Кожна співбесіда змушує трохи нервувати, адже зміна роботи – це новий, інший етап у житті. Якщо ж людина тільки починає свою кар’єру, то перші спроби скласти резюме і дійти до зустрічі з працедавцем, схожі на перший досвід з плавання: хаотичні рухи, які мало допомагають втриматися спокійно на поверхні.Що ж можна зробити для того, щоб заспокоїтись та здобути впевненість в своїх силах?
По-перше: створити класне CV. Так, це справді можливо для junior-спеціаліста, який має навіть невелике портфоліо.
По-друге: правильно підготуватись до співбесіди.
Чек-ліст: складаємо резюме, яке стане перепусткою до інтерв’ю в ІТ
20-30 секунд, саме стільки часу має кандидат, аби зацікавити рекрутера, тому в резюме слід викласти найважливіші факти вашої професіональної біографії.
• Відправляйте CV у PDF-файлі. Його легко переглядати і легко поширювати для керівництва компанії. Вставляти посилання на власне резюме з сайтів Work.ua та Rabota.ua також не слід.
• Одне резюме – одна посада. Також варто зазначити бажаний формат роботи (офіс чи віддалено) і, якщо необхідно, очікуваний рівень заробітної плати (хоча на початковому рівні він приблизно однаковий).
• Додайте посилання на GitHub. На ньому повинні бути релевантні вакансії лабораторні, або pet-проекти. Це важливо. Робота в ІТ сфері на посаді Junior передбачає відсутність комерційного досвіду, але не практичного.
• Значущий пункт – технологічний стек та реалізовані завдання. Якщо у вакансії вказані певні вимоги, вкажіть про ваш рівень відповідності їм.
• Зазначайте пройдені курси, але не страшно, якщо такого досвіду немає. Багато розробників – самоучки.
• Фотографія не обов’язкова, але бажана. Це певний ідентифікатор, що допомагає краще запам’ятати кандидата.
• Додавайте ті контактні дані, за якими з вами можна швидше за все зв’язатись.
• Якщо ви хочете відгукнутись на ІТ вакансії, що написані англійською мовою, бажано, але не обов’язково, скласти резюме англійською. Також рекомендуємо вказувати реальний рівень володіння іноземною мовою. Для зручності, можна розділити це на окремі види: читання, письмова та розмовна.
• Обов’язково перевіряйте наявність орфографічних та граматичних помилок.
Ці пункти можуть здатися явними, але гірше – проігнорувати їх та скласти резюме, яке не відрізнить вас від інших кандидатів. Для junior-спеціаліста, який готується до інтерв’ю в ІТ – це провальна ідея.
Як підготуватися до співбесіди?
Порада №1 Дізнайтеся про компанію якомога більше
Вивчіть її сайт. Над якими проектами вона працює та в яких предметних областях? Хто її клієнти? Які корпоративні цінності вона має та чим живе команда крім роботи? Як компанія позиціонує себе в медіапросторі та які досягнення має. Окрім офіційного сайту, інформацію можна знайти у LinkedIn, а також DOU. Для чого це потрібно? Легше спілкуватись із знайомим співрозмовником і мати змогу підтримати розмову у будь-який момент.
Порада №2 Проаналізуйте вакансію
З якими технологіями необхідно буде працювати? Які навички зазначені в обов’язкових, а які – в додаткових? Дізнавшись більше про вакансію, ви зможете заздалегідь скласти власний перелік питань для співбесіди.
Порада №3 Готуйтесь до теоретичної та технологічної частини
Інтерв’ю в ІТ складається з кількох етапів: співбесіда з рекрутером, теоретична і практична частина. З теоретичною частиною усе більш-менш зрозуміло. Кандидат повинен орієнтуватись в тих технологіях, які вказані у його резюме: знати базу і термінологію. Питання ж на технологічній частині передбачити неможливо: кожна компанія має свій підхід до тестування кандидата. Частіш за все, це завдання перевірку коду чи розв’язання невеликої задачі. Пам’ятайте, що технологічна співбесіда – це скринінг не тільки ваших знань, але й перевірка підходу до вирішення проблем, з’ясування рівня професіоналізму та виявлення експертних областей.
Порада №4 Заздалегідь перевірте техніку для онлайн-співбесіди
Співбесіда майже завжди обмежена в часі, тому варто протестувати обладнання заздалегідь. Мікрофон, камера, заряд батареї – все це повинно нормально працювати. Звичайно, налаштування займають кілька хвилин, але в рамках інтерв’ю – це значний проміжок часу.
Як поводити себе на першому інтерв’ю в ІТ
• Будьте чесні. Кандидат не зобов’язаний розповідати про подробиці особистого життя. Але на питання стосовно професійних навичок, досвіду роботи, володіння технологічними стеками, портфоліо, або рівня англійської – варто відповідати чесно. Адже вигадки виявляться, та трохи згодом. ІТ-сфера дуже вузька, якщо вас спіймали на неправдивій інформації в одній компанії, то про це можуть дізнатись і ваші наступні працедавці. Дбайте про свою репутацію від самого початку кар’єри.
• Будьте природні. Хвилювання – це нормально, і плутати та забувати фрази також. Скажіть, співрозмовнику про свої емоції та попросіть кілька хвилин аби заспокоїтись.
• Не кажіть тверде “я не знаю” та не бійтесь помилятись. Якщо вам невідома відповідь на питання, ви можете в цьому зізнатися, але не закінчувати думку на цьому. Технологічне інтерв’ю в ІТ – це про хід мислення. Інтерв’юеру важливо зрозуміти, як кандидат виходить зі складних ситуацій, які робить висновки та яким чином доходить до них, чи пропонує кілька рішень проблеми або ж здається після першої невдачі.
Найпоширеніші помилки на співбесіді
• Дослівний переказ резюме. Якщо рекрутер просить вас розповісти щось про себе, то очікує якусь нову інформацію, ту, яка відсутня у CV. Користуйтеся цією можливістю та гідно презентуйте себе: розгорнуто розкажіть про навички, не забувайте про хобі та спортивні досягнення, якщо такі є.
• Зайва скромність чи надмірна самовпевненість. Питання, які розкривають ці якості приблизно такі: Який ваш головний недолік? Які ваші сильні сторони? Над якими якостями ви хотіли б попрацювати?
• Недотримання етикету спілкування, хамство, зверхність у розмові. Це базові параметри адекватного спілкування між двома особистостями.
• Навмисне зменшення часу, який вам потрібен для виконання технологічного завдання.
Дотримання усіх порад надасть вам усі шанси на вдале проходження співбесіди та майбутнє працевлаштування.
Команда Computools завжди знаходиться в пошуку молодих талантів і рада стати наставником і помічником для тих, хто тільки відкриває для себе неймовірний всесвіт ІТ-технологій.
Якщо ви тільки починаєте свій професійний шлях і вам потрібна перша робота в ІТ, заповнюйте форму на нашому сайті.