В нашому суспільстві все ще існують стереотипи щодо ІТ сфери. Айтівці вміють лагодити комп’ютери, нічого не роблять та заробляють багато грошей, проте в цю сферу неможливо потрапити, якщо твій вік 40+ і ти не знаєш вищої математики. Знайомі слова? Здається, ми чули їх від знайомих, друзів, колег, викладачів. Для багатьох людей, попри невпинний розвиток суспільства та доступ до будь-якої інформації, айтівець – це людина на кшталт Стіва Джобса, Біла Гейтса чи Нео з Матриці, хоч насправді реальний портрет ІТ-фахівця зовсім інший.
Ми зібрали 9 найпопулярніших стереотипів, віра в які, закриває вам двері до індустрії інформаційних технологій. Деякі з них повністю виключають існування один одного, наприклад: якщо стати ІТ-спеціалістом можна за 1 місяць, пройшовши курси, то чого ж тоді потрапити до цієї сфери нереально? Прочитавши усі ці міфи, ви зрозумієте, що вони не мають нічого спільного з реальною ситуацією.
Які існують стереотипи про роботу в ІТ
1. Усі в ІТ мають великі зарплати, живуть закордоном і працюють віддалено
Можливість працювати коли захочеш та отримувати за це гарну фінансову винагороду – чи не найголовніші критерії, через які кандидати обирають ІТ сферу. Проте після початку роботи у деяких трапляється розрив шаблонів. Причина в тому, що зарплати у Junior- та Senior-спеціалістів значно відрізняються, а якщо ви світчер, то й починати свою кар’єру в ІТ ви, скоріш за все, будете з найнижчої ланки. Як і в будь-якій іншій сфері, ваша зарплата буде зростати пропорційно з вашим професіоналізмом, досвідом та підвищенням кваліфікації. Тобто, якщо ви класний фахівець у своїй справі, то вас оцінять у будь-якій компанії, а не тільки в ІТ. Але заради справедливості скажемо, що перегляд зарплати в ІТ-компаніях відбувається частіше, ніж в інших.
Технологічна сфера дійсно пристосована до дистанційної роботи та гнучкого графіка, адже все, що потрібно фахівцю – це техніка та стабільне інтернет-з’єднання. Тобто ви можете працювати у будь-якій країні, вирішивши переїхати самостійно чи погодившись на релокацію від компанії. Проте можливість виконувати робочі обов’язки у будь-який час напряму залежить від обраної спеціалізації. Якщо ваша посада передбачає постійне спілкування з клієнтами чи колегами, то ваш робочий день, скоріш за все, матиме певні часові рамки.
2. Робота в ІТ лише для молоді
Почнемо з того, що сфера інформаційних технологій не має жодних упереджень щодо вікових обмежень. Міф про те, що тут працюють лише молоді фахівці, існує через те, що люди старшого віку навіть не розглядають цю індустрію при зміні роботи. Згідно з даними, які надав портал DOU.UA, середній вік працівників ІТ-компаній дійсно складає 29 років, проте майже 27% респондентів мають вік 30-34 роки. Близько 47% спеціалістів в компаніях 35+ років спеціалістів, яким більш за 35 років у компаніях близько 47%, здебільшого вони обіймають посади СТО, DevOps, SRE, SysAdmin, QA Engineer, також серед них багато і менеджерів різних відділів. Найменш привабливою для людей цієї вікової категорії виявляється робота у відділах Marketing, Support, Recruitment та HR, мало серед них і дизайнерів.
3. Необхідне досконале знання англійської мови
І так, і ні, це досить спірне питання. По-перше, кожна компанія самостійно визначає мінімальний рівень англійської для своїх співробітників. По-друге, все залежить від обраної посади. Знання мови на високому рівні безумовно підвищує ваші шанси на працевлаштування, додає балів до вашої конкурентоспроможності та відкриває доступ до більшої кількості роботодавців. Але деякі вакансії передбачають вхід і з середнім мовним рівнем, треба лише наполегливо шукати. Проте радимо: якщо все ж таки мрієте знайти роботу в ІТ, не відкладайте вивчення англійської мови надовго.
