Отримувати відмову в роботі — завжди неприємно. Особливо це здається несправедливим, коли співбесіда на вашу думку пройшла ідеально. Не засмучуйтесь, адже якщо ви вже дійшли до цього етапу, ваше резюме та навички цікаві для роботодавця, а значить — ви цінний фахівець на ринку праці. Скористуйтеся неприємним досвідом: винесіть з нього позитивні висновки та краще підготуйтесь до наступного інтерв’ю. Не концентруйтесь на негативі та не дозволяйте поганим думкам забирати сили, які ви могли б вкласти у щось корисніше.
Ми підготували кілька порад, які допоможуть Middle-спеціалісту пережити відмову в роботі:
• будьте ввічливі;
• не сприймайте відмову на свій рахунок;
• дайте собі час на переживання цієї негативної ситуації;
• попросіть зворотний зв’язок;
• ще раз нагадайте собі про власні сильні сторони;
• плануйте наступні кроки.
6 кроків, щоб впоратися з відмовою на роботі
1. Будьте ввічливі та не спалюйте мости.
Те, як ви реагуєте на повідомлення рекрутера, може напряму вплинути на вашу репутацію. Відмова сьогодні не означає відмову назавжди і якщо ваш останній діалог буде ввічливим та професійним, 99%, що ви залишитесь у списку бажаних кандидатів на наступні вакансії в ІТ-компанії. Якщо ж рекрутер працює на аутсорсі і ви лишили по собі гарне враження, він може порекомендувати вашу кандидатуру іншим роботодавцям.
2. Не вважайте це особистим провалом.
Відмова в роботі не є показником вашої особистої чи професійної цінності. Кожна компанія має власні специфічні вимоги. Кандидати і роботодавці не можуть постійно мати ідеальну сумісність один з одним. Деякі фактори можуть бути поза вашим впливом. Але це в жодному разі не означає, що ви не кваліфіковані, не талановиті й ніколи не знайдете справу своєї мрії. Не тільки Junior чи Middle-спеціалісти мають проблеми з пошуком роботи в ІТ, фахівцям вищого рівня також буває складно. Пам’ятайте про те, що ви не одні.
3. Не блокуйте емоції, дайте собі можливість їх виплеснути.
Відчувати розчарування, злість чи смуток через те, що ви не пройшли співбесіду на бажану посаду — нормально. Виділіть час для себе та обдумайте ситуацію, що склалася. Поділіться емоціями з близькими або друзями, запитайте пораду. Проговоріть те, що з вами трапилось. У відповідь ви точно почуєте підбадьорюючі слова, які допоможуть впоратися із хвилюванням та пережити відмову в роботі.
4. Попросіть зворотний зв’язок.
Вам може бути страшно просити feedback, адже нам не завжди подобається слухати про те, що нам варто покращити у своїй поведінці чи навичках. Проте, відгуки щодо вашого резюме, досвіду, а також техніки проходження інтерв’ю справді зможуть допомогти вам у майбутньому. Не нав’язуйтесь та обирайте той канал зв’язку, яким ви спілкувались у процесі найму. Звичайно, буде добре, якщо вам вдасться отримати відповідь в електронному листі, адже перелік якостей, над якими треба попрацювати, залишиться з вами. Компанії не завжди задовольняють подібні запити, але ви маєте спробувати. Ви збільшите свої шанси, якщо не забудете про етикет ділового електронного листування.
Якщо це занадто складно для вас чи роботодавець проігнорував ваше прохання, попросіть допомоги близьких. Вони можуть прокоментувати ваше резюме, або ж разом із вами відтворити ситуацію, коли ви проходили співбесіду в ІТ-компанію. Будьте відкритими до конструктивної критики і це збільшить ваші шанси на успіх у майбутньому.
Також ви можете пропрацювати ситуацію самостійно: виокремити проблемні моменти і зрозуміти свої помилки та не повторювати їх в майбутньому.
Достатньо поставити собі кілька питань і чесно відповісти на них:
• Мої зарплатні очікування відповідають моїм досягненням?
• Мої навички підходять до вимог конкретної вакансії?
• Якою була моя співбесіда? Як я відповідав на питання та чи не пропустив чогось важливого?
• Як виглядає контент на моїх сторінках в соцмережах? Він допомагає отримати запрошення до компанії чи стане причиною відмови в роботі?
• Мій зовнішній вигляд або поведінка могли негативно вплинути на думку рекрутера?
• Яке загальне враження я склав, з огляду на вищезазначені питання?
5. Ще раз проаналізуйте свої навички.
Подумайте, чим ви кращі за інших Middle-спеціалістів, що вас виділяє. Зосередження на власних сильних сторонах надасть вам певний імпульс натхнення. Якщо з hard skills усе більш-менш зрозуміло, адже їх рівень зростає в процесі роботи та підвищення кваліфікації, то з soft skills трохи складніше. Хоч ми і відточуємо м’які навички протягом усього життя, їх наявність не так очевидна. Для їх виявлення можна скористатись різноманітними тестами, або ж виконати ретельний самоаналіз.
Не слід недооцінювати soft skills, обов’язково згадуйте на співбесіді про свої лідерські навички, вміння критично мислити, переконувати та вести перемовини.
6. Плануйте наступні кроки.
Кожна відмова в роботі – це шанс почати все з початку. Продовжуйте пошуки, надсилайте резюме, навіть якщо чекаєте відповіді від чергового роботодавця. Коли перед вами закриваються одні двері, то точно відчиняться й інші. Якщо ж ви не пройшли співбесіду на ту посаду, яка дійсно вас приваблює, проаналізуйте, що насправді вас зацікавило у вакансії та шукайте схожі обов’язки в інших вакансіях.
Доречі, Computools зараз шукає Middle-спеціалістів за різними напрямками. Можливо, одна з пропозицій чекає саме на вас.