Робота в IT-компанії: як адаптуватися на новому місці роботи?

Як швидко адаптуватися в новій компанії: поради для Junior, Middle та Senior developer.

За даними дослідження рекрутингового порталу Jobvite близько 30% співробітників звільняються з нового місця роботи в перші 90 днів. Майже 45% з опитаних повідомили, що прийняли це рішення через не відповідність своїх очікувань та реального стану справ у компанії. Це свідчить про важливість адаптаційних процесів, адже період звикання до нових обов’язків може тривати від двох тижнів до 6 місяців. 

На тривалість адаптації на новому місці роботи впливає не тільки досвід фахівця. Те, як швидко робітник пристосується до нових умов залежить від його рівня емоційного інтелекту. Люди, які добре розуміють свої емоції та емоції інших, мають більш розвинені адаптивні здібності — швидше знаходять спільну мову з іншими та легше переживають стресові ситуації. Перехід на нове місце роботи для людей з низьким рівнем емоційного інтелекту може призвести до появи агресії, тривоги й навіть розвитку психосоматичних захворювань.

Робота в ІТ-компанії: з якими видами адаптації може зіштовхнутись новий співробітник?

Професійна. Полягає в освоєнні та вивченні специфіки роботи, корпоративної культури. Різні компанії мають різні внутрішні процеси і для того, щоб їх запам’ятати — потрібен час. Так, якщо ви переходите на вищу посаду, наприклад з Middle до Senior спеціаліста, будьте готові, що коло обов’язків теж зміниться і потрібен певний період, щоб до них звикнути.

Психофізіологічна. Стосується пристосування до умов на новому місці роботи. Графік, загальне навантаження, знайомство з офісним простором та правилами, облаштування робочого місця.

Соціально-психологічна. Один із найскладніших видів, бо він стосується безпосередньо спілкування між людьми. Побудова взаємовідносин з новими колегами може затягуватись на невизначений час: і через особисті якості “новачка”, і через певну атмосферу у колективі. До речі, робота в ІТ сфері — це адаптування до нової сформованої соціальної групи не тільки при влаштуванні в іншу компанію, але й, наприклад, при зміні проекту. В цей період ви можете не відчувати повноцінного емоційного розслаблення, поки роззнайомитесь з іншими членами команди і це — нормально. 

5 порад для швидкої адаптації на новому місці роботи 

1. Знайдіть підтвердження своїм очікуванням на співбесіді.

Через брак інформації або ідеалізоване уявлення про посаду на новій роботі в ІТ компанії виникає розбіжність між очікуваннями та реальністю. Заздалегідь дізнайтесь чого саме очікує команда від нового співробітника та попросіть відповідей на важливі для вас питання. Це може стосуватись:

• фінансової мотивації;

• ваших функціональних обов’язків;

• ступеню залучення безпосереднього керівника у вашу роботу (зворотний зв’язок, допомога у розв’язанні питань та ін.);

• процесу підтримки нових співробітників у колективі тощо.

2. Займіть позицію учня, незалежно від досвіду

Робота в ІТ індустрії — це постійне вивчення чогось нового. Ви не стаєте, наприклад, поганим Middle спеціалістом через брак певних знань. Кожен проект (навіть в межах однієї компанії) має свою специфіку, особливості, до яких новачок не може звикнути за один день. Проявляйте зацікавленість при розв’язанні задач, запитуйте колег про їх досвід, аналізуйте свої помилки та не бійтеся критики. Зворотний зв’язок щодо вашої роботи — неодмінна умова професійного зростання.

3. Будьте дружні до оточуючих

Не поводьтесь занадто стримано та закрито. Так ви можете скласти враження нещирої, самовпевненої людини. Навіть якщо ви затятий інтроверт, намагайтесь трохи спілкуватись із командою та поступово знаходити спільну мову з ними. Люди, які роками працюють разом — відчувають один одного на емоційному рівні: знають, хто любить поспілкуватись, а для кого звичайна робоча розмова — це вже прояв неабиякої приязності та щирості. Спілкування в колективі не повинно бути зверхнім. Дотримуйтесь дружнього тону, цікавтеся колегами, чесно відповідайте на питання щодо себе і це стане запорукою легкого знайомства з колективом на новому місці роботи.

4. Помилки трапляються

Право на помилку мають всі, але те, як ви реагуєте на неприємні ситуації — показує ваш рівень професійності. Вміння витримувати кризу та оперативно знаходити шляхи для її вирішення, одна із якостей, що відрізняє Junior і Middle спеціаліста. Коли з вами трапиться якийсь серйозний інцидент (а він, імовірніше за все трапиться, питання лише в часі) – зберігайте спокій. Замість паніки та цькування себе, прийміть ситуацію та докладіть максимум зусиль для її виправлення. Проаналізуйте помилку та зрозумійте, коли саме все пішло не по плану. Запитайте пораду у більш досвідчених колег. Фахівці усіх ланок, в тому числі і Senior спеціалісти обмінюються досвідом поміж собою. Це надзвичайно корисний етап.

5. Демонструйте свої сильні навички

Створюючи резюме на певну вакансію в ІТ, ви вказуєте в ньому свої вміння та навички. Випробувальний термін — час, щоб їх наочно продемонструвати. Показуйте свій професіоналізм та кращі риси, про які ви розповідали на співбесіді. Поглиблюючись з ентузіазмом у нові проекти і виконання своїх обов’язків, ви поступово позбавитесь від стресу, що виникає при переході на нове місце роботи.

Що робити, якщо вам відмовили в роботі в ІТ компанії?

Трапляється, що в процесі випробувального терміну, роботодавець приймає рішення про припинення співпраці. Якщо це трапилось, намагайтесь отримати із цієї ситуації якнайбільше користі. Попросіть від керівника зворотний зв’язок, та дізнайтеся яких навичок чи якостей вам не вистачило. Зверніть на це увагу перед пошуком нової роботи в ІТ. Пропрацювання своїх слабких сторін — це ще один із кроків професійного розвитку. 

Що робити, якщо вам не підійшла компанія?

Якщо після місяця чи двох, ви зрозуміли, що ця робота вам не підходить — проаналізуйте, що саме вам не подобається перед тим, як повідомити своє остаточне рішення керівникові. По-перше, в процесі переговорів ви зможете чітко пояснити, що саме вас не влаштовує. І іноді, щоб утримати цінного працівника, компанія може передивитись коло процесів та внести деякі зміни. По-друге, ви точно зможете зрозуміти свої вимоги до нової посади та обов’язково врахуєте це при переході на нове місце роботи. До речі, якщо зараз ви знаходитесь у пошуках, зверніть увагу на свіжі вакансії компанії Computools.

Стеж за оновленнями! Підпишись зараз, щоб отримувати найсвіжіші новини прямо на твою поштову скриньку

Приєднуйся до Computools

заповни форму або напиши нам на пошту hr@computools.com і ми підберемо для тебе цікаву пропозицію

    Ім'я*

    Електронна пошта/телефон*

    Позиція*

    Резюме (в форматі: .doc, docx, .pdf або .rtf)*

    Надіслати резюме →

    Дізнавайся першим
    про актуальні
    вакансії та події
    Telegram →