4. Ви повинні розуміти вищу математику
Математичні навички дійсно стануть у пригоді, якщо ви плануєте працювати розробником. Проте не кожен розробник є генієм в математиці. Ось такі вони стереотипи про ІТ. Звичайно, математичне мислення допоможе майбутньому аналітику, але це не обов’язкова умова для рекрутера, SEO-спеціаліста, маркетолога, дизайнера, лінкбілдера чи копірайтера. Ви можете логічно міркувати, мати інтерес та бажання освоювати нову професію і цього буде вдосталь для того, щоб почати працювати в ІТ.
5. Робота в ІТ лише для чоловіків
З кожним роком сфера інформаційних технологій поступово рухається у бік гендерного балансу. Станом на 2020 рік в ІТ сфері було близько 25% жінок: більшість з них працює на нетехнічних посадах, проте в останні роки вони почали цікавитись і технологічними спеціальностями. Серед бізнес-аналітиків, Product-менеджерів та аналітиків даних частка жінок збільшилася до 40-50%.
Думка про те, що жінкам складніше працювати у технічному секторі, ніж чоловікам – міфічна. І будується вона на стереотипі, що жінки полюбляють більш творчу роботу. Проте ІТ-галузь відкрита для вмотивованих, амбітних та ерудованих людей будь-якого гендеру.
6. Щоб працювати в ІТ потрібна фахова освіта
СЕО LinkedIn Раян Росланські покинув Каліфорнійський університет на другому курсі, генеральний директор Snapchat Еван Шпігель вивчав дизайн у Стенфорді, а Сьюзан Войчицькі, яка наразі є гендиректором YouTube – історик за фахом. Тож, як бачимо, в ІТ є місце людям з найрізноманітнішою освітою.
Насправді цей стереотип про ІТ є наполовину правдивим, тому що розробнику, інженеру, аналітику чи тестувальнику без знань, отриманих у вищому навчальному закладі, буде важко, бо це – база. Спеціалісту з фаховою освітою простіше обирати курси для підвищення кваліфікації, вивчати нові мови, бібліотеки, фреймворки, адже він знає основи.
7. Закінчу курси і одразу стану Middle-спеціалістом
Одна з найпоширеніших помилок тих, хто мріє про ІТ-сферу – це віра у різноманітні швидкі курси. На жаль, швидкого навчання не буває. І така ситуація не тільки в ІТ-галузі. Щоб стати справжнім фахівцем у своїй справі, ви повинні щоденно відточувати свою майстерність. Для досконалого вивчення певного напрямку потрібен не один рік, але є й хороша новина – ви можете працювати і навчатись одночасно. Багато компаній набирають стажерів з подальшим працевлаштуванням, бо іноді, краще навчити працівника того, чого він не вміє, аніж витрачати час на перенавчання.
8. Кожен айтівець може полагодити комп’ютер
Здається, що жарту #тижпрограміст більше років, аніж сфері інформаційних технологій. Це найбільш поширений стереотип про ІТ, який, на диво, і досі існує. Чомусь, на думку суспільства, кожен працівник ІТ-компанії вміє ремонтувати техніку. Особливо з цього приводу дістається розробникам та тестувальникам. В цілому, айтівець може перевстановити операційну систему чи налаштувати певні програми, але якщо він цього не вміє – це не робить його поганим спеціалістом.
9. Робота в ІТ – це лише розробка сайтів та застосунків
Ще один міф, який слід розвінчати. Навіть якщо ІТ-компанія спеціалізується на розробці продуктів, вона не зможе повноцінно функціонувати маючи у своєму штаті суто розробників. Крім них у штаті будуть юристи, фінансисти, бухгалтери, спеціалісти з безпеки і кібербезпеки, тестувальники, архітектори, дизайнери, маркетологи, рекрутери, HR-менеджери, аналітики, Sales-менеджери, працівники служби підтримки, інженери, системні адміністратори тощо. ІТ-сфера поєднує в собі багато різнопланових професій для яких потрібні різні навички та знання.
В розділі “Вакансії” ви можете ознайомитись з актуальними пропозиціями від Computools. Відправляйте резюме і можливо скоро ми станемо колегами.