Століттями триває боротьба між технічними і гуманітарними науками, але, нарешті, представники обох кланів зійшлись на одному – без англійської тепер нікуди. Сьогодні ви не зустрінете жодної вакансії в IT, де не вимагали б знання англійської мови.
Виникає очевидне питання: як підтягнути англійську в ІТ? Як досягти статусу “fluent” у спілкування з клієнтами? І як зрозуміти, чи потрібен вам репетитор?
Про це і більше ви дізнаєтесь у цій статті, а також отримаєте корисні поради для вибору найкращого викладача англійської.
РОЗВІНЧУЄМО МІФИ: АНГЛІЙСЬКА В ІТ
Вивчати щось нове завжди складно, і, певно, багатьом спадало на думку: “От би мене віддали на курси англійської у 3 роки, тоді б мені зараз не було так важко.”
Це правда, що діти значно швидше засвоюють матеріал, але думати, що дорослі не можуть вивчити англійську – це один з багатьох міфів, які ми спробуємо розвінчати.
Ловіть 3 найпоширеніші міфи про англійську мову!
Міф 1. Для комфортного спілкування треба знати не менше 30 000 слів.
Беззаперечно, лексика це фундамент будь-якої мови, але саме тут відоме правило “quality over quantity” грає вирішальну роль.
Для повсякденного спілкування носії мови використовують не більше 2000-3000 слів, а для підтримки професійного діалогу вам знадобиться всього 5000-7000! Не так вже й багато, правда?
Зберіть докупи всі займенники (добре відомі I, we, you), додайте найуживаніші дієслова (як-от use, like, feel), згадайте всі англіцизми у своєму лексиконі (deadline, skills, teambuilding, app, і багато інших) і не забудьте, звісно, про “London is the capital of Great Britain” – ось і маєте готову базу, яка не дозволить вам потонути у реальній бесіді з носієм.
Вивчення нових слів допоможе розширити список тем, які ви можете підтримати, але для спілкування з іноземними клієнтами достатньо володіти термінами, що пов’язані із вашою діяльністю.
Замість вивчення 10 синонімів до слова “pillow” сконцентруйтесь на тому, щоб вміло описувати процеси своєї роботи, і будуйте словнички, спираючись на власні пріоритети розвитку, а не на шкільну програму.
Міф 2. Неможливо вивчити англійську у дорослому віці
Всі ми колись чули, що у 25 років мозок перестає сприймати нову інформацію, а отже вивчення мови стає майже неможливим. Проте, практика показує зовсім протилежне.
Поспілкувавшись з викладачами англійської, журналісти BBC дізнатись, що студентам необхідно приблизно 360 годин навчання, аби мати змогу вести впевнений діалог. Звучить не так вже й важко!
Мотивація, дисципліна та година часу в день можуть робити справжні дива у будь-якому віці. Більш того, багато хто вважає, що дорослим вчитись навіть легше, адже їхній мозок звик до навчання, і не переживає стрес, отримуючи нову інформацію.
Ми закликаємо вас почати сьогодні та перевірити цю теорію на практиці!
Міф 3. Носії мови завжди помічають граматичні помилки
Ми звикли вважати, що носії мови за замовчуванням знають краще. Та й як вони можуть не знати, це ж їхня мова, правда? У реальному світі все працює трошки інакше.
Ніколи не задумувались, чому у піснях Леді Гаги звучить “you and me” замість “you and I”, а Джастін Тімберлейк співає “my heart bleeded” замість “bled”. Хіба їх погано вчити у школі? Ні, відповідь простіша – їм все одно.
Рідко можна почути розмовну англійську без граматичних помилок, фразових дієслів, або сленгу. Так само як і в українській мові ми не можемо повністю уникнути помилок.
Бізнес-партнерів значно більше цікавить результати вашої роботи, а не граматика англійської, тому не зациклюйтесь на помилках, а вчіться доносити свою думку чітко та зрозуміло.
ЩО ТРЕБА ЗНАТИ, ЩОБ ПОРОЗУМІТИСЬ З ІНОЗЕМНИМИ КЛІЄНТАМИ?
