7 книжкових бестселерів всіх часів для ІТ-фахівця

Корисні книжки для ІТ фахівця, які допоможуть розширити світогляд та глибше зануритися у технології.

Індустрія інформаційних технологій – дуже швидка динамічна галузь, і цим твердженням вже нікого не здивуєш. Більшість ІТ-спеціалістів розуміє, що сфера постійно крокує вперед, тож, щоб лишатися конкурентоспроможним, треба знаходити нові можливості для саморозвитку, підвищувати рівень обізнаності та прокачувати власні soft та hard skills. Для цього існує безліч способів: курси, конференції, вебінари, навчальні платформи, профільні YouTube-канали та, звичайно ж, книжки.

Не має значення чи знаходитеся ви на старті кар’єри та лише приглядаєтеся до наявних вакансій в ІТ, або ж ви вже досвідчений фахівець, книги – це відмінний ресурс для того, щоб підвищувати рівень свого розвитку. Команда Computools зібрала невелику колекцію книжкових бестселерів усіх часів, які можуть наштовхнути вас на роздуми та, можливо, надихнути до появи нових геніальних ідей. 

Книжки для ІТ-фахівця, які варто додати у власну бібліотеку

1. Прагматичний програміст. Автори: Ендрю Грант, Девід Томас

Попри те, що книга була видана у 1999 році, вона й досі лишається своєрідною “біблією” для Junior-спеціалістів. За словами авторів, вона допоможе вам стати кращим розробником, дізнатися, хто такий прагматичний програміст та яка його філософія.

Секрет у тому, що ця збірка практичних порад містить різноманітні базові підходи до розробки, тестування та взаємодії між членами команди. Ці рекомендації ніколи не стануть застарілими через свою універсальність.

Ви не знайдете тут теорії, хоч видання іноді використовують, як підручник у вищих навчальних закладах. Автори зосередилися на тому, як застосовувати власний досвід для прийняття більш вдалих та продуманих рішень.

Розділи книги можна читати у будь-якому порядку, кожен з них є завершеним та присвяченим певній темі. Для того, щоб знайти відповідь, не обов’язково вивчати її від початку до кінця.

2. Міфічний людино-місяць. Автор: Фредерік Брукс

Книга, яку сміливо можна рекомендувати проєктним менеджерам, адже автор втілив у ній свій практичний досвід роботи в ІТ сфері. Фредерік Брукс працював над архітектурою суперкомп’ютера IBM 7030 Stretch та IBM 7950 – суперкомп’ютера для національного агентства з безпеки, а після цього перейшов на позицію проєктного менеджера OS/360.

“Додавання нової робочої сили до проєкту, що відстає, тільки збільшує відставання”, – ця фраза наразі відома як Закон Брукса, і у своїй книзі автор пояснює природу виникнення цього спостереження, а також розповідає про можливі рішення та винятки.

Брукс знайшов правильне пояснення фундаментальних проблем, з якими й досі зіштовхуються Project-менеджери:

• Чому зриваються терміни проєкту?

• Чому майже завжди виникають складні питання з плануванням, створенням документації, тестуванням, підтримкою тощо?

Перше видання з’явилося у 1975 році. З того часу змінювалися методології та з’являлися нові мови програмування, але поради щодо організації командної роботи та мотивації для ІТ-фахівців лишаються актуальними й дотепер.

3. Предметно-орієнтоване проєктування (DDD): структурування складних програмних систем. Автор: Ерік Еванс

У цій книжці для ІТ-фахівця, як зауважує сам автор, не розповідається про конкретні технології. У ній пов’язується практика проєктування та розробка, наводяться числені приклади з реальних проєктів, аби пояснити застосування предметно-орієнтованого проєктування в реальній розробці програмного забезпечення.

• Як зрозуміти з чого почати проєктування системи?

• Як порозумітися із клієнтом?

• Як передати досвід від знавців обраної галузі до розробників?

• Як будувати прості моделі, щоб новим розробникам не доводилося поглиблюватися у контекст клієнтського бізнесу?

• Як побудувати процес, щоб над проєктом могли працювати дві команди, не заважаючи одна одній?

Автор описує приклади зі свого життя та пояснює, як відповіді на ці запитання дають розуміння про правильну роботу системи. Книга орієнтована на розробників рівня Middle+, які вже мають певний досвід роботи в ІТ і за цей час зіштовхувалися з певними складними ситуаціями.

