Принцип Парето: Чи може він бути ефективним в IT-роботі та карʼєрі?

Чи дійсно завдяки застосуванню принципу Парето в ІТ можна досягти 80% результату за 20% часу? Розповідаємо, як він допомагає оптимізувати розробку, визначати пріоритети та ефективніше використовувати ресурси.

Правило 80/20, також відоме як принцип Парето, було відкрите Джозефом Мозесом Юраном та назване імʼям італійського економіста Вільфредо Парето, який виявив закономірність, що 80% землі в Італії належить 20% населення. 

Після цього відкриття Парето не обмежився дослідженням розподілу багатства та ресурсів. Він виявив, що ця ознака може спостерігатися не тільки в економічних системах, а й у багатьох інших сферах нашого життя. 

Зараз правило 80/20 широко застосовується у менеджменті, маркетингу, процесах прийняття рішень та контролю якості, використовують його й для визначення показників особистої продуктивності.

Особливе значення має принцип Парето в ІТ індустрії, оскільки допомагає оптимізувати процеси розробки, тестування та управління проєктами.

Наприклад, висновки, які часто прослідковуються у розробці продуктів чи програмного забезпечення свідчать, що:

• причиною 80% помилок стає лише 20% коду;

• 80% користувачів використовують лише 20% функцій.

Аналогічний підхід можна застосовувати й до пошуку ІТ вакансій — замість того, щоб надсилати резюме у сотні компаній, варто зосередитися на тих 20%, які найкраще відповідають вашим карʼєрним цілям.

Таким чином, розуміння механізму дії цього принципу та його застосування у своїй діяльності допомагає вам більш ефективно розподіляти ресурси, підвищувати власну продуктивність та швидше досягати поставлених цілей.

У цій статті ми аналізуємо сильні та слабкі сторони принципу Парето та розповідаємо, як його практично можна застосовувати на роботі в ІТ.

Адже, хоч це правило й дозволяє зосередитися на важливих аспектах та оптимізувати використання ресурсів, воно не є універсальним рішенням.

Головна перевага правила 80/20 у тому, що воно дозволяє зосередитися на найважливішому, спрощує прийняття рішень й допомагає мінімізувати ризики.

Пояснення механізму дії та прикладів застосування принципу Парето в ІТ

Основна концепція, навколо якої обертається це правило — менша кількість причин призводить до більшої кількості результатів.

Іншими словами, це свідчить про часто незбалансоване співвідношення між внесками та досягненнями, коли невеликі зусилля дають значний результат. 

У сфері розробки програмного забезпечення механізмом дії принципу Парето можуть користуватися для:

1. Визначення ключових зон рефакторингу

Виявлення критичних 20% коду, які спричиняють 80% збоїв, як-от помилки, проблеми з продуктивністю чи складність в обслуговуванні — допомагає зосередитися на процесах, які потребують термінової уваги. 

2. Розробки продукту

Застосування правила 80/20 дозволить визначити, які функції вашого продукту найбільш цінні для клієнтів.

Це дає змогу розставити пріоритети та спрямувати енергію у правильному напрямку. Визначення задач, які дадуть найбільший результат, допомагає спростити процес розробки.

3. Покращення процесів UX-дизайну

Одним з вдалих прикладів принципу Парето в ІТ є дослідження користувацького досвіду. Оскільки правило говорить, що 80% функцій цікаві лише 20% аудиторії, це свідчить й про зворотну сторону: 80% користувачів працюють лише з 20% функцій. 

Важливо, щоб програма чи продукт були зосереджені саме на зручності використання, а не на великій кількості інструментів та можливостей, більшість з яких залишаться невикористаними. 

Надмірне проєктування може призвести до втрати часу (і бюджету), проте користувачі не помітять цього.

4. Керування часом

Чи помічали ви, що ваша зайнятість не завжди дорівнює продуктивності? Багато завдань заповнюють робочий час, але при цьому не дають пропорційної користі. 

Застосування принципу Парето в ІТ роботі та карʼєрі дозволяє розірвати цей цикл “зайнятості заради зайнятості” та визначити 20% задач, які принесуть 80% результату.

Це не означає, що ви маєте ігнорувати 80% робочих обовʼязків, це допомагає сфокусувати зусилля на найважливіших завданнях, замість того, щоб намагатися працювати у режимі багатозадачності.

Що таке діаграма Парето?

Одним з інструментів для втілення принципу Парето на практиці в ІТ є діаграма, де вісь X – це відсоток зусиль чи ресурсів, а вісь Y – відсоток результатів.

Ось кілька порад для її побудови:

• визначте, які одиниці вимірювання потрібно використовувати (зазвичай це частота, кількість, вартість і час);

• встановіть період часу, який охоплюватиме діаграма (один спринт, повний день, тиждень);

• визначте проблеми, з якими ви зіштовхнулися та впорядкуйте їх за частотою виникнення (від найвищої до найнижчої);

• побудуйте стовпчасту діаграму, де проблеми чи фактори будуть представлені у формі стовпів, а періодичність виникнення буде визначатися їх висотою;

• за отриманими даними побудуйте криву кумулятивної суми, що покаже частку кожної проблеми.

Сильні та слабкі сторони принципу Парето для ІТ

Головна перевага правила 80/20 у тому, що воно дозволяє зосередитися на найважливішому, спрощує прийняття рішень й допомагає мінімізувати ризики.

Принцип Парето сприяє оптимізації робочого часу, що особливо цінується ІТ-фахівцями, адже ефективне використання часу та ресурсів — ключовий фактор успіху у цій галузі. 

Хоча це правило може бути потужним інструментом для визначення пріоритетів, його надмірне спрощення може призвести до критичних помилок.

Спробуйте уявити собі хірурга, який зупинився після виконання 20 найважливіших відсотків операції, водночас коли 80% решти не менш важливі для загального успіху операції та реабілітації пацієнта. 

Така ж логіка стосується й ІТ-проєктів, де нехтування іншими 80% може призвести до помилок та неочікуваних результатів.

Ще одна пастка — це переоцінка раннього прогресу. Легко повірити, що проєкт майже завершено, коли 80% роботи виконано за 20% часу. Однак 20% задач, що лишилися — займають інші 80% часу. Оптимістичні прогнози можуть призвести до затримок та труднощів на останніх етапах проєкту.

І наостанок — розподіл 80/20 не завжди точний. Він приблизно дорівнює цьому співвідношенню, але може змінюватися залежно від сфери застосування та обставин.

Щоб уникнути цієї пастки важливо правильно оцінювати складність завдань, розбивати проєкт на чіткі етапи та закладати час для непередбачуваних ситуацій.

Computools розуміє важливість ефективного планування та шукає спеціалістів зі схожими цінностями.

Якщо ви хочете приєднатися до нашої команди, дивіться актуальні ІТ вакансії, або одразу заповнюйте форму, щоб рекрутери якнайшвидше розглянули вашу кандидатуру.

Ваші навички та досвід можуть стати цінним внеском у наші проєкти!

Стеж за оновленнями! Підпишись зараз, щоб отримувати найсвіжіші новини прямо на твою поштову скриньку

Приєднуйся до Computools

заповни форму або напиши нам на пошту hr@computools.com і ми підберемо для тебе цікаву пропозицію

    Ім'я*

    Електронна пошта/телефон*

    Позиція*

    Резюме (в форматі: .doc, docx, .pdf або .rtf)*

    Надіслати резюме →

    Дізнавайся першим
    про актуальні
    вакансії та події
    Telegram →