Ініціативність в ІТ: як, де, коли?

Чому ініціативність в ІТ може бути як корисною, так і шкідливою? Про що варто памʼятати та що слід врахувати спеціалісту, який хоче запропонувати зміни у компанії.

Ініціативні працівники цінуються у будь-якій компанії. Вони беруть активну участь у роботі, готові експериментувати та шукати кращі шляхи вирішення, стають прикладом для колег та сприяють формуванню позитивної корпоративної культури, в якій кожен може вільно висловлювати свої думки. 

Що таке ініціативність на робочому місці? Це поняття можна визначити, як проактивну поведінку, коли працівник вживає дії щодо перспективних можливостей чи викликів без отримання вказівок від керівника чи менеджера. 

Проявляти ініціативу можна по-різному:

• пропонувати ідеї щодо покращення продуктів чи послуг;

• брати активну участь в обговореннях, які спрямовані на розвиток та вдосконалення компанії;

• допомагати колегам, ділитися знаннями та досвідом;

• шукати можливості для саморозвитку та покращувати власні навички.

Як прояв ініціативності в ІТ-компанії може принести спеціалісту користь або нашкодити?

Якщо ви не схильні до самостійних дій в ІТ-компанії й звикли, що ваш керівник постійно перевіряє, на якій стадії знаходиться ваша робота над задачею, опанувати ініціативний підхід вам може бути складно. Для цього потрібно трохи змінити мислення.

Не варто сприймати ініціативу, як збільшення робочого навантаження за умови тієї самої фінансової винагороди.

Ось кілька причин, через які варто проявляти ініціативу:

• це виділяє вас серед інших співробітників;

• це підвищує ваші шанси на карʼєрне зростання;

• це зміцнює ваші відносини з іншими членами команди;

• позитивне сприйняття ваших ідей дає відчуття цінності, щастя та задоволення від роботи;

• це розвиває навички критичного мислення та здатність розпізнавати проблеми до їх загострення;

• це допомагає розвивати впевненість та лідерські якості.

Проте, не кожний прояв ініціативи може приносити користь. Якщо ваші пропозиції коштують компанії додаткових витрат чи надмірного навантаження для колег – такі “сюрпризи” будуть мати більше негативних наслідків, ніж позитивних.

Якщо ви проявили ініціативу, керівник буде очікувати від вас подальшої діяльності. Ви маєте бути готові брати відповідальність за отримані результати. Окрім перших кроків, потрібно буде докладати зусилля задля досягнення мети

Про що ж слід памʼятати, перш ніж ініціювати зміни у колективі?

1. Прислухайтеся до себе

Для досягнення певної мети вам знадобиться додатковий час та енергія. Важливо впевнитися, що у вас є для цього достатньо ресурсів.

Занадто складні задачі чи надто масштабний проєкт, для якого у вас замало досвіду, може призвести до стресу та вигорання

Ще раз подумайте про ініціативи, які вам хотілося б запровадити, а потім зверніться до себе та запитайте: чи маю я достатній особистий інтерес та професійний досвід аби керувати цим нововведенням? Чи дозволять мої поточні обовʼязки виділити вільний час для цієї ідеї?

2. Враховуйте інтереси колег

У більшості випадків зміни, які ви вносите у свої методи роботи, стосуються й інших членів команди. Проте деякі ініціативні ІТ-фахівці не цілком розуміють, що їхня проактивність може вплинути на інших.

Уявіть Project-менеджерку Олю. Вона відгукнулася на вакансію в ІТ-компанію, вдало пройшла випробувальний термін. Після цього Оля вирішила оптимізувати час команди та запропонувала замінити програму, яка використовувалася для спільного доступу до проєктів та задач.

Ця ініціатива створила б додаткове навантаження на системного адміністратора, який відповідає за встановлення нового програмного забезпечення (ПЗ).

Команда мала б витратити час на знайомство з новим ПЗ та синхронізацію даних замість того, щоб виконувати основні задачі на проєктах.

Передбачувано, що ця ідея не викликала захоплення у безпосереднього керівника Олі, адже вона не змогла донести, що ці дії будуть доречні й призведуть до успіху у довготривалій перспективі.

Цей приклад є чудовим поясненням, чому так важливо враховувати думку інших, перш ніж запроваджувати щось нове.

Запитайте себе: на кого вплине моя ініціативність в ІТ-компанії? Чия підтримка мені потрібна? Як я буду доносити цю ідею до зацікавлених сторін та що мені слід для цього підготувати?

3. Подумайте, чи узгоджується ідея з цілями компанії

Якщо ваша пропозиція не відповідає цінностям чи стратегії компанії, ймовірніше, її реалізація буде зайвою витратою важливого часу та ресурсів.

Запитайте себе: чи потрібні зміни у цій ситуації? Якщо відповідь позитивна, подумайте, який шлях краще обрати. Уникайте змін задля змін. У вас має бути конкретна мета, до якої ви хочете прийти.

