Публічний виступ в IT: 5 прийомів зробити його корисним і цікавим

Як привернути увагу аудиторії: рекомендації для успішних публічних виступів в ІТ від фахівців Computools.

Відвідуючи різні лекції та виступи, ви могли помітити, що одні з них можуть бути дуже цікавими та захопливими, в той час, як інші — досить нудні та важкі для сприйняття. Негативне враження від виступу спікера ми отримуємо з багатьох причин: і через неактуальну тему, і через монотонний беземоційний стиль спілкування, і через надто складні терміни (коли здається, що це не виступ людини, а просто озвучка технічної документації від Siri).

Попри це, доповідач може бути професіоналом у своїй сфері, але через відсутність підготовки, скутість та невпевненість не зможе зацікавити ІТ аудиторію навіть найінноваційнішою ідеєю.

Між тим, публічні виступи в ІТ відкривають багато можливостей для особистого та професійного зростання, підвищують експертність та авторитет у галузі, допомагають отримати нові знайомства та навіть пропозиції щодо цікавих вакансій в ІТ.

Розвиваючи свої ораторські навички, ви станете більш впевненими в собі, навчитеся ефективно взаємодіяти з аудиторією та зможете створювати власний бренд, що надважливо для тих, хто хоче стати відомою та визначною людиною у своїй галузі.

Мистецтво публічних виступів в ІТ: рекомендації, які допоможуть досягти успіху

Перша порада: підготуйтесь.

Цікавий виступ має бути змістовним, актуальним та відповідати потребам вашої аудиторії. Тому найперше, що слід зробити — цілеспрямовано зайнятись підготовкою

Якщо ви вперше будете виступати перед аудиторією, почніть з аналітики поведінки інших спікерів. Передивіться кілька вебінарів, лекцій, конференцій тощо. Особливо, звертайте увагу на виступи, які не стосуються вашої галузі та ставте собі питання. Що у виступі спікера подобається, а що ні? Чи цікаво вам? Якщо ні, то чому? Що у цій доповіді ви б змінили? Чи може людина втримати вашу увагу? Це важливі запитання, відповіді на які дадуть багато корисної інформації для власної підготовки. 

Head of Frontend Development з команди Computools вважає, що підготовка — це найдовший, але дуже важливий процес з усього виступу: “До цього потрібно відноситись, як умовно, до написання сценарію вашого виступу. Ви збираєте купу інформації, розмішуєте її зі своїм досвідом, структуруєте, оформлюєте. Інколи, написання виступу тривалістю у 2-3 хвилини може зайняти цілу годину. 

Наразі, я готуюсь до одного вебінару від нашої компанії й в підготовці до нього мені дуже сильно допомагає ChatGPT. Не треба ставитись до нього, як до безпомилкового джерела, адже ми не завжди отримуємо від нього коректну інформацію. Проте ідеї, які він мені надає, я модифікую: щось додаю, щось прибираю і виходить, як на мене, непоганий і наповнений потрібною інформацією матеріал.”

Друга порада: говоріть просто.

Як Senior-спеціаліст ви багато знаєте про технічні процеси своєї роботи, але це не означає, що ваша розповідь має бути складною для сприйняття. Те, що ви будете розмовляти термінами — не зробить із вас кращого фахівця. Намагайтеся використовувати прості слова, щоб ваша аудиторія легко вас зрозуміла. 

“Намагайтесь давати не сухий матеріал, який можна просто вичитати з документації, — погоджується наш Head of Frontend Development. —  Давати матеріал треба якомога простішими словами, будьте людиною насамперед, а не роботом з Вікіпедії.”

Ось кілька порад, як пояснювати складні речі простими словами:

• у поясненні технічних термінів використовуйте аналогії;

• ілюструйте складні процеси за допомогою діаграм чи малюнків;

• використовуйте приклади для пояснення;

• пояснюйте пошарово: йдіть від великого, поступово розповідаючи про деталі;

• перевіряйте запитаннями, як зрозуміла вашу ідею аудиторія.

Порада третя: будьте собою.

Кажіть те, що говорите зазвичай, спілкуйтеся так, ніби перед вами близькі друзі. Поділіться думками та почуттями. Подумайте про те, що ваш публічний виступ в ІТ може допомогти іншим людям та надихнути їх.

“Аудиторія відчуває вас і розуміє, коли ви намагаєтесь зробити з себе іншу людину. Це дуже відштовхує, — вважає Head of Frontend Development компанії. — Я передивився безліч виступів, де видно було, як людина намагається бути якоюсь кумедною, дотепною, але це все відчувалось. Але ще потрібно розуміти, що ви у звичайному житті й ви на сцені — це можуть бути абсолютно дві різні людини, але вони повинні уживатися одна з одною.”

Погоджується з ним й Head of Business Analysis: “Будьте відкриті й впевнені, розповідайте те, що ви знаєте, намагаючись не давати аудиторії суміжні теми, де у вас може бути недостатньо досвіду. Уникайте читання слайдів, краще використовувати слайди презентацій, як фон й розповідати своїми словами.

Проводьте тестові виступи серед знайомої аудиторії, щоб скорегувати тон й інтенсивність виступу, базуючись на отриманій реакції. Не будьте занадто серйозними, якщо є хист до жартів, то хороший жарт може непогано розрядити ситуацію.”

Порада четверта: структуруйте інформацію.

Корисний виступ повинен мати мету, а спікер зосереджуватись і робити на ній акцент протягом усієї промови. В процесі підготовки спробуйте описати ціль одним реченням, а далі — розкласти її на фрагменти та переконатись, що кожен з них важливий і не може бути виключеним.

Розповідь має складатись з логічних блоків: 

1. Вступ — це загальна інформація щодо вашого виступу. Коротко розкажіть про те, що корисного винесе аудиторія в ІТ з цієї доповіді. Невеликий інтерактив на початку допоможе зосередити увагу учасників.

2. Основна частина має бути поділена на логічні блоки. Починайте розповідь з більш важливих тез і переходьте до менш важливих. Підкріплюйте кожен блок ілюстраціями, прикладами, статистикою тощо.  

3. Висновки допоможуть коротко підсумувати розповідь. В цьому блоці можна надати рекомендації Junior чи Middle-спеціалістам, а також відповісти на запитання.

Порада п’ята: не бійтесь практикувати.

Намагайтеся частіше виступати публічно, висловлюйте свою думку в командних обговореннях. Набирайтеся досвіду і розвивайте навички спілкування. Так ви будете вчитись використовувати прості слова і пояснювати ними складні технічні ідеї. 

Такої ж думки про підготовку до публічних виступів в ІТ й Head of Fronend Development: “Одна дійсна порада — виступайте. Це може бути абсолютно будь-який майданчик, YouTube, Twitch, конференції. Навіть банальний стрімінг чогось, що ви полюбляєте робити, допоможе вам подолати цей страх. Я саме так і почав. 

Перший мій публічний виступ був, як на мене, жахливим. Я дуже сильно нервував, розповідав суху інформацію, без свого досвіду, видавав текст зі швидкістю кулемета. 

Потім я почав робити трансляції на Twitch з тим, як я просто щось пишу. На перших трансляціях я дуже сильно хвилювався: червонів майже на кожне питання, яке було в чаті. Але я продовжував це робити. Також влітку 2022 року я зробив свій YouTube канал, на якому вирішив робити один проєкт в умовно “живому” режимі. Також на трансляціях розбираю тестові завдання. І от зараз я не червонію, абсолютно спокійно спілкуюсь з аудиторією, не хвилююсь при підготовці до роликів і виступів.”

Тож якщо ви прагнете підвищувати свою експертність та професіоналізм і наразі шукаєте роботу в ІТ, запрошуємо вас стати частиною команди Computools. Відправляйте резюме на пошту hr@computools.com і ми надамо зворотний зв’язок, як тільки підберемо цікаву пропозицію.

Стеж за оновленнями! Підпишись зараз, щоб отримувати найсвіжіші новини прямо на твою поштову скриньку

Приєднуйся до Computools

заповни форму або напиши нам на пошту hr@computools.com і ми підберемо для тебе цікаву пропозицію

    Ім'я*

    Електронна пошта/телефон*

    Позиція*

    Резюме (в форматі: .doc, docx, .pdf або .rtf)*

    Надіслати резюме →

    Дізнавайся першим
    про актуальні
    вакансії та події
    Telegram →