Декомпозиція — це розбиття великої чи складної задачі на менші частини, які легше зрозуміти. Це основа діяльності будь-якого маркетолога, тестувальника, дизайнера, розробника, бізнес-аналітика, керівника та навіть підприємця, оскільки цей принцип однаково працює у кожній сфері як професійного, так і особистого життя.
Будь-яку ціль можна розкласти на задачі, отримати зрозумілий план дій та визначити, що знадобиться для її досягнення.
Навіть такий процес, як пошук роботи можна розкласти на підзадачі (відредагувати резюме, пошукати цікаві ІТ вакансії, розіслати резюме, отримати запрошення на співбесіду тощо), кількість яких буде залежати від вашої кінцевої мети.
Слона краще їсти шматочками — це один із методів тайм-менеджменту, який точно характеризує основний принцип декомпозиції.
У цій статті Computools розповідає про користь декомпозиції задач та ділиться порадами, які допоможуть ефективно розбивати складні проєкти на менші частини.
Які ключові особливості декомпозиції задач в ІТ?
Для того, щоб ефективно розподілити на компоненти задачі в ІТ, потрібно враховувати деякі особливості цієї сфери:
• Задачі, на які поділяється проєкт, можуть бути нерівнозначними, тобто суттєво відрізнятися за складністю, обсягом роботи та необхідними ресурсами.
• У процесі декомпозиції важливо не втратити загальну картину та логіку взаємодії між компонентами.
• Вимоги можуть змінюватися, тому декомпозиція має передбачати можливість зміни пріоритетів, а ви повинні мати резерв часу для непередбачуваних ситуацій.
• Після завершення кожної задачі чи підзадачі ви маєте отримати логічний результат.
• Найменший процес має бути повʼязаний із загальною метою та приносити цінність.
Для чого потрібна декомпозиція задач в ІТ?
Завдяки процесу декомпозиції можна розбити складні ІТ проєкти на зрозумілі частини.
Це призведе до більш ефективної роботи, зокрема ви зможете:
1. Точно оцінювати скільки часу вам знадобиться на кожний етап, що сприятиме реалістичному визначенню термінів для реалізації проєкту чи вчасного виконання ІТ задач.
2. Завчасно виявляти ризики та готуватися до них, адже аналізування дрібних задач матиме кращі результати. Це допоможе уникнути ситуацій, коли на фінальній стадії виникають проблеми.
3. Легко розставляти пріоритети, оскільки цей процес допомагає зрозуміти, які вимоги дійсно важливі, а які — другорядні. Це дозволяє обрати задачі, з яких треба розпочинати роботу.
4. Краще розуміти завдання, оскільки дрібні задачі простіше обмірковувати та обговорювати.
5. Швидко відстежувати свій прогрес. Коли ви працюєте над цілями великих задач в ІТ, здається, що ви постійно щось робите, але результату не видно.
Якщо ж розбити мету на маленькі кроки, то кожен завершений етап буде мотивувати вас рухатися далі.
6. Покращити якість своєї роботи. Будь-які великі задачі можна порівняти з конструктором Lego: якщо ви будете збирати його без інструкції, то, ймовірніше, припуститеся помилки.
Принципи декомпозиції задач в ІТ, які можна застосовувати для командної роботи
Суворих правил для того, щоб розкладати на компоненти задачі в ІТ не існує, проте ми зібрали рекомендації, які зроблять цей процес більш ефективним:
• Задачі повинні бути максимально незалежними одна від одної, щоб команда могла одночасно працювати над різними частинами проєкту.
• Декомпозиція не передбачає визначення конкретного методу реалізації задач — команда повинна мати простір для роздумів та вибору оптимального рішення.
• Кожна задача повинна нести користь для кінцевого користувача.
• Команда повинна розуміти, скільки часу знадобиться для кожної задачі.
• Задачі не мають бути занадто маленькими чи занадто великими. Оптимальний термін для їх виконання не має перевищувати тривалість спринту.
Зазвичай, це 1-4 тижні, проте ці терміни визначаються можливостями команди та особливостями проєкту.
• Для оцінювання результатів задач потрібно використовувати вимірювані метрики чи параметри.
• Цілі у задачах мають бути ясними та зрозумілими для кожного члена команди.
Щоб кожен з членів команди розумів складники ІТ задач, зручно використовувати таск-менеджери, як-от Jira, Trello, Asana.
Ці або аналогічні програми дозволяють до кожного процесу залишати коментарі та уточнення, що значно полегшує комунікацію всередині команди.
Види та методи декомпозиції
Розподіляти великі задачі на дрібні компоненти можна різними способами, залежно від глобальної цілі та термінів виконання.
Існує два типи декомпозиції — горизонтальна та вертикальна:
• Горизонтальна передбачає, що до наступного етапу переходять після завершення попереднього. До горизонтальної належать зокрема покроковий та однокроковий методи декомпозиції.
• Вертикальними методами декомпозиції є “дерево цілей” та Mind Map. У цьому випадку задачі можуть бути повʼязані одна з одною, а виконувати їх можна паралельно.
Розглянемо особливості кожного з перерахованих методів:
1. Покрокова декомпозиція
Для задач, котрі потрібно виконувати одна за одною, використовують покроковий метод. Якщо ви хочете зробити ремонт, то для початку вам потрібно зняти старі шпалери та підлогу.
Наклеїти нові шпалери на старі — не вийде. Тобто умовний третій крок ви не зможете виконати одночасно з першим, або взагалі без нього.
2. Однокрокова декомпозиція
Цей метод використовують, коли не можуть побудувати увесь шлях до кінцевої мети.
Для початку визначають першу задачу та підзадачі для неї, після виконання усіх цілей — ставлять наступну задачу та знову складають перелік підзадач. Це відбувається стільки разів, скільки потрібно для досягнення цілі.
3. “Дерево цілей”
Головна ціль у цьому методі стоїть окремо, від неї донизу розходяться задачі та підзадачі. Оскільки ієрархічна структура нагадує дерево, ця методика отримала відповідну назву.
Цей варіант використовують, щоб візуалізувати задачі, які не залежать одна від одної та призначати відповідальним за кожний фрагмент різних членів команди.
4. Mind Map
Mind Map – це візуальний спосіб організації інформації, який допомагає структурувати думки, розбивати складні завдання на менші підзадачі та знаходити між ними логічні зв’язки. Він схожий на “дерево цілей” оскільки всі задачі також розходяться від основної мети.
Унікальність Mind Map у тому, що підзадачі можна поєднувати між собою, що дозволяє показати не лише ієрархію, а й взаємозалежність різних частин проєкту.
Декомпозиція задач — важливий інструмент, який допомагає покращити планування, швидше знаходити помилки та легше адаптуватися до змін. Проте це не єдиний спосіб, який потрібно використовувати під час розробки програмних продуктів, й він не може бути оптимальним варіантом для кожної ситуації. Памʼятайте про важливість врахування вимог конкретного проєкту.
Якщо ви шукаєте роботу в ІТ та вам близькі принципи ефективного управління задачами, ми запрошуємо вас стати частиною Computools!
Ми знаходимося у пошуках талановитих фахівців для спільної роботи над цікавими проєктами.
Дивіться актуальні ІТ вакансії або заповнюйте форму та приєднуйтеся до нас. Будемо раді бачити вас у нашій команді!