Коли потрібно проявляти ініціативність в ІТ?

Протягом усього часу роботи в ІТ-компанії у вас може бути безліч можливостей продемонструвати свою зацікавленість та проактивну позицію.

Ось ще кілька факторів, які дозволять вибрати вдалий час:

1. Ви встигаєте виконувати поточні завдання у зазначені терміни

Демонстрація активності та жага до нових звершень – це чудово. Але переконайтеся, що ви знаєте своє коло обовʼязків та добре їх виконуєте. Не варто брати на себе більше, ніж ви можете зробити, лише для того, щоб справити враження на керівника. 

Кожен працівник несе відповідальність за свою основну роботу, перш ніж братися за нові задачі. Якщо з цим повний порядок, подумайте, що у компанії зацікавлює вас, покращенню яких процесів ви хотіли б посприяти. 

2. Ви бачите проблему у своїй роботі, команді чи департаменті, у якому працюєте

Якщо щось не працює належним чином, а у вас є ідеї, як це змінити, то ваша активність може допомогти команді.

Ви не повинні готувати ідеальну “комерційну пропозицію” та пропонувати покроковий план дій. Просто висловіть свої міркування. Будьте відкриті та адаптивні до інших думок. 

Навіть якщо у процесі обговорень ваша ідея трансформується, візьміть на себе зобовʼязання довести справу до кінця. Члени команди визнають, що ви надійний, цінний та готовий до співпраці колега, який подає гарний приклад.

3. У вас є необхідні повноваження та досвід

Перш ніж розпочинати активно займатися певним питанням, подумайте, чи маєте ви кваліфікацію для цього.

Якщо рішення, яке ви хочете втілити, буде мати значний вплив на команду, можливо варто порадитися з керівником? Також, ви можете проконсультуватися з колегами, які вже мають досвід у сфері, що вас цікавить.

Зрозумійте, які навички можуть вам знадобитися та яким чином ви зможете їх отримати. Це можуть бути курси, вебінари, або наставництво від колег по роботі в ІТ-компанії.

4. Ви маєте високий рівень задоволеності, стабільне емоційне та фізичне здоровʼя

Прислухайтеся до свого стану та рівня енергії, перед тим як братися за нові проєкти. Якщо ви відчуваєте, що втомилися, краще сказати “ні” раптовим можливостям, аніж зробити справу у пів сили. 

Постійний тиск на себе та спонукання до дій в ІТ-компанії, коли ви не маєте мотивації, може викликати стрес.

Намагайтеся зберігати баланс між особистим та професійним життям, між роботою та відпочинком. Памʼятайте про необхідність відновлення після складних проєктів.

5. Ви берете участь у мозковому штурмі

Саме під час обговорень та мозкових штурмів від працівників очікується проактивність. У цій ситуації варто проявляти залученість, висловлювати власні думки.

Ініціативність одного спеціаліста може сприяти активним дискусіям у команді та, як результат, появі нових ідей.

Навички, які можуть знадобитися для прояву ініціативності в ІТ-компанії

1. Впевненість

Коли ви вірите у свої здібності та знання, то сміливо беретеся за нові завдання. Це допомагає подолати страх перед невизначеним майбутнім, не боятися ризиків та вести за собою команду.

2. Рішучість

Якщо ви проявили ініціативу, керівник буде очікувати від вас подальшої діяльності. Ви маєте бути готові брати відповідальність за отримані результати. Окрім перших кроків, потрібно буде докладати зусилля задля досягнення мети.

3. Вміння вирішувати конфлікти

Коли ви просуваєте у команді нові ідеї, є ймовірність, що доведеться практикувати власні навички вирішення конфліктів.

Це означає, що вам потрібно вміти йти на компроміси, але й захищати свої інтереси, коли це доцільно. Адже жодна ініціатива не вартує погіршенню відносин з вашими колегами по роботі в ІТ-компанії.

Ми створили у Computools відкрите середовище, де кожен співробітник може висловити свої думки та запропонувати ідеї щодо покращення процесів компанії.

Знаємо, що кожен з команди володіє величезним потенціалом, то ж усі мають можливість зробити внесок у наш спільний успіх.

Якщо вам відгукуються наші цінності й ви шукаєте цікаві вакансії в ІТ, заповнюйте цю форму. Ми одразу звʼяжемося з вами, як тільки підберемо актуальну пропозицію.

Стеж за оновленнями! Підпишись зараз, щоб отримувати найсвіжіші новини прямо на твою поштову скриньку

Приєднуйся до Computools

заповни форму або напиши нам на пошту hr@computools.com і ми підберемо для тебе цікаву пропозицію

    Ім'я*

    Електронна пошта/телефон*

    Позиція*

    Резюме (в форматі: .doc, docx, .pdf або .rtf)*

    Надіслати резюме →

    Дізнавайся першим
    про актуальні
    вакансії та події
    Telegram →