Як ми вже зазначали, не потрібно намагатись охопити весь словниковий запас англійської, проте, існують окремі категорії слів та виразів, на котрі слід звернути увагу.
1. Технічна лексика
Технічні терміни в IT створюють майже щодня, а тому недивно, що багато з них не мають перекладу.
Більшість цих термінів IT спеціалісти засвоюють у ході роботи, або під час вивчення документації, адже без них працювати просто неможливо. І хоча це відбувається природнім шляхом, підготуватись завчасно ніколи не зашкодить.
В інтернеті ви знайдете безліч добірок слів для вашої спеціальності, абсолютно різного рівня – від Junior до Middle, і вище. Для кращої ефективності радимо також використовувати різноманітні мобільні застосунки для вивчення слів, котрі зроблять процес більш інтерактивним та цікавим.
2. Робочий сленг
Вивчення сленгу в IT вважається завданням із зірочкою, адже сленгові вирази зникають і з’являються щодня. Більш того, сленгові слова можуть існувати в межах однієї країни, регіону, чи навіть компанії.
Щоб краще орієнтуватись у цій темі, ми радимо звертатись до Urban Dictionary – онлайн-словника сленгових слів та фраз. Словник відкритий для багатьох користувачів, котрі постійно оновлюють та доповнюють його зміст, тому будьте певні знайти у ньому все необхідне.
3. Фразові вирази
В англійській мові є свій відповідник рангу Senior – знання мови на рівні C2. І щоб досягти цього рівня, вам точно необхідно знати різницю між “make up” i “make out”.
Хоча англійська мова дуже багата на різноманітні дієслова, носії мови часто уникають використання синонімів, і замість них вживають фразові дієслова.
Англійська в IT досить одноманітна, а отже вам не доведеться запам’ятовувати 100 варіантів одного й того ж слова, достатньо розібратись з базовою лексикою.
Для полегшення задачі маємо цікавий “lifehack”: більшість англійських прийменників можна передати українськими префіксами.
Пояснюємо: англійський прийменник “uр” можна передати суфіксом -під:
підбігти – run up
підійти – come up
підкинути – throw up
підстрибнути – jump up
підлетіти – fly up
підглянути – look up
Пам’ятайте, що це правило не універсальне, проте досить корисне для запам’ятовування.
ЯК ПОДОЛАТИ МОВНИЙ БАР’ЄР?
Багато хто зіштовхується з проблемою: “Все розумію, але сказати нічого не можу.” І часто справа полягає не у нестачі навичок, а у психологічному бар’єрі.
Computools підготували декілька корисних порад, щоб подолати страх перед реальним діалогом з іноземцями:
1. Почніть з простого
Всі ми звикли вимагати від себе більшого, проте, часто ця вимога стає перепоною на нашому шляху розвитку.
Ніхто не вивчає мову за один день, навіть найкращі лінгвісти починали з простого “My name is…” Не бійтесь використовувати базові слова, адже краще говорити просто, ніж зовсім мовчати.
2. Говоріть із собою
Складайте діалоги на теми, котрі вас хвилюють, або перераховуйте події дня. Це можна робити у душі, перед сном, на перерві, або просто у черзі в магазині. Прокачайте свої думки, а разом з ними покращиться ваша англійська в IT.
“Lifehack” для ризикових: спробуйте почати спір з носієм мови, бажання посперечатись змусить заговорити навіть наймовчазніших!
3. Покращуйте навички аудіювання
Сприймати англійську на слух також дуже важливо для вдалої комунікації. Навіть якщо ви впевнені у своїх навичках говоріння, ви не зможете вести якісний діалог, якщо не зрозумієте співрозмовника.
Слухайте музику, дивіться улюблені фільми та серіали англійською – усе це допоможе в реальній розмову.
Ви також можете сконцентруватись на розумінні певного акценту, або манери говоріння, якщо ваш клієнт не носій мови.
ЯК ЗРОЗУМІТИ, ЧИ ПОТРІБЕН ВАМ РЕПЕТИТОР?
