5 психологічних перешкод, чому не знаходиться робота в IT

Поради та рекомендації для кандидатів, які хочуть зрозуміти, чому їм складно знайти роботу в ІТ.

Пошук роботи може засмучувати та навіть викликати стрес у найвпевненіших людей. Тривожні відчуття можуть посилюватися через малу кількість пропозицій на ринку вакансій в ІТ, мовчання рекрутерів у відповідь на ваше резюме, хвилювання при підготовці до чергової співбесіди. 

Якщо ви не працювали тривалий час, ви можете перейматися щодо власної конкурентоспроможності, розмірковувати — скільки часу знадобиться, аби знайти нову роботу. Невпевненість у своїх силах — це причина низької самооцінки, а такі песимістичні настрої можуть ще більше гальмувати ваш процес пошуку. 

Негативні думки можуть легко розповсюджуватися з професійної сфери на особисте життя. Вони можуть викликати почуття безнадії та навіть розвиток депресії. Тож, якщо тривалі пошуки роботи в ІТ призводять до погіршення настрою, варто спробувати розібратися у психологічних перешкодах. 

У цьому матеріалі спеціалісти з відділу рекрутингу Computools спробували зібрати основні тригери, які заважають кандидатам рухатися у правильному напрямку та досягати власних цілей. 

Які психологічні перепони можуть виникати у кандидатів під час пошуку роботи в ІТ?

1. Відсутність внутрішнього компаса та розуміння, ким ви хочете стати

Якщо ви не знаєте, куди йти, то мотивувати себе на наступний крок — дуже важко. Подумайте, чи розумієте ви, якою має бути кар’єра вашої мрії?

Можливо, ви відкладаєте пошук тому, що взагалі не впевнені: цікава вам ця посада чи ні. Або ж проєкти з попередньої роботи в ІТ  вже не мають такого сенсу, як раніше, й ви не хочете розвиватися у цій галузі.

Відсутність розуміння своїх цілей та інтересів може суттєво ускладнювати вашу продуктивність.

Ми рекомендуємо виділити час на роздуми та визначитися, чого ви хочете від майбутньої посади:

Визначте свої цінності у житті. Подумайте про речі, які для вас важливі та які ви б хотіли бачити на своїй майбутній роботі.

Можливо, вам необхідно мати час для сім’ї, або працювати з будь-якої точки світу. Декому потрібно знаходитися тільки у команді, а хтось — не може підпорядковуватися керівникам та полюбляє самостійність. Розставте ці параметри за пріоритетністю. 

Неприємні ситуації завжди будуть супроводжувати наше життя, проте кожен може обирати свою реакцію: не вдаватися до вивченої безпорадності та йти вперед до цілі, або ж впадати у депресію і продовжувати дотримуватися песимістичних переконань.

2. Страх

Деякі задачі, на яких побудований процес пошуку роботи в ІТ, можуть викликати у вас занепокоєння.

Наприклад, інтровертам може бути складно знаходитися на інтерв’ю з незнайомою людиною. Такий кандидат, ймовірніше, буде менш активно відправляти резюме, аби тільки віддалити момент спілкування з новими співрозмовниками. 

Навіть якщо ви легко знаходите спільну мову з іншими, вам може бути неприємно очікувати потенційну відмову. Ці психологічні перешкоди можуть стримувати вас на шляху до цілі.

Проте, є й гарна новина: страх не може заборонити вам діяти. Визнання — це перший крок до перемоги. 

“З’їжте цю жабу”, як казав відомий мотиваційний спікер та автор багатьох книжок із саморозвитку Браян Трейсі. Ви зможете досягати успіхів, якщо будете братися за найскладніші завдання на початку дня. 

3. Вивчена безпорадність

Іноді після низки відмов та невдалих співбесід у кандидатів можуть опускатися руки: виникає відчуття, що зусилля марні й від вас нічого не залежить.

Стан, коли ви переконуєте себе у тому, що не маєте контроль над подіями свого життя та не намагаєтеся щось змінити, має назву — синдром вивченої безпорадності.

