи в ІТ-компанії.
Безумовно, те, чим захоплюються співробітники — важливо. Це дозволяє організовувати цікаве дозвілля, обирати тематичні подарунки на свята тощо. Проте на перших етапах знайомства цю інформацію можна пропустити.
2. Перелік усіх завершених курсів
Уявіть, що ви рекрутер й переглядаєте резюме кандидата на посаду Backend-розробника. У розділі курси та сертифікації ви бачите перелік здобутків з університетських років: перемоги в олімпіадах, змаганнях, спортивна діяльність тощо. Чи вплине ця інформація на рішення запросити його на співбесіду?
Описувати свій некомерційний (але дотичний до сфери!) досвід варто Junior-фахівцям. Ваша практика, стажування на схожих посадах, волонтерство у різноманітних організаціях (наприклад розробка дизайну сайту притулку для тварин) будуть гарним підґрунтям.
Якщо ж ви Middle чи Senior, варто зосередитися на презентації професійних навичок та досягнень. Рекомендуємо додавати сертифікації, які дотичні до посади, оскільки вони будуть вдалим доповненням ваших компетенцій, або навіть перевагою з-поміж інших кандидатів.
3. Загальні обовʼязки з попередніх місць роботи
Ваші особисті досягнення — ось що робить вас цінним співробітником. Загальний опис обовʼязків не важливий у резюме, якщо він не показує, які конкретні успіхи ви мали на попередній роботі.
Те ж саме стосується й попереднього досвіду. Якщо він не релевантний до нової позиції, опишіть його стисло. Рекрутер за потреби розпитає про нього більше під час співбесіди в ІТ-компанії.
Коли роботодавець бачить, що на кожному попередньому місці роботи ви мали однакові обовʼязки, то він не може зрозуміти, як ви розвивалися та вдосконалювали власні навички.
4. Причини звільнення з попереднього місця роботи
Причини звільнення — це тема для інтервʼю. Під час розмови ви зможете детальніше розповісти про те, чому вирішили піти з попереднього місця роботи. Прямий діалог дозволяє уникнути непорозумінь та одразу відповісти на додаткові запитання співрозмовників.
Резюме має бути лаконічним, інформативним та фокусуватися на досягненнях й навичках кандидата. Пояснення причин звільнення займає місце, яке краще використати для опису власних професійних перемог.
5. Повний стек технологій (навіть ті, з якими ви працювали тільки раз)
Стек технологій — це дійсно важлива частина у резюме розробника. Його варто складати вдумливо: розписувати все, у чому ви маєте достатній досвід.
Згадування технологій, з якими ви працювали лише поверхнево, може призвести до незручних питань під час інтервʼю. Роботодавець може очікувати глибокої компетенції, що може поставити вас у складне становище.
Краще зосередитися на тому, що дійсно важливо для цієї позиції. Наприклад, якщо ви маєте релевантний досвід роботи з потрібним стеком, обовʼязково вказуйте його, та позначайте рівень володіння.
Це збільшить ваші шанси та дозволить уникнути фільтрів резюме (якщо компанія використовує ATS – інструмент для автоматизації процесу найму співробітників).
6. Перелік особистих якостей у форматі: комунікативна, цілеспрямована, активна людина
Особисті якості — це досить субʼєктивні поняття, які важко піддаються перевірці. Роботодавець не зможе зрозуміти, наскільки ви цілеспрямований фахівець, якщо ви не поясните, що склали для себе план карʼєрного зростання та досягли його за рік.
Власна характеристика особистості не важлива в резюме та на співбесіді, якщо вона не має фактичного підтвердження. Ці фрази можуть сприйматися, як кліше, до яких рекрутери досить скептично ставляться.
Ви можете демонструвати особисті якості через конкретні приклади досягнень, використовуйте кількісні показники для ілюстрації успіхів. Описуйте ситуації, де вказані навички проявлялися у професійному контексті.
Підсумуємо?
Памʼятайте, що ваша мета — не просто розповісти про себе, а пояснити, чому ви можете стати цінним членом команди.
Фокусуйтеся на головному, уникайте не важливих речей в резюме та на співбесіді, щоб збільшити свої шанси на успішне отримання оферу.
Якщо ви знаходитеся у пошуку роботи, запрошуємо вас стати частиною Computools.
Заповніть цю форму та очікуйте повідомлення рекрутера, або дивіться наші актуальні ІТ вакансії та відправляйте CV.