6 лайфхаків як швидко засвоювати великі обсяги знань в IT

Ділимося порадами та рекомендаціями для засвоєння великих обсягів знань в IT без стресу та перенавантаження.

Для багатьох професій здобутої в університеті бази знань вистачає надовго. Так, галузь алгебри є стабільною: правила, теореми та методи не змінюються. Тому, наприклад викладачі, які мають міцний фундамент, можуть роками ефективно виконувати свої обов’язки та періодично оновлювати лише методику викладання або засоби подачі матеріалу.

Зовсім інша історія з карʼєрою в ІТ. Тут постійне навчання — це не просто додаткова перевага, а обовʼязкова умова. 

Нові інструменти та стандарти з’являються настільки швидко, що без постійного оновлення знань вже через рік-два ви можете не скласти конкуренцію фахівцям, які вчаться далі. Особливо на це варто звернути увагу тим, хто зараз шукає ІТ-вакансії або хоче перейти на наступний щабель у своїй компанії.

Засвоєння великих обсягів знань в ІТ потребує не тільки внутрішньої мотивації, а й ефективної стратегії запамʼятовування. Адже часто нам бракує не стільки бажання, скільки системності. 

Для цієї статті Computools зібрали прості, але дієві методи, які допоможуть структурувати знання та зроблять навчання більш свідомим процесом.

Один зі способів полегшити процес запамʼятовування в ІТ — оточити себе важливою інформацією, щоб вона завжди знаходилася у вашому середовищі та закріплювалася природно.

6 порад для як структурувати знання в ІТ та навчатися ефективно

Курси, вебінари, нова документація та інструменти, інструкції з використання тощо — вивчення навіть одного нового напряму у вашій спеціалізації потребує уваги та вміння сприймати інформацію.

Ось кілька рекомендацій для засвоєння знань:

1. Змішуйте різні засоби подання інформації (текст, звук, зображення)

Кожна людина має свій особистий стиль сприйняття: аудіальний, візуальний, кінестетичний. Він визначає, яким чином ви краще запамʼятовуєте інформацію: на слух, через зорове сприйняття, або коли щось занотовуєте.

Якщо ви будете давати мозку різні канали, через які він зможе засвоювати інформацію в ІТ, ви будете активувати різні частини когнітивної системи (зір, слух, моторика).

Це називається мультимодальне навчання:

• Почніть з тексту, наприклад статті чи документації.

• Додайте звук (подкаст або  лекція на цю ж тему).

• Занотуйте головні думки.

• Зобразіть те, що ви щойно вивчили у вигляді схеми, малюнка, діаграми чи таблиці. 

Чим більше каналів ви залучаєте, тим краще інформація запамʼятовується.

2. Робіть письмові нотатки під час навчання

Один з дієвих способів запамʼятовування в ІТ великих обсягів інформації — це ведення нотаток. Це не просто записи у блокноті чи на планшеті, а осмислення матеріалу через дію. Цей процес змушує мозок зупинитися, структурувати думки та виділити головне.

Особливо корисні письмові нотатки, зроблені від руки, проте чи використовуєте ви для цього ручку або стилус (якщо надаєте перевагу цифровим документам) — різниці немає. 

У одному з досліджень вчені довели, що студенти, які писали нотатки вручну, краще запам’ятовували й розуміли матеріал, ніж ті, хто користувався ноутбуками. Адже студенти, що писали від руки, концентрувалися на конспекті та активно взаємодіяли з отриманою інформацією (робили висновки, перефразовували).

Порада: 

• нотатки можна робити як з тексту, так і з відео, але не варто переписувати все дослівно;

• кольорові позначки, стрілки, малюнки допомагають структурувати знання;

• використовуйте інтелектуальну компресію (уникайте довгих речень, одна тема повинна мати не більше 3-5 ключових думок).

3. Привʼязуйте до емоцій отримані знання в ІТ

Людський мозок не дуже охоче запам’ятовує суху інформацію, тож матеріал або подача, що викликає емоційний відгук, має більше шансів лишитися у памʼяті. Бо емоція (радість, здивування або навіть збентеження) дає сигнал про важливість цього моменту. 

Цим можна користуватися під час навчання. Наприклад, замість механічного запам’ятовування термінів, створити асоціації, які викликають особистий інтерес або резонанс.

