Світ постійно змінюється — технології розвиваються швидше, ніж ми встигаємо до них звикати. Але для того, щоб не відставати від цих змін, вже недостатньо просто стежити за новинами. Потрібно вміти швидко підлаштовуватися під нові умови, і саме тут вирішальну роль відіграє адаптивність.
Яскравим прикладом пристосування до мінливого світу є відомі гіганти Amazon та Netflix, які не лише вчасно змінили свій підхід, але й стали лідерами у своїх галузях.
Amazon розпочинав як онлайн-магазин книