Інтернет-детокс: що це, та коли саме він потрібен IT-фахівцю

Дізнайтеся про симптоми гаджетозалежності та як інтернет-детокс може покращити життя ІТ-спеціаліста.

Кинути собі виклик та влаштувати цифрову детоксикацію — відключитися від екранів, гаджетів та застосунків — зовсім не нова ідея, проте її необхідність та важливість підвищується з кожним роком. Середньостатистична людина проводить у соціальних мережах 147 хвилин на день.

Ми живемо у цифровому світі: практично будь-яка вакансія в ІТ зосереджена на роботі онлайн, але наш розум не може працювати та обробляти інформацію 24/7. Важливо вміти відриватися від технологій, що оточують, та давати нашому мозку час для перезавантаження й відновлення сил.

Особливо це стосується тих ІТ-фахівців, які працюють перед комп’ютером, одночасно передивляються соцмережі, відпочивають за ігровими консолями, перед сном дивляться YouTube чи Netflix, а вранці перевіряють новини та робочу пошту. Подібна цифрова залежність має безліч недоліків і навіть може стати причиною емоційного вигорання.

Що таке інтернет-детокс?

Інтернет-детокс — це коли ви повністю утримуєтеся або навмисно скорочуєте час використання електронних гаджетів, як то смартфони, планшети, телевізори, ігрові консолі, комп’ютери. Ідея полягає в тому, аби максимально відключитися від онлайн-світу та сконцентруватися на реальному житті, осмислено проживати кожен момент, поліпшити продуктивність та відновити емоційну рівновагу. 

Інтернет-детокс — це коли ви повністю утримуєтеся або навмисно скорочуєте час використання електронних гаджетів, як то смартфони, планшети, телевізори, ігрові консолі, комп’ютери. Ідея полягає в тому, аби максимально відключитися від онлайн-світу та сконцентруватися на реальному житті, осмислено проживати кожен момент, поліпшити продуктивність та відновити емоційну рівновагу

Найпопулярнішими обмеженнями під час інтернет-детоксу є:

• електронна пошта та повідомлення у чатах (в тому числі й робочих під час відпустки);

• онлайн та відеоігри;

• телевізор (фільми, серіали);

• планшети, ноутбуки (телефон використовується тільки для дзвінків);

• соціальні мережі (видалення застосунків чи скорочення часу використання).

Які симптоми гаджетозалежності?

1. У вас знижується продуктивність. Ви не можете зосередитися на роботі, постійно відволікаєтеся на серіали чи соціальні мережі. Руки тягнуться до телефону, аби переглянути коментарі чи нові повідомлення? Це може бути ознакою залежності.

2. Ви не можете контролювати проведений в інтернеті час та через це лягаєте спати майже під ранок.

3. Ви помічаєте, що відносини з колегами чи близькими погіршилися. Ви почуваєте себе самотнім та відчуженим.

4. У вас з’являються фізичні симптоми. Постійне, майже цілодобове, використання смартфона чи ноутбука рано або ж пізно призведе до проблем зі здоров’ям. Напруга у шиї, біль в очах, голові, спині, вашими постійними супутниками можуть стати безсоння та надмірна втомленість.

5. Ви спостерігаєте у себе синдром FOMO (Fear of missing out) “страх пропустити щось”. Не гортаючи стрічки у соцмережах довгий час, вам починає здаватися, що ви втрачаєте якісь можливості, відчуваєте, що вас виключили з певної спільноти. Ваша ж активність у соцмережах зводиться до:

• нав’язливої перевірки хто з ваших знайомих чим займається;

• порівняння свого життя з життями інших людей та відчуття негативу при цьому.

6. Ви відсторонені від реального життя, та в момент взаємодії з людьми відчуваєте гостру потребу постійно перевіряти телефон, тимчасовий інтернет-детокс буде доречним.

7. У вас псується настрій після перегляду соцмереж, ви стаєте пригніченим та роздратованим.

8. У вас з’явився синдром самозванця. Вам здається, що ви не заслуговуєте на визнання, адже інтелектуальні здібності, як для Middle-спеціаліста, недостатні, а досягнення — випадковий збіг обставин. 