Проте у 2016 році вчені довели, що це вроджений рефлекс, який до речі, можна подолати. 

Як це подолати? Ось кілька корисних рекомендацій:

• Складіть перелік своїх професійних досягнень. Згадайте великі та маленькі цілі, до яких ви змогли прийти у минулому. Приділяйте увагу своїм перемогам, цим ви підживлюєте себе для нових звершень. Доповнюйте цей список та перечитуйте його хоча б кілька разів на місяць. 

• Щоб навчитися керувати своєю реакцією на події, проаналізуйте несприятливу ситуацію через методику ABCDE.

A – Adversity. Згадайте негативний фактор чи досвід, який викликав у вас неприємні емоції. Наприклад, ви не отримали пропозицію роботи в ІТ-компанії, яка вам дуже сподобалася. 

B – Belief. Що ви думаєте про цю ситуацію?

C – Consequence. Які наслідки виникли? Проаналізуйте ваші дії та емоції. 

D – Disputation. Чи дійсно ваші думки є правдивими? Подивіться на ситуацію з іншого боку та спробуйте спростувати власні негативні установки.

E – Energizing. Які нові думки та емоції виникли? Чи стали вони більш оптимістичними? Який висновок ви можете зробити на майбутнє?

Неприємні ситуації завжди будуть супроводжувати наше життя, проте кожен може обирати свою реакцію: не вдаватися до вивченої безпорадності та йти вперед до цілі, або ж впадати у депресію і продовжувати дотримуватися песимістичних переконань.

4. Неадекватна самооцінка

Якщо кандидат має занижену або навпаки завищену самооцінку, то у процесі пошуку роботи в ІТ це може йому нашкодити. 

Люди з завищеною самооцінкою схильні переоцінювати власні навички та досвід, не бачити конкурентів серед інших кандидатів, можуть мати проблеми зі сприйняттям критики.

Водночас фахівці, які себе недооцінюють, можуть сприймати кожну відмову, як підтвердження власного непрофесіоналізму, уникають ризиків через страх помилок, не претендують на вищі посади, бо вважають, що не заслуговують на це.

Для того, щоб подолати проблему неадекватної самооцінки, важливо навчитися об’єктивно оцінювати свої навички та можливості. Це можна робити через саморефлексію, або ж звернутися за допомогою до психолога чи кар’єрного консультанта. 

5. Відсутність бажання працювати

Ця психологічна перешкода, яка може суттєво ускладнити пошук роботи в ІТ, виникає з кількох причин:

Відчуття браку мотивації для розвитку вашої кар’єри. Ймовірніше, це призведе до того, що ви будете докладати недостатньо зусиль аби досягти поставленої мети. 

Сприйняття роботи, як обов’язку. Якщо ви не бачите у цій сфері можливостей для зростання, вам буде складно змусити себе навіть розсилати резюме. 

Емоційне вигорання, яке могло спіткати на попередній роботі. Фахівці, які тривалий час працювали понаднормово, отримують проблеми. Такі кандидати не одразу розпочинають активно шукати роботу, бо не мають сил та бажання працювати.

Можливо, у вас хронічна втома чи страх знову працювати на посаді, яка не подобається. Можливо, вам просто потрібен певний час для відпочинку. Спробуйте зрозуміти справжню причину цього відчуття та знайти шляхи для розв’язання цієї проблеми.

А для кандидатів, які наразі шукають роботу в ІТ, ми маємо гарні новини. Computools чекає на резюме Middle- та Senior-спеціалістів. Заповнюйте форму та приєднуйтеся до нашої команди. 

Стеж за оновленнями! Підпишись зараз, щоб отримувати найсвіжіші новини прямо на твою поштову скриньку

Приєднуйся до Computools

заповни форму або напиши нам на пошту hr@computools.com і ми підберемо для тебе цікаву пропозицію

    Ім'я*

    Електронна пошта/телефон*

    Позиція*

    Резюме (в форматі: .doc, docx, .pdf або .rtf)*

    Надіслати резюме →

    Дізнавайся першим
    про актуальні
    вакансії та події
    Telegram →