Перехід на нову посаду — хвилюючий етап. З колеги ви перетворюєтесь у Team Lead – керівника, у якого з’являються нові зони відповідальності та й сфер комунікації стає більше. Декому складно просто взяти й почати управляти людьми, з якими ще вчора ви стояли на одній кар’єрній сходинці, а хтось навіть не знає, з чого розпочати знайомство з новою командою, перейшовши до іншої компанії.
Саме турбота про команду вважається одним з основних обов’язків керівника. Він має створювати комфортні робочі умови та вміти мотивувати своїх Senior- та Middle-спеціалістів. Ми підготували для вас рекомендації, які допоможуть впоратися з новою управлінською роллю та успішно керувати командою й проектами.
6 порад для починаючого Team Lead від досвідчених фахівців Computools
1. Комунікуйте з усіма з огляду на нову посаду
Зустрічі з командою, клієнтами, суміжними відділами — складова робочих обов’язків спеціаліста, що знаходиться на керівній посаді. Окрім загальних зборів, на яких обговорюються питання стосовно проектів, намагайтеся виокремити час для зустрічей 1 на 1, особливо, якщо ви почали працювати у новій компанії. Обговоріть, як ваші колеги оцінюють стан справ у команді, в чому вони вбачають труднощі, який мають погляд на подальші перспективи. Ці знання допоможуть вам:
• подивитись на стан справ з різних боків;
• зрозуміти очікування колег від вас, як від нового Team Lead;
• проаналізувати підхід людей до роботи;
• дізнатись, які процеси використовувалися раніше.
2. Зберігайте дружній авторитет, але дотримуйтесь субординації
Якщо ви не відгукнулися на нову вакансію в ІТ компанії, а стали керівником у своїй команді — то це легший шлях: в колективі вже дослухаються до вашої думки, інакше вас би не призначили на цю посаду. І відтепер необхідно підтримувати авторитет та довіру.
“Не варто намагатися задавити своїх колег посадою та авторитетом, — вважає Node.Js Technology Lead Comptools, – Ми усі в одному човні. Необхідно бути лідером та другом, а не тираном і босом. Я хочу, щоб моєму співрозмовнику було комфортно і він не виходив після розмови зі мною у стресі. Саме тому, я вважаю, що найголовніше — це зберегти невимушеність у спілкуванні та показати, що мій досвід та знання не роблять мене краще чи вище за інших членів команди, проте допомагають їм професійно зростати значно швидше, аніж це робив я.”
3. Приборкайте свій синдром самозванця
Деякий час після того, як вас призначили новим Team Lead в ІТ компанії, може здаватись, що ви не зовсім компетентні у цій справі. Подивіться на цю ситуацію інакше: керівник команди дуже важлива позиція, яка напряму впливає і на проекти, і на компанію загалом. Отже, якщо вас запропонували на цю посаду — ви маєте усі шанси на успіх.
“Вважаю, що я став Team Lead – поступово, — говорить React Native Technology Lead of Computools, – Мені потроху додавали обов’язків, роз’яснювали як вести мітинги. Разом з керівником ми оцінювали проекти. То ж я б сказав, що тут важлива реальна практика, як і усюди, а також людина, яка веде тебе та скеровує на правильний шлях.”
Щоб уникнути непорозумінь — збирайте зворотний зв’язок від безпосереднього керівника, команди. На основі цієї інформації — корегуйте свої дії та подальший підхід.
І навіть якщо ви зрозумієте, що Team-лідерство не ваша сильна сторона, ви, імовірніше, завжди можете зробити крок назад до Senior-спеціаліста з розробки. Найгірше — навіть не використати шанс, який трапився.
4. Допомагайте своїм колегам
“Надважливо — спілкуватися зі своєю командою, — вважає ще один наш Node.Js Technology Lead, — Дізнавайтесь у Middle- та Senior-спеціалістів, чи є якісь проблеми, або щось, з чим ви можете допомогти, щоб колеги розуміли, що вони не одні в роботі над проектом. У них є людина, яка допоможе, чи захистить у випадку чого.”
Розкажіть команді на конкретних прикладах, в яких процесах та ситуаціях ви можете надати підтримку, або ж спитайте: яку допомогу колеги хотіли б отримувати від вас. Це продемонструє вашу щиру зацікавленість до їх потреб і вони відчують себе цінними співробітниками.
5. Делегуйте обов’язки
Невміння делегувати обов’язки — одна з найчастіших проблем починаючого Team Lead. Може здаватись, що ви все знаєте краще за інших і немає іншого сценарію, ніж робити все самостійно, проте це легко може призвести до вигорання на роботі в ІТ.
Рятуйтеся ситуаційним управлінням та делегуванням. З делегуванням все більш-менш зрозуміло: усе, що не потребує вашої особистої присутності — можна передати іншим працівникам. Але якщо ви хочете підтягнути рівень Middle-спеціалістів до самостійних фахівців, використовуйте модель ситуаційного лідерства.
“Не варто інтровертно розв’язувати задачі самостійно і потім без пояснень видавати команді рішення і просити його затестувати”, – ділиться React Native Technology Lead.
“Коли зі мною поводились як з рівноцінним членом команди і давали можливість зростати, отримувати досвід та знання, — згадує свій шлях від стажера до керівника наш Node.Js Technology Lead, — мені хотілось, як мінімум, не розчарувати та виправдати кредит довіри. А як максимум — продемонструвати, що я можу досягнути більшого.”
6. Продовжуйте навчатись
Професійне зростання Team Lead в ІТ не закінчується ніколи. Галузь неймовірно швидко йде вперед, тому важливо не просто навчатись, а робити це регулярно й завзято. Як починаючому керівнику, варто звернути увагу на розвиток власних м’яких навичок та управління. І ось кілька рекомендацій, які вам в цьому допоможуть:
Уоткінс Майкл “Перші 90 днів” — гарна книга про те, на які процеси має звернути увагу Team Lead у перші 3 місяці своєї роботи.
Брукс Фредерік “Міфічний людино-місяць” — про керування проектами в галузі програмного забезпечення автор розповідає на основі свого досвіду роботи в IBM.
Лістер Тімоті та Де Марко Том “Вальсуючи з ведмедями” — книга про те, з якими ризиками можна стикатись в процесі розробки програмного забезпечення. Що може трапитись, та як з цим жити й працювати.
Нагадуємо, що наразі компанія Computools активно розширюється та знаходиться у пошуках Senior- та Middle-спеціалістів. Якщо ви бажаєте працювати у приємній дружній атмосфері, поруч з колегами, які горять своєю справою та створювати разом із нами майбутнє української ІТ-сфери, відправляйте резюме на hr@computools.com і ми зв’яжемося із вами, як тільки підберемо цікаву пропозицію.