4. Проєкт “Фенікс”. Роман про те, як DevOps змінює бізнес на краще. Автори: Джин Кім, Кевін Бер, Джордж Спаффорд

Художнє видання про ІТ-сферу – достатньо рідкісний літературний жанр, за допомогою якого автор намагається якнайпростіше пояснити такі речі, як:

• важливість безпеки в організації;

• стратегії побудови культури DevOps;

• візуалізація роботи за допомогою Kanban тощо.

Автори Проєкту “Фенікс” беруть складні теми та перетворюють їх у просте оповідання: розповідь про життя та роботу в ІТ-компанії головного героя Біла Палмера, який раптово отримує посаду віцепрезидента з інформаційних технологій та починає реструктуризацію складних процесів всередині великої корпорації.

5. Чистий код. Автор: Роберт Мартін

Навіть поганий код, на думку автора, може працювати, проте щороку на його виправлення компанії витрачають незлічену кількість ресурсів та часу. Ця книжка для ІТ-фахівця присвячена хорошому програмуванню. 

Роберт Мартін, відомий як Дядько Боб, додав до неї дуже багато прикладів коду. Другий розділ книги – це тематичні дослідження, складність яких поступово зростає. Завдяки практичним вправам ви зрозумієте:

• Як відрізнити гарний код від поганого?

• Як перетворити поганий код на чистий?

• Як форматувати код для максимальної читабельності?

• Як проводити модульне тестування?

Відповіді на ці та багато інших запитань ви зможете знайти у книзі. Вона рекомендована для розробників, системних аналітиків, проєктних менеджерів та техлідів.

6. Чиста архітектура. Автор: Роберт Мартін

Як говорить автор: “Щоб змусити програму працювати не потрібно забагато знань та навичок. Складніше – змусити її працювати правильно”. У книзі описуються правила та практики, якими слід користуватися в процесі побудови архітектури та створення програмного забезпечення. 

Простою мовою автор пояснює фундаментальні принципи проєктування SOLID, розповідає про методології програмування: структурну, функціональну та об’єктно-орієнтовану, а також говорить про мікросервісну архітектуру.

Цю книгу варто читати розробникам, які планують підвищити свій рівень до Middle. Для Senior-фахівців з більшим досвідом роботи в ІТ, значна частина контенту, ймовірніше, не стане дивовижним відкриттям, але може наштовхнути на роздуми та зміну сталих процесів.

7. Структура та інтерпретація комп’ютерних програм. Автори: Гарольд Абельсон, Джеральд Джей Сассман

Це книга з програмування від двох професорів Массачусетського технологічного інституту, яку й досі використовують у багатьох американських навчальних закладах. Вона присвячена програмному синтаксису, аналізу переходу від набору алгоритмів до програмного коду. 

Це саме та книжка для ІТ-фахівця, яка сповнена практичними прикладами та завданнями. Її автори ставили собі за мету – познайомити читачів з логікою програмного забезпечення та роботою простих комп’ютерних програм. 

Окрім розробників, ця книга може бути цікава й для тих, хто полюбляє логіку та завжди намагається шукати нові підходи для розв’язання завдань. 

І наостанок

Ми у Computools дотримуємося думки, що книжки для ІТ-фахівців роблять великий внесок у професійне становлення спеціаліста. Звісно, якісна література не з’являється так швидко, як курси та вебінари, проте саме книги дають нам можливість глибше зануритися у певну галузь чи технологію.

Читання розвиває аналітичні навички, завдяки чому з’являються нові ідеї та підходи. І саме так, крок за кроком, спеціаліст стає справжнім експертом у своїй сфері.

Хочемо нагадати, що компанія відкрита для співпраці з амбітними талановитими фахівцями, які хочуть розвиватися у сфері інформаційних технологій.

Відправляйте резюме на пошту: hr@computools.com, і наші колеги з відділу рекрутингу зв’яжуться з вами, щойно з’явиться відповідна пропозиція.

Стеж за оновленнями! Підпишись зараз, щоб отримувати найсвіжіші новини прямо на твою поштову скриньку

Приєднуйся до Computools

заповни форму або напиши нам на пошту hr@computools.com і ми підберемо для тебе цікаву пропозицію

    Ім'я*

    Електронна пошта/телефон*

    Позиція*

    Резюме (в форматі: .doc, docx, .pdf або .rtf)*

    Надіслати резюме →

    Дізнавайся першим
    про актуальні
    вакансії та події
    Telegram →