Трудоголізм та справжня ефективність в ІТ: розбираємо різницю

Як відрізнити ефективність в ІТ від трудоголізму. Розповідаємо про психологічні та поведінкові фактори кожного підходу до роботи. Даємо рекомендації, як досягати цілей та зберігати work-life balance.

Нерідко у нашому суспільстві вважається нормою працювати з овертаймами, докладати більше зусиль навіть поза роботою, бути максимально залученим у свою діяльність. 

Work hard, play hard – транслює нам світ, адже ефективні люди високо ціняться у будь-якій компанії. Проте, між ефективністю в ІТ-сфері та трудоголізмом є тонка межа, через що часто трапляється підміна понять. 

Уявіть собі двох людей: розробника Дмитра та дизайнерку Софію. Вони обоє мають рівень, наприклад, Junior, зосереджено працюють для підвищення навичок та знань, можуть брати додаткові проєкти чи задачі.

Дмитро працює віддалено, витрачає на роботу по 12-14 годин на день, але йому здається цього замало. Він переймається, що його можуть звільнити й не відчуває власної цінності, тож бере завдання на вихідні та може відповідати клієнтам уночі.

Він, можливо, досягне успіху у короткостроковій перспективі, але якщо ця діяльність буде довготривалою, то він отримає стрес, вигорання та, можливо, більше ніколи не буде розглядати вакансії в ІТ.

Що ж до Софії? Вона вміє ефективно розподіляти свої обовʼязки, приділяти час собі та встановлювати кордони між роботою та особистим життям. Вона не відчуває зобовʼязань ставити карʼєру вище за власне здоровʼя, тому бере відпустки тоді, коли їй це потрібно. 

То хто ж з цих двох працівників буде демонструвати вищий рівень продуктивності в ІТ-компанії?

Хоч дослідження й показують, що найбільше до трудоголізму схильні міленіали, це може трапитися будь з ким, незалежно від статі, віку, сімейного стану чи виду роботи. Легко потрапити у цю пастку можуть й ІТ-фахівці.

Зайнятість на проєктах змінюється зосередженням на постійному навчанні: ще один новий фреймворк, ще одна нова бібліотека.

Чи впізнаєте ви відчуття, що ніби відстаєте від інших колег? Бачите в них не членів команди, а успішних кваліфікованих конкурентів, які незабаром замінять вас, якщо ви не будете ще більше працювати та навчатися? Ви хвилюєтеся через це, тому намагаєтеся ніколи не зупинятися.

Чим відрізняється трудоголізм від ефективності в ІТ?

Основні відмінності між цими двома поняттями зводяться до психологічних та поведінкових факторів:

1. Трудоголіки ставлять роботу понад усе

Такі працівники почувають себе винними, якщо не приділяють увесь вільний час роботі в ІТ-компанії. Натомість ефективні спеціалісти розуміють цінність, яку вони дають команді, у них немає сумнівів щодо власних досягнень. 

Коли сімейні справи, проблеми зі здоровʼям чи інші обставини потребують уваги, ефективний співробітник спокійно повідомляє про це керівництву, адже розуміє, що досягнення цілей важливіше за сумарну кількість відпрацьованих годин.

Трудоголіки мають проблеми з пріоритетами, то ж вони працюють навіть тоді, коли хворіють та можуть пропускати сімейні свята, навіть якщо у цьому немає особливої необхідності.

2. Трудоголікам складно змістити увагу на щось окрім роботи в ІТ-компанії

Ефективна та продуктивна людина з легкістю вимкне чати після завершення робочого дня, якщо знає, що всі важливі задачі вирішені. Вона проведе вечір у колі близьких чи друзів, або просто відпочине без тривоги за проєкт чи наступний день. 

Трудоголіки дуже привʼязані до всього, що повʼязує їх з роботою, тому можуть працювати понаднормово, постійно перевіряти пошту. Необхідність провести кілька днів без ноутбука може викликати страх.

До речі, трудоголіки доволі рідко бувають у відпустках, бо почувають себе некомфортно без робочої атмосфери.

3. Трудоголіки не знають, коли зупинитися

Спеціалісти, які дотримуються work-life balance, завжди націлені на досягнення певних результатів. Як тільки вони їх отримують, то припиняють роботу над цим завданням/проєктом тощо та перемикаються на будь-яку іншу діяльність.

Трудоголіки обирають інший шлях. Коли завдання буде виконане, вони продовжують покращувати його, доводити до ідеалу. Розпочинається нездоровий перфекціонізм.

4. Трудоголіки не вміють розставляти пріоритети у робочих задачах

Такі працівники можуть проводити дуже багато годин за роботою, проте вони будуть мати нижчий рівень ефективності в ІТ-компанії, ніж їхні колеги. Трудоголікам важко віднайти баланс не тільки між особистими та професійними обовʼязками, їм також складно розробити стратегію успішного використання власного робочого часу.

Спеціалісти, що мають розвинену продуктивність, вміють визначити найважливіші завдання та виконують їх першими, не дозволяють зовнішнім факторам забирати увагу, контролюють себе.

