Майже кожна людина відчуває напруженість перед співбесідою. Спочатку тривожність виникає від процесу підготовки до інтерв’ю, а після його закінчення – від очікування відповіді. Це й не дивно, адже зміна роботи – це певний стрес, як то зараз говорять – “вихід із зони комфорту”. Для того, щоб знизити рівень занепокоєння, нагадуємо, що співбесіда – це не екзамен в університеті, де викладачі прискіпливо оцінюють ваші знання. Вас вже обрали з поміж інших кандидатів, тому що ваш досвід та навички справили враження на рекрутера. Зустріч роботодавця та кандидата – це діалог, в якому сторони намагаються зацікавити одна одну. Запам’ятайте це твердження і наступні поради. Дотримуйтесь їх і ваша омріяна робота в ІТ сфері стане реальністю!
Два етапи підготовки до інтерв’ю в ІТ
І хоч співбесіда – це не екзамен, підготуватись до неї варто. Перше, що слід зробити – знайти усю можливу інформацію про роботодавця. На жаль, кандидати нехтують цим етапом, та він дає кілька переваг:
• дізнавшись про цінності та місію компанії, ви зрозумієте чи дійсно вони вам імпонують; це справді важливо, адже на роботі ми проводимо значну частину свого життя та емоції, які ми в цей час відчуваємо, важливі для ментального здоров’я;
• вивчивши блог, соціальні мережі та прес-релізи, ви дізнаєтесь про життя та основну діяльність компанії і покажете інтерв’юерам, що виконали додаткову роботу напередодні зустрічі; така зацікавленість говорить про те, що будь-яка робота в ІТ вам не потрібна і є мотивація отримати саме цю пропозицію.
Наступний пункт підготовки полягає у відпрацюванні самопрезентації, оскільки прохання розказати про себе лунає майже на кожній співбесіді. Підготуйте коротку розповідь про досвід, навички, улюблені задачі та досягнення завчасно, аби в процесі діалогу не губитись та не переходити з однієї теми на іншу. Якщо не знаєте з чого почати, подивіться на цю ситуацію із боку рекрутера чи керівника компанії: яку інформацію ви хотіли б дізнатись про людину, яку запросили на інтерв’ю в ІТ компанію?
Користуйтесь нашими підказками:
1. Ваш співрозмовник хоче почути розгорнуте пояснення тих матеріалів, які ви йому надали. Якщо це було резюме – будьте готові розповісти про вашу діяльність на попередній роботі. Якщо ж ви поділилися посиланням на GitHub, питання будуть щодо ваших проектів.
2. Які основні вимоги до кандидата вказані у вакансії в ІТ компанії, з якою ви хочете співпрацювати? Співвіднесіть їх з особистими навичками та досвідом. Це стане в пригоді, якщо роботодавець запитує, чому саме ви маєте зайняти цю посаду.
3. Не висловлюйтесь різко негативно з приводу будь-яких задач, які вам довелось виконувати. Те, що для вас було нудним чи занадто простим, може мати вагоме значення у майбутній роботі. Не робіть хибні припущення що буде цікаво вашому співрозмовнику, а що – ні.
4. Інтерв’ю в ІТ – це справжня бесіда, діалог, коли співрозмовник слухає вас і ставить запитання. Не слід будувати свою розповідь тільки на сухих фактах, за них важко зачепитись та підтримати розмову. Якщо не знаєте про який досвід розказати більш детально, спитайте, котрий з пунктів вашого резюме потребує пояснень.
В процесі підготовки самопрезентації до будь-яких слів варто застосовувати фільтр “наскільки ця інформація робить із мене класного досвідченого спеціаліста?”
Як розповісти про слабкі сторони?
Питання про слабкі сторони ставлять майже на кожному інтерв’ю в ІТ, та й в усіх інших сферах також. Чому ж відповідь на нього так важлива для роботодавця?
По-перше: це спосіб перевірки, як ви почуваєтесь, говорячи про не дуже приємні речі.
По-друге: можливість оцінити самокритичність кандидата та його здатність до самоаналізу.
По-третє: порівняння ваших слабких навичок із вимогами у вакансії, оскільки деякі мінуси можуть заважати виконанню задач.
Тож як говорити про свої недоліки, аби вони не стали перепоною в отриманні бажаного оферу?
• якщо вам не вистачає знань чи вмінь, окресліть, що ви знаєте, як це покращити та вже працюєте над цим;
• якщо маєте негативні звички, що теоретично можуть вплинути на роботу, зауважте, що зможете їх контролювати.
Пам’ятайте, що всі мінуси не так відштовхують роботодавця, якщо ви заявляєте про готовність їх виправляти і знаєте як це робити.
Як на інтерв’ю в ІТ компанії відповідати на питання про минулу роботу?
Незалежно від того, наскільки це питання для вас незручне, намагайтеся відповідати чітко, беземоційно і щиро. Якщо звільнення було проблематичним, утримайтесь від оцінювання керівництва та сторін конфлікту. Відгуки про колишніх колег формують теперішнє враження про вас. Про причини можна сказати коротко, але не слід їх приховувати, адже при необхідності їх легко перевірити.
Які питання доречно ставити на інтерв’ю в ІТ компанії?
Наприкінці зустрічі співрозмовник обов’язково поцікавиться, чи є у вас питання. І коли кандидат відповідає негативно, у інтерв’юера можуть виникнути думки, що:
• в процесі співбесіди ви були неуважні;
• вакансія вам не цікава.
Не слід складати таке враження, якщо ви дійсно хочете зайняти обрану посаду. Для того, щоб не опинитись у незручному становищі – робіть нотатки під час діалогу. Записуйте все, що потребує додаткового пояснення.
Також можна запитати:
1. Які навички найважливіші для кандидата на цю посаду?
2. Яких результатів очікують від співробітника на період випробного терміну?
3. Чи має співробітник можливість впливати на рівень заробітної плати?
4. Коли можна очікувати фідбек?
Перелік питань, звичайно, буває і ширшим. Рекрутери добре ставляться до зацікавлених кандидатів, але цим не слід зловживати. Крім того, рекомендуємо розмежувати технологічні та організаційні запитання і ставити їх вірним адресатам. Нагадуємо, що про свіжі вакансії в ІТ сфері ви завжди можете дізнатись в нашому Telegram-каналі.