5 причин для ІТ-фахівця пройти інтернет-детокс

Будемо відвертими, відмова від усіх гаджетів на довгий час — це задача, яку практично неможливо реалізувати Senior-спеціалісту, який не на фрилансі, а має постійну роботу в ІТ.

Проте, навіть просте обмеження користування соціальними мережами та смартфоном може принести багато переваг:

1. Ви зможете відновити зв’язок з близькими людьми. Соцмережі були створені для спілкування: скоротити відстань між людьми завдяки миттєвим повідомленням — це добра ідея. Але подумайте, як часто ви дивитесь в телефон, одночасно говорячи з кимось, як часто перериваєте діалог фразою “Одну секунду, тільки відповім і продовжимо.”, скільки разів ви втрачали суть розмови у компанії друзів через гаджети? Чи хочете ви підтверджувати стереотип про ІТ-фахівця, який тільки те й робить, що живе онлайн?

2. У вас з’явиться час на нові захоплення. Смартфон займає багато нашого часу, який можна було б використати на старі забуті хобі або ж на відкриття чогось нового. Це тільки здається, що в інтернеті багато натхнення, адже можна побачити чим займаються інші, дізнатись про курси та заходи. Та насправді, людина більше споживає інформації, аніж надихається. Знайдіть час на те, про що давно мріяли і ви побачите, як рівень вашої задоволеності зростає.

3. Ви будете краще спати. Приберіть гаджети за годину до сну, а вранці дайте своєму мозку хоча б годину, перш ніж навантажувати його інформацією з екрана телефона. Завдяки цьому короткотривалому інтернет-детоксу ви забезпечите правильний відпочинок, який буде відновлювати ваші сили і знижувати рівень тривожності. 

4. Ви покращите концентрацію. Людина, що має гаджетозалежність, миттєво втрачає увагу, коли бачить на екрані повідомлення чи сповіщення. Це схоже на багатозадачність, проте такі відволікання одразу знижують робочу продуктивність, а от щоб відновити її знадобиться певний час.

5. Ви зможете приділити увагу собі й своїм думкам. Це вдалий шанс зосередитись на тому, що дійсно важливо і розставити пріоритети, скласти плани на майбутнє тощо.

Яким чином можна взяти тайм-аут від гаджетів?

Основна порада “Просто користуйтеся смартфоном тільки для дзвінків”, ймовірніше, буде провальною.

Тож, Computools пропонує Senior та Middle-спеціалістам почати з мінімальних змін:

• призупиніть push-сповіщення усіх застосунків, окрім найважливіших (наприклад, робочого чату);

• відкладайте телефон під час прийомів їжі;

• концентруйтесь лише на одному виді гаджета (або гортаєте новини, або граєте на консолі, або слухаєте подкаст — не все й одразу);

• зробіть чистку серед користувачів, на яких ви підписані, та видаліть усіх, чиї новини вас вже не цікавлять;

• намагайтесь влаштовувати собі дні без соцмереж та новин;

• запропонуйте комусь із близьких підтримати вас у прагненні позбавитись залежності;

• встановіть чіткі часові рамки, коли ви, наприклад, відповідаєте на повідомлення чи читаєте новини;

• один день на тиждень намагайтеся мінімізувати використання будь-яких гаджетів.

Запевняємо, що доклавши трохи зусиль, ви здивуєтеся своїй продуктивності та спокою. Впевнені, що у вас все вийде!

Якщо ви Middle чи Senior-спеціаліст і хочете розвивати ІТ-сферу разом з талановитими, цілеспрямованими та амбітними фахівцями, відправляйте резюме на hr@computools.com і спеціалісти відділу рекрутингу Computools зв’яжуться із вами.

Стеж за оновленнями! Підпишись зараз, щоб отримувати найсвіжіші новини прямо на твою поштову скриньку

Приєднуйся до Computools

заповни форму або напиши нам на пошту hr@computools.com і ми підберемо для тебе цікаву пропозицію

    Ім'я*

    Електронна пошта/телефон*

    Позиція*

    Резюме (в форматі: .doc, docx, .pdf або .rtf)*

    Надіслати резюме →

    Дізнавайся першим
    про актуальні
    вакансії та події
    Telegram →