Трудоголіки ж дуже легко зміщують свій фокус, не можуть довго концентруватися на одній задачі, намагаються встигнути зробити одразу кілька справ. У результаті, керівник не бачить особливого ефекту від 12-14 годинних робочих днів.

5. Трудоголіки мають проблеми з фізичним та психічним здоровʼям

Люди, що не мають проблем з трудоголізмом, часто ведуть бурхливе, насичене життя. Вони підтримують міцні соціальні відносини з друзями, колегами, родиною, мають хобі та інтереси, час на подорожі. 

Трудоголіки ставлять роботу на перше місце, що зовсім не додає балансу у їхнє життя. Такі люди можуть страждати від психічних та фізичних проблем зі здоровʼям, що знижує їх ефективність в ІТ-компанії у довгостроковій перспективі.

Роботодавці також усвідомлюють можливі наслідки від постійної концентрації на роботі, тож на інтервʼю ви часто можете почути запитання про ваші хобі та захоплення.

Як виявити різницю між трудоголізмом та ефективністю?

Ось кілька способів виявити у себе ознаки поведінки трудоголіка:

• Проаналізуйте ваш тиждень: ви розпочинаєте роботу раніше за всіх, а завершуєте останнім? Ви ігноруєте участь у розважальних заходах компанії для співробітників?

• Ви боїтеся припуститися помилки через страх отримати звинувачення у некомпетентності?

• Ви перевіряєте робочу пошту та чати під час дружніх чи сімейних зустрічей або пізно вночі?

• Чи берете ви додаткові задачі, навіть, якщо поточні виконуєте із затримкою?

• Чи відмовляєтеся ви від допомоги колег?

• Ви говорите про щось окрім роботи? У вас лишився інтерес до захоплень?

• Чи отримуєте ви задоволення від справ, які не стосуються роботи?

• Чи поринаєте ви у роботу, щоб подолати емоційний дискомфорт від неприємних подій у житті?

Ми не вітаємо овертайми та роботу у вихідні, ми пропонуємо адекватне навантаження та наголошуємо на розвитку навички тайм-менеджменту, яка допомагає не зривати дедлайни.

4 поради, як перемогти трудоголізм

Якщо на більшість запитань ви відповіли “так”, ось кілька рекомендацій для того, щоб змінити ситуацію та знову отримувати задоволення від роботи:

1. Зрозумійте справжні причини вашого “захоплення” роботою

Зазвичай, фахівці з такою залежністю мають основну причину, через яку вони приділяють роботі увагу днями й ночами.

Це може бути тривожність, занижена самооцінка, спроба сховатися від сімейних негаразд, проблеми з самоцінністю та, як наслідок, залежність від схвалення та оцінки інших людей.

Поки ви не зрозумієте справжню причину та не почнете над нею працювати, вам буде складно позбавитися цього.

2. Встановіть межу між роботою та відпочинком

Якщо ви щохвилини думаєте про роботу, спробуйте виділити час, коли ви не будете відповідати на електронні листи, перечитувати документацію, обдумувати шрифти для нового макету тощо. Встановіть таймер та знайдіть собі заняття. 

Спочатку ви, можливо, будете почуватися розгубленим та нудьгувати, та незабаром звикнете до нового розкладу та знайдете якісь цікаві справи чи хобі.

3. Підвищуйте якість особистого життя

Трудоголікам властиво уникати будь-яких соціальних звʼязків, але робота не замінить родину чи друзів.

Замість того, щоб проводити більше годин за ноутбуком та почувати себе виснаженим наприкінці дня, сплануйте щось.

Зустріньтеся з людьми, які вам цікаві, розповідайте про свої справи та цікавтеся їхніми життями, ходіть у кіно або на зустрічі чи майстер-класи за спільними інтересами. 

4. Користуйтеся відпустками

У вас зʼявилася довготривала ціль, яка потребує від вас високої залученості? Замість того, щоб поринати у неї з головою, поцікавтеся про можливість відпустки аби підзарядитися енергією. Гарний відпочинок може покращити ваше здоров’я та підвищити ваш рівень продуктивності в ІТ-компанії. 

Ви дійсно можете любити те, що ви робите, але для того, щоб запобігти вигоранню, вкрай важливо віднайти для себе зручний баланс. Наприклад, як роблять це працівники нашої команди.

Ми не вітаємо овертайми та роботу у вихідні, ми пропонуємо адекватне навантаження та наголошуємо на розвитку навички тайм-менеджменту, яка допомагає не зривати дедлайни. 

Якщо ця позиція вам близька і ви хотіли б працювати у Computools, заповніть цю форму.

У нас відкриті вакансії в ІТ за різними спеціалізаціями, то ж ми запрошуємо амбітних Middle- та Senior-спеціалістів до нашої компанії. 

Стеж за оновленнями! Підпишись зараз, щоб отримувати найсвіжіші новини прямо на твою поштову скриньку

Приєднуйся до Computools

заповни форму або напиши нам на пошту hr@computools.com і ми підберемо для тебе цікаву пропозицію

    Ім'я*

    Електронна пошта/телефон*

    Позиція*

    Резюме (в форматі: .doc, docx, .pdf або .rtf)*

    Надіслати резюме →

    Дізнавайся першим
    про актуальні
    вакансії та події
    Telegram →