Як відповісти на запитання ”Розкажіть мені про себе?” на співбесіді в IT

Чому рекрутери ставлять на співбесідах запитання ”Розкажіть мені про себе?” та чи можливо підготуватися до нього завчасно?

Шукаєте роботу та отримали запрошення на інтерв’ю? І тепер намагаєтеся до нього підготуватися? Один зі способів, який допоможе вам налаштуватися на співбесіду – це переглянути поширені запитання, які ставлять інтерв’юєри кандидатам та продумати відповіді на них. Не потрібно вивчати все напам’ять, достатньо записати основні моменти, про які ви б хотіли розповісти.

У цьому матеріалі команда Computools не буде давати універсальних порад, які 100% допоможуть вам отримати пропозицію від роботодавця, адже рішення про співпрацю приймається на основі низки факторів.

Окрім так званої самопрезентації на співбесіді, у компаніях звертають увагу на ваш попередній досвід, якість тестових завдань, навички.

Важливим є і match між кандидатом та командою: чи дійсно ви маєте однакові цінності та погляди, наскільки легко вам буде знайти спільну мову один з одним.

Цей матеріал має важливу мету:

• пояснити, чому майже на кожній співбесіді кандидата просять трохи розповісти про себе;

• довести, що не варто боятися таких питань на співбесіді в ІТ;

• дати кілька рекомендацій, які допоможуть вам підготуватися до цієї частини інтерв’ю.

Для чого ставлять запитання “Розкажіть мені про себе?”

Кандидати не дуже полюбляють це питання, адже воно не має однієї правильної відповіді. Проте, чому не поглянути на цю ситуацію з іншої сторони: якщо вірних варіантів немає, це означає, що на ньому неможливо схибити й сказати щось недоречне.

Інтерв’юєри ставлять запитання про вас, аби зрозуміти, яка ви особистість та чи підходить вам як ця посада, так й робота в ІТ-компанії загалом. Яка ж ще мета у цього питання?

1. Познайомитися з кандидатом. Рекрутерам важливо отримати загальне уявлення про вас не тільки, як про кваліфікованого ІТ-спеціаліста, а і як про звичайну людину та дізнатися про ваші інтереси поза межами резюме.

У цій відповіді може відкритися ваш підхід до роботи, мотивація, ставлення до колег тощо, навіть, якщо ви ані слова не скажете про кар’єру.

2. Створити комфортну атмосферу на співбесіді. Кандидат отримує можливість розповісти про себе так, як сам бажає, без жодних шаблонів. Це допоможе вам розслабитися, знизити відчуття стресу та напруги, більш вільно почувати себе у компанії рекрутера. 

3. Сприяти подальшій розмові. Це питання на співбесіді в ІТ може відкрити шлях для подальшого обговорення, збільшити у рекрутера зацікавленість до вас, розкриє ваш досвід та навички в іншій площині.

Оскільки запитання “Розкажіть мені про себе?” – очікуване, ви можете готуватися до нього стільки часу, скільки потрібно. Використовуйте цю можливість, аби вразити співрозмовника: показати вашу відмінність від інших кандидатів та отримати пропозицію на бажану вакансію в ІТ-компанії.

Ваша історія і ваш досвід – це те, що робить вас унікальним і допомагає продемонструвати власну цінність.

Як підготуватися до запитання “Розкажіть мені про себе?”

Перше і найголовніше – будьте чесні. Іноді у кандидатів виникає бажання створити ідеальну картинку, аби зацікавити інтерв’юєра та підвищити свої шанси на отримання пропозиції. Але якщо рекрутер матиме підозру, що ви говорите неправду – це може негативно вплинути на подальшу співбесіду.

Інша ситуація – ви отримаєте цю роботу в ІТ і вам буде необхідно демонструвати усе те, про що ви так захоплено розповідали.

Якщо написання есе – не ваша сильна навичка і вам складно дається раптова генерація відповідей, спробуйте використовувати формулу “теперішнє-минуле-майбутнє” у своїй розповіді.

Розробіть структуру та вирішіть, що ви будете казати у кожній частині:

• Розпочніть з короткої історії де ви зараз (ви можете розповісти про шлях пошуку роботи в ІТ, хобі чи захоплення, яким ви займаєтеся, сім’ю, книжки чи події, які прямо зараз формують ваш світогляд).

• Відійдіть у минуле та згадайте, як ви прийшли до теперішнього (тут можна розповісти про важливий досвід, який вплинув на ваше рішення; події, які змінили ваше ставлення чи сприйняття).

• Завершіть розповідь згадуванням своїх цілей та планів на майбутнє.

Звісно, це не єдиний спосіб розказати про себе, й ви можете змінювати цю формулу. Наприклад, якщо у минулому була якась особливо визначна ситуація, через яку ви власне й опинилися у цій професії, можете розпочати оповідь з минулого. Точний зміст вашої відповіді буде дуже індивідуальним, таким, як і ваше життя.

Влаштуйте собі невеличке тренування та спробуйте відповісти на запитання “Розкажіть мені про себе?” комусь з близьких чи друзів. Ви почуєте, як і що ви говорите, а також зможете отримати зворотний зв’язок та зрозуміти, як інші люди інтерпретують ваші слова. Ця практика допоможе вам вдосконалити відповідь, зробити її цікавішою.

Чого краще не робити?

Не варто переходити у роздуми та різко змінювати одну тему на іншу. Це може заплутати вашого співрозмовника й він втратить концентрацію. Ваш монолог не має тривати більше 2-х хвилин.

Не переповідайте своє резюме. Рекрутер бачив CV та розуміє, який у вас рівень: Middle чи Senior. Звичайно, ви можете згадувати у розповіді про свою кар’єру, але переконайтеся, що ці факти виходять за межі резюме і висвітлюють щось дійсно цікаве про вас.

Не зупиняйтеся на ранніх етапах вашої кар’єри, якщо тільки вони не мають відношення до посади, на яку ви наразі претендуєте.

Не слід читати відповіді з папірця або вчити текст. Орієнтуйтеся на контекст розмови та майте письмові тези й підказки. Якщо ви переймаєтеся, що забудете щось важливе, попросіть в інтерв’юєра хвилину, аби зосередитися.

Не критикуйте колег та керівників з минулої роботи, а також клієнтів. Не розголошуйте конфіденційну інформацію, коли розповідатимете про минулий досвід.

Будьте лаконічними, не витрачайте забагато часу для того, аби розповісти рекрутеру все, що на вашу думку, робить вас ідеальним кандидатом на цю посаду.

Оберіть кілька важливих деталей, про які ви хотіли б повідомити й цього буде достатньо для гарного старту співбесіди.

До речі, якщо зараз ви знаходитеся у пошуку роботи в ІТ, пропонуємо приєднатися до команди Computools.

Заповніть форму і наші спеціалісти з відділу рекрутингу підберуть цікаву пропозицію та зв’яжуться з вами.

Стеж за оновленнями! Підпишись зараз, щоб отримувати найсвіжіші новини прямо на твою поштову скриньку

Приєднуйся до Computools

заповни форму або напиши нам на пошту hr@computools.com і ми підберемо для тебе цікаву пропозицію

    Ім'я*

    Електронна пошта/телефон*

    Позиція*

    Резюме (в форматі: .doc, docx, .pdf або .rtf)*

    Надіслати резюме →

    Дізнавайся першим
    про актуальні
    вакансії та події
    Telegram →