8 лайфхаків з ChatGPT, які допоможуть в роботі IT-фахівцю

Поради та рекомендації для правильного використання ChatGPT. Ключові особливості та можливості нового чат-боту зі штучним інтелектом.

ChatGPT, який розробила лабораторія OpenAI, дійсно став чи не найяскравішим відкриттям минулого року. Інноваційний чат-бот вміє вести діалог та здатний навчатися, отримуючи від людини нові дані. І хоч спочатку його презентували як джерело інформації, більшість користувачів одразу ж почала використовувати його для роботи у різноманітних сферах. 

За недовгий час свого існування нейромережа отримала як позитивні відгуки, так і купу критики: вона потрапила під заборону у деяких американських коледжах, а відома серед ІТ-фахівців мережа Stack Overflow тимчасово заборонила користувачам публікувати згенерований чат-ботом контент. Попри негатив, ChatGPT називають прямим конкурентом Google, адже на відміну від пошуковика, чат може прямо відповідати на запитання, а не просто давати перелік посилань.

У мережі вже з’явилися інструкції, які пояснюють, як правильно працювати з чат-ботом, аби отримати від цієї співпраці максимальну користь. Computools зібрала кілька лайфхаків, які допоможуть ІТ-фахівцям підвищити ефективність та зекономити час на рутинних задачах

Спочатку поговоримо про обмеження, які має ChatGPT:

• Відсутність токсичних відповідей: чат-бот запрограмований таким чином, аби свідомо не надавати інформації, яка може бути визначена, як шкідлива порада. У своїх відповідях мережа намагається оминати негативні теми. Хоч наразі існують дані про те, що бот намагалися використати для розробки потенційно шкідливого програмного забезпечення.

• Якісна відповідь залежить від правильного запиту. Отримати експертну пораду можна, якщо ви поставите чітко сформульоване запитання.

• Відповіді можуть містити помилки, але зрозуміти це можна лише при самостійній перевірці фактів. Свої “хибні” твердження ChatGPT майже не визнає. 

• Може посилатися на застарілу статистику та джерела, або ж, наприклад при запиті “вакансії в ІТ” давати посилання на сторінки, яких не існує.

Як правильно ІТ-фахівцю використовувати ChatGPT?

1. Використовуйте підказки. Якщо ваше запитання не буде достатньо чітким, чат-бот може надати досить “розмиту” відповідь. Хочете збільшити шанси на отримання бажаного результату? Підкажіть штучному інтелекту (ШІ), додайте приклад чого саме ви очікуєте від нього. 

2. Ставтеся до бота, як до онлайн-стажера по роботі в ІТ. Уявімо ситуацію, що у вас з’явився помічник. Чи станете ви очікувати від нього правильних дій, якщо не поясните, що треба зробити? Завжди ставте ціль, додавайте пояснення та уточнення. 

3. Вказуйте обмеження. Технічне завдання для чат-бота звісно відрізняється від ТЗ для людини, тому варто надати ШІ чіткі умови. Який результат ви бажаєте отримати? На яких темах варто наголошувати? Яка структура має бути? Чого необхідно уникати? 

4. Призначте для чат-бота роль. Іноді, чіткого запитання виявляється недостатньо для того, щоб отримати необхідний результат, тож спробуйте призначити чат-боту певну роль. Наприклад, якщо ви готуєтесь до співбесіди, то можете запропонувати ШІ зіграти роль рекрутера, написавши “веди діалог так, ніби ти менеджер з найму персоналу” і надати додаткові відомості, що стосуються вашої посади.

Якщо вам складно придумати це самостійно, ви можете використати базу правильних формулювань, завдяки якій можна попросити чат-бот виконувати роль ІТ-архітектора, SMM-менеджера, спеціаліста з кібербезпеки, UX/UI дизайнера тощо. 

5. Використовуйте англійську мову. Хоча чат-бот є поліглотом і може розпізнавати практично будь-які мови, більше релевантних результатів, особливо на технологічну тематику, він видає все ж на англомовні запити. Використовуючи англійську для запитань у ChatGPT для ІТ, можна просити бота перекладати свої відповіді українською.

6. Разом складайте логічний ланцюжок думок. На відміну від стандартних підказок, розвиток логічного ланцюжка думок змушує нейромережу поступово розмірковувати над власними відповідями. Тобто ви отримаєте пояснення, чому ШІ дав саме цю інформацію. За допомогою цих кроків можна навчити чат-бота розв’язувати складні задачі, навіть ті, на які він спочатку дає неправильні відповіді.

7. Використовуйте його, як інструмент для дослідження та вивчення. Однією з особливостей бота є спрощення. Тобто можна попросити його пояснити складні терміни, теорії та припущення простішою мовою, наприклад, як для школяра. 

8. Розширюйте можливості чату для аналітики даних. З технологічної точки зору, ChatGPT не є повноцінним інструментом для аналізу даних. Проте, правильний запит дозволить скласти додатковий контекст для візуалізації даних, або ж сформулювати текстове пояснення для статистичних даних.

ChatGPT для ІТ: які можливості відкриваються перед ІТ-фахівцями

Здібності ChatGPT не обмежуються певним колом, фахівець майже з будь-якої галузі зможе отримати від діалогу з ботом щось корисне. Проте, ефективність ШІ, як і будь-якого іншого інструменту, залежить від того, як він використовується та які дані були надані для його навчання.

Що корисного для розробників?

• генерація коду (очікувати на повноцінний “чистий” код, який буде працювати, не варто, але отримати певні його фрагменти — реально);

• створення технічної документації;

• спрощення коду та пояснення його складних фрагментів.

Що корисного для тестувальників?

• допомога у написанні тестової документації;

• генерація сценаріїв тестування з використанням певних вимог;

• аналіз результатів тестування та надання інформації щодо покращення якості продукту.

Що корисного для Project-менеджерів?

• допомога у відстеженні завдань та термінів їх виконання;

• виявлення потенційних ризиків та оцінка їхнього впливу;

• відстеження ефективності членів команди та проєкту загалом, надання цієї інформації у режимі реального часу.

І на останок: використання ChatGPT у своїх інтересах має відбуватися із дотриманням етичних норм, адже це може призвести до викриття конфіденційної та особистої інформації. 

Computools крокує вперед і прагне розвитку, тож ми завжди підтримуємо амбітних та зацікавлених ІТ-фахівців. Якщо вам цікаво працювати в команді, що використовує новітні технології та інновації, відправте своє резюме на пошту hr@computools.com і ми зможемо підібрати для вас цікаву пропозицію.

Стеж за оновленнями! Підпишись зараз, щоб отримувати найсвіжіші новини прямо на твою поштову скриньку

Приєднуйся до Computools

заповни форму або напиши нам на пошту hr@computools.com і ми підберемо для тебе цікаву пропозицію

    Ім'я*

    Електронна пошта/телефон*

    Позиція*

    Резюме (в форматі: .doc, docx, .pdf або .rtf)*

    Надіслати резюме →

    Дізнавайся першим
    про актуальні
    вакансії та події
    Telegram →