Із React Developer в Head of Front-End. Досвід Дмитра Батаріна

Head of Front-End компанії ділиться рекомендаціями з тими, хто хоче працювати у напрямку Front-End та розповідає про виклики на своєму кар’єрному шляху.

Мій шлях до світу ІТ почався десь в 11-12 років і цьому, сам не знаючи того, посприяв мій батько, який був 1С-програмістом. Мені було цікаво спостерігати за його роботою: як він пише код і що з цього всього виходить. Самостійні кроки я почав робити десь у 13 років: дивився усілякі курси і за ними створював сайти на РНР. Приблизно на 3 курсі університету я здобув свій перший комерційний досвід у розробці. 

Готуючись до співбесіди на своїй першій роботі в ІТ компанії, я думав, що буду працювати з PHP, проте виявилось, що їм потрібні Full Stack розробники на Angular та Node.JS. Пам’ятаю те тестове завдання: це була якась дуже простенька гра на Angular, Node.JS та WebSockets. На її виконання в мене було 2 тижні, але я зробив це, певно, за вихідні й власне зайняв посаду. Вже далі я зрозумів, що я все ж таки візуал і мені подобається бачити помітні результати своєї роботи, тому й приділяв більше часу саме Front-End розробці. 

Етапи на шляху до Head of Front-End у Computools

У Computools я починав як звичайний React-розробник: мій друг, який вже рік працював у компанії порекомендував мене і через 2-3 тижні ми з ним стали колегами. Мене одразу ж призначили на новий проект, який от-от стартував і я разом з іншим членом команди почав писати front. Тепер, маючи певний досвід, я можу сказати, що ми робили помилки, але їх всі роблять — це нормально. 

На цій позиції я був рівно рік, а далі — перейшов на посаду React Tech Lead: продовжував працювати на проектах, але мав вже й свою команду Senior- та Middle-спеціалістів. До безпосередніх обов’язків, пов’язаних з розробкою, додалися ще й зустрічі 1 на 1 з членами команди, допомога колегам у різних питаннях, а також інтерв’ю з новими кандидатами.

Приблизно ще через 2 роки у Computools мене призначили на посаду Head of Front-End і наразі моя команда складається з Tech Lead та Coordinators. У проектах моя роль також змінилась: з того моменту я більше архітектор і значно менше часу приділяю обов’язкам розробника. Мене цікавить, як можна покращити продуктивність розробників на проектах, тому значну увагу я віддаю внутрішнім програмним рішенням. 

Виклики, що поставали переді мною у Computools на шляху до Head of Front-End

Найскладнішим моментом для мене було перестати бути “зручним для всіх”, почати говорити прямо, не замовчувати. Тобто ламати свою ментальну модель, в якій я — розробник, що інколи звітує керівництву і вчитись бути керівником, від якого багато що залежить. Справедливість та прямолінійність — дуже важливі навички для керівника, які впливають на атмосферу в команді, а отже і на успіх чергового проекту. Це була більше робота над собою, з якою мені дуже посприяли сеанси з психотерапевтом. 

Про плани та орієнтири на майбутнє

В мене є жага створити якийсь продукт та розвивати його, тому моя ціль стати СТО (Chief Technology Officer) продуктової компанії або продукту. Хочу ще більше розвивати навички менеджменту, використовувати вже наявну експертизу у розвиненні й баченні продукту. Хочу більше працювати з людьми, які горять продуктом, який вони створюють. 

Про поради тим, то мріє стати Head of Front-End

• Готуйтесь до того, що ваш мозок буде “кипіти” від неймовірної кількості інформації. Певний час у вас буде відчуття, що ви нічого не розумієте. Можливо навіть буде здаватись, що у вас купа обов’язків: безліч колег щось хоче від вас, а ви нічого не встигаєте. Проте це пройде з досвідом і пропрацьованими навичками тайм-менеджменту. Це взагалі досить важлива і болюча штука, якій я вчусь і досі. Якщо ви не вмієте керувати своїми робочими годинами, то у вас завжди і на все буде відповідь “У мене немає часу”.

Своїм колегам у Computools я й досі іноді це кажу, але вже набагато менше, ніж раніше. Продовжую вчитись зважувати задачі по пріоритетності, блокую для них часові проміжки у календарі і виконую їх саме в той час, в який запланував. Для прикладу, навіть для підготовки цієї статті я заблокував в календарі одну годину. 

• Прокачуйте свої технологічні навички. Ви маєте бути Full Stack Senior-спеціалістом. Розуміти не тільки Front-частину, але й Back-End. 

• Вивчайте психологію людей, читайте відповідну літературу. Вам знадобляться знання по менеджерському керуванню. Важливо розуміти хто є хто в команді, як звертатись до колег, що для них важливо.

Від себе можу порекомендувати кілька книжок, що допомогли саме мені: 

“Emotional Intelligence: Why It Can Matter More Than IQ”, Daniel Goleman

“The Power of Positive Leadership”, Jon Gordon

“Thinking, Fast and Slow”, Daniel Kahneman

• Вивчайте бізнес-аналіз. Це справді важливо, бо вам необхідно вміти виявляти та розуміти потреби вашої компанії, чи клієнта, з яким працює ваша команда. 

Рекомендації для тих, хто тільки розпочинають свій шлях у Front-End

Наразі, Junior-спеціалісти, нажаль, дійсно опинилися у скрутному становищі.

Потрібно бути справжньою суперзіркою, щоб знайти роботу в ІТ. І ось кілька порад, як нею стати:

• Вчіть англійську. Це вкрай важливо, оскільки вам доведеться працювати з іноземними клієнтами.

• Повністю сконцентруйтесь на тій спеціалізації, яку ви обрали. Наприклад, якщо ви обрали React – досконало вивчайте його, вчіть бібліотеки, які з ним використовують. Не звертайте увагу на інші фреймворки, поки не опануєте хоча б один. Мати експертизу в інших фреймворках — це добре, але не так важливо, якщо ви шукаєте проекти з певною технологією. 

Впевнений, що кожен може досягти своїх цілей, якщо правильно визначить їх та складе детальний план для їх реалізації. Приділяйте час власному розвитку і ви обов’язково станете справжнім знавцем своєї справи.

Стеж за оновленнями! Підпишись зараз, щоб отримувати найсвіжіші новини прямо на твою поштову скриньку

Приєднуйся до Computools

заповни форму або напиши нам на пошту hr@computools.com і ми підберемо для тебе цікаву пропозицію

    Ім'я*

    Електронна пошта/телефон*

    Позиція*

    Резюме (в форматі: .doc, docx, .pdf або .rtf)*

    Надіслати резюме →

    Дізнавайся першим
    про актуальні
    вакансії та події
    Telegram →