Інколи, самостійне вивчення англійської може бути значно ефективнішим та зручнішим, проте, не завжди цього буває достатньо.
Давайте розберімось, як зрозуміти, чи варто вам звернутись до професійного викладача.
1. Визначте вашу мету
Вибір між курсами та самостійними заняттями залежить від ваших цілей. Якщо ви хочете підтягнути англійську та почуватись більше впевнено, то почніть із самостійних практик, або спробуйте додаток для вивчення мови.
Якщо ж ви ставите задачу суттєво підвищити рівень, або освоїти нову незнайому нішу, то репетитор англійської значно пришвидшить ваш розвиток та допоможе підібрати відповідні навчальні матеріали.
Крім цього, викладач зможе визначити ваші слабкі сторони та вказати на помилки.
2. Дізнайтесь свій рівень англійської мови
Чим вищий рівень вашої англійської, тим легше вам займатись самостійно. Щоб оцінити свої навички, ви можете пройти онлайн-тест, або звернутись до репетитора з таким проханням.
Різноманітні ресурси, як-от Cambrige University, British Council, чи EF SET пропонують свої тести та матеріали, що допоможуть вам у цій задачі.
Якщо ваш рівень A1-B1, то заняття з репетитором даватимуть більше користі та забезпечать кращий прогрес.
На рівні B2-C2 ви можете подумати про самостійні заняття для підтримки, або покращення вашого рівня англійської.
3. Оцініть свій графік
Робота в IT компанії може забирати досить багато часу, а відповідно і ресурсу для вивчення англійської. Якщо вам важко себе мотивувати, або виділити час для самостійних занять, то школа англійської стане гарним рішенням.
ЯК ОБРАТИ ВИКЛАДАЧА АНГЛІЙСЬКОЇ МОВИ?
Якщо ви провели самооцінку і визначили, що вам потрібен викладач англійської мови, то команда Computools має невеличкий гайд, що полегшить ваші пошуки.
1. Оберіть формат навчання
Існують різні форми занять: групові, індивідуальні, парні, у школі, з репетитором, на курсах, вузькоспеціалізовані, чи загального спрямування.
Всі вони мають свої плюси та недоліки, а тому важливо обрати те, що підходить саме вам.
• Якщо вам комфортно спілкуватись з різними людьми, або ви любите багато говорити, то обирайте групові, чи парні заняття.
• Якщо для вас важлива тільки англійська в IT, то обирайте школу, чи репетитора, що працює саме у цій сфері.
• Якщо вам подобається живе спілкування, то розглядайте очне навчання, і навпаки.
Загалом, на будь-який ваш запит знайдеться гарний варіант, тому не бійтесь шукати!
2. Оцініть досвід та відгуки
Перш ніж обрати остаточно, подивіться на відгуки учнів та досвід обраного спеціаліста. Якщо це окрема людина, то робота у сфері IT, чи відповідна освіта стануть плюсом.
Крім цього, відгуки живих людей, чи рекомендації знайомих розкажуть про навички спілкування та підхід до роботи викладача.
Багато хто знаходить учителів у соцмережах, як-от Instagram чи Facebook, де вони ведуть блог та розповідають про свою діяльність.
Якщо ви обрали курси англійської, то переконайтесь, що викладачі відповідають вашим параметрам. Не бійтесь попросити підтвердження їхньої освіти, або сертифікат що доводить рівень володіння мови (якщо для вас це важливий параметр).
3. Сходіть на пробне заняття
Хоча за одне заняття не можна побачити всі плюси і мінуси, проте, це дієвий спосіб, аби оцінити комунікацію, стиль викладання та професійність учителя.
Крім того, якщо ви обрали заняття у групі, ви можете впевнитись, що вас розподілили відповідно до вашого рівня, і ви не відчуватимете дискомфорту у подальшому.
Як говорить відома українська приказка “англійська – всьому голова,” тому не відкладайте вивчення мови на завтра і покращуйте свої навички вже сьогодні!
Ми запрошуємо у Computools IT-фахівців різних напрямків. Заповніть форму та отримайте можливість потрапити у нашу команду!