Якщо ви вивчаєте нову концепцію, спробуйте пов’язати її з реальним досвідом із життя або робочою ситуацією, яка запам’яталась, створіть “емоційний якір”.

4. Навчайте інших, навіть, якщо це буде уявно

Один із найефективніших способів перевірити закріплення вивченої інформації в ІТ — це спробувати її пояснити іншим, але простими словами. Не повторити, а саме пояснити. Це змушує структурувати думки, підбирати зрозумілі приклади й активніше працювати з матеріалом.

Концепції “Якщо ти не можеш пояснити щось просто — ти цього насправді не розумієш” дотримувався у свій час американський фізик та Нобелівський лауреат Річард Фейнман.

Цей підхід допомагає глибше зрозуміти тему, виявити прогалини у знаннях, перевірити чи дійсно ви зрозуміли, або просто механічно запамʼятали.

Як працює техніка Фейнмана:

Спробуйте пояснити тему, яку ви вивчали, дитині 10 років або людині з іншої галузі.

Коли вам доводиться пояснювати те, що ви справді розумієте, ви легко можете наводити відповідні аналогії або приклади з життя. 

Якщо щось не виходить, це і є “вузьке місце”, над яким треба попрацювати.

Таке повторення зміцнює ваші нейронні зв’язки та покращує довгострокове запам’ятовування. Крім того, коли люди ставлять запитання, а ви шукаєте відповіді, то знаходите більше моментів, над якими треба попрацювати. 

5. Використовуйте інтервальне повторення

Уявіть, що ви читаєте документацію нового фреймворку. Ви намагаєтеся запам’ятати основні методи, структуру проєкту, концепції. Проте за кілька днів ви можете загадати лише загальну суть, а за тиждень — майже нічого. Це не ваша провина, а особливості роботи памʼяті. 

Ще в 1885 році Герман Еббінґауз створив “криву забування”, яка демонструє концепцію того, як ми забуваємо інформацію. Достатньо кількох днів, щоб людина втратила більшість отриманої інформації.

Проте, коли ви повторюєте інформацію через певні інтервали часу, щоразу до того, як вона забувається, ви закріплюєте свої знання в ІТ. Це схоже на те, як стежка у лісі стає більш помітною, якщо нею регулярно ходити.

Класична система повторення виглядає так:

• перше повторення — через 1 день

• друге — через 3 дні

• третє — через 7 днів

• четверте — через 14–30 днів

Тобто згодом ви будете переглядати одну й ту саму інформацію рідше, але все одно зможете зміцнювати свої знання.

6. Оточіть себе нагадуваннями

Один зі способів полегшити процес запамʼятовування в ІТ — оточити себе важливою інформацією, щоб вона завжди знаходилася у вашому середовищі та закріплювалася природно.

Це називається якірне повторення — коли ви зустрічаєте знання у звичних ситуаціях та контекстах, мозок згодом сприймає це як щось знайоме й менш складне для обробки. 

Ось кілька порад для тих, хто хоче використовувати якірне повторення для вивчення нового в ІТ:

• Закріпіть на робочому місці схему, алгоритм або ключову формулу, з якою часто працюєте.

• Встановіть на телефоні або ноутбуку заставку, яка містить фрагменти того, що ви вивчаєте.

• Використовуйте стікери або магнітні картки на побутових предметах.

Особливо корисним цей підхід буде у періоди, коли часу на навчання обмаль.

Для того, щоб запамʼятовувати великі обсяги знань в ІТ вам не потрібно мати геніальну памʼять. Усі поради, які ми розглянули, може адаптувати під свій стиль роботи будь-який ІТ-фахівець.

Computools цінує тих, хто вміє вчитися та мислити гнучко, якщо наші погляди збігаються, ми запрошуємо вас до команди. 

Перегляньте актуальні вакансії або заповніть форму й ми допоможемо вам знайти позицію, яка відповідатиме вашим навичкам та амбіціям.

Стеж за оновленнями! Підпишись зараз, щоб отримувати найсвіжіші новини прямо на твою поштову скриньку

Приєднуйся до Computools

заповни форму або напиши нам на пошту hr@computools.com і ми підберемо для тебе цікаву пропозицію

    Ім'я*

    Електронна пошта/телефон*

    Позиція*

    Резюме (в форматі: .doc, docx, .pdf або .rtf)*

    Надіслати резюме →

    Дізнавайся першим
    про актуальні
    вакансії та події
    Telegram →