Табу в IT: 7 тем, які не варто обговорювати з колегами

Чому теми, які є табу в ІТ можуть нашкодити відносинам із колегами.

Тісні та безбар’єрні відносини всередині колективу – це одна із переваг роботи в ІТ компаніях. Згідно з дослідженням MetLife, працівники, які вважають свій колектив родиною або друзями, є більш щасливими ніж ті, хто відсторонено спілкується зі своїми колегами. Дійсно, невимушене та неформальне спілкування між керівниками й підлеглими створює комфортне середовище, в якому не бояться висловлюватись, ділитись ідеями, критикувати тощо. Ситуації, коли колеги та керівники регулярно спілкуються в соціальних мережах чи обговорюють особисті проблеми трапляються все частіше. І це, здавалось би, підвищує рівень довіри в середині компанії та залученість співробітників.

Проте надмірна відкритість може й нашкодити відносинам із колегами. Відгукуючись на вакансії в ІТ, в яких наголошується про дружній колектив, спілкування на “ти” та веселі корпоративи не варто забувати елементарні правила ділового етикету та порушувати кордони тактичності, ввічливості та моралі. В одному з досліджень науковці навіть встановили, як змінювалося ставлення до спеціаліста в залежності від його посади та тієї інформації, яку він надавав колективу. Наприклад, у лідерів, що ділилися своїми слабкостями чи недоліками, репутація в команді знижувалась. А от аналогічний діалог між колегами одного рангу (наприклад, між Middle-спеціалістами) таких наслідків не мав.

Існують певні теми, обговорення яких варто уникати всередині колективу, якими б теплими у вас не були відносини з іншими членами команди. Поговоримо про них більш детально.

7 табу в ІТ під час спілкування з колегами

1. Ситуації, що можуть сприйматися, як перешкода вашим обов’язкам

Будьте обачні, розповідаючи про події в особистому житті, які можуть поставити під сумнів вашу здатність якісно виконувати свою роботу в ІТ компанії. Мова йде як про позитивні зміни, наприклад волонтерство будь-де, так і про негативні: ситуації пов’язані з хворобами близьких тощо. Це не означає, що ви не повинні ділитись особистими моментами, але дуже важливу роль має контекст.

Якщо ця новина була сказана мимохіть у діалозі – це одне, але постійно використовувати цей привід як виправдовування запізнень, поганого самопочуття, відсутності натхнення для виконання задач або надмірної перевтоми – не дужа гарна ідея.

2. Не дуже приємна чи надто особиста інформація

Коли людям стає комфортно спілкуватись один з одним, легко забути, що ви знаходитесь на роботі і діалоги між Senior-спеціалістами, взагалі-то, не мають містити пікантних історій, бо це – табу в ІТ. Для когось це може бути очевидним, проте досить багато людей без докорів сумління повідомляють по причини своєї відсутності у всіх деталях, навіть якщо вони можуть бути неприємні для інших. Не варто вдаватись в подробиці вашого лікарняного, колегам достатньо знати офіційну версію.

3. Політика та релігія

Хоча у сучасних реаліях заборона на обговорення політичних та релігійних поглядів практично зникла, деякі люди все одно можуть напружуватись, коли у колективі заходить про це мова. Якщо висловлення думки з приводу певної політичної ситуації й не породить жваві дебати, то після різкого принципового монологу можуть з’явитись колеги, які не розділяють ваших ставлень. Це може спричинити атмосферу недомовленості, що згодом легко переросте у відкриту ворожнечу. Враховуючи, скільки часу ви проводите з командою пліч-о-пліч, подумайте, чи варті ці розмови можливого конфлікту.

Обов’язково діліться тим, що для вас важливо, тим у що ви вірите, що вас надихає. Проте “входити у кімнату” і нав’язувати присутнім своє бачення – табу в ІТ сфері. Це марні зусилля, які просто викличуть неприязнь один до одного. Кожен з нас повинен бути лояльним до думки інших.

4. Роздуми про особисті проблеми

Усі ми час від часу переживаємо складні моменти і розповідати про них колегам, з якими ви підтримуєте дружні відносини – нормально, оскільки ці події можуть впливати на ваш настрій. Будьте обережні із хронічним негативом, жалем до себе. Якщо ви перетворюєте проблему на драму та втягуєте у її вирішення інших – це може значно сповільнити роботу усієї команди. Чуйність колег та їх бажання допомогти у складних ситуаціях теж має свої межі.

5. Проблеми із власним здоров’ям

Хоч проблеми зі здоров’ям – чи то вони фізичні, чи то психологічні – це не привід соромитися та замовчувати їх, не слід перегинати палицю та надмірно зациклюватися на них. Ви можете взагалі не озвучувати їх, або ж бути повністю відвертим, але незалежно від того багато чи мало ви розповідаєте, уникайте розголошення усіх подробиць вашого стану – це табу в ІТ і в будь-якому іншому діловому чи бізнес-оточенні.

Вирішуючи, поділитись своєю проблемою, пам’ятайте, що декого ця інформація може поставити у незручне, ніякове становище, а для декого – може стати причиною для упередженого ставлення. І хоч побоювання колег можливо будуть необґрунтованими, вам досить складно буде повернути колишнє сприйняття.

6. Нетактовні питання про особисте життя

Це власна територія кожної людини, яку не варто порушувати ні за яких умов. Питання щодо сімейного стану, наявності дітей, великих придбань на кшталт авто чи квартири – табу в ІТ та й в будь-якій іншій сфері. Це надзвичайно недоречні теми у колі колег, особливо – малознайомих. 

7. Критика компанії

Негативні розмови із працівниками компанії стосовно керівництва – схожі на пліткарство. Якщо Senior-спеціаліст хоче змінити ту, чи іншу ситуацію, йому варто звернутись до осіб, які приймають рішення та мають вплив на сферу, в якій виникла проблема. Обговорення із колегами, в яких ви жалієтесь один одному на робочі несправедливості – жодним чином не зарадять розв’язанню питання.

І на останок, ще одна порада: теоретично, будь-яка тема може стати табу в ІТ компанії, якщо про неї говорити занадто часто. Чи то позитивні, чи то негативні новини, мало хто хоче чути, як колега безперервно та одержимо говорить про щось, що не стосується роботи. Вчіться тримати баланс.

Наразі Computools знаходиться у пошуку Senior- та Middle-спеціалістів для різних проектів. Якщо ви хочете стати частиною нашої команди, відправляйте резюме на hr@computools.com і ми зв’яжемось з вами та підберемо цікаву пропозицію.

Стеж за оновленнями! Підпишись зараз, щоб отримувати найсвіжіші новини прямо на твою поштову скриньку

Приєднуйся до Computools

заповни форму або напиши нам на пошту hr@computools.com і ми підберемо для тебе цікаву пропозицію

    Ім'я*

    Електронна пошта/телефон*

    Позиція*

    Резюме (в форматі: .doc, docx, .pdf або .rtf)*

    Надіслати резюме →

    Дізнавайся першим
    про актуальні
    вакансії та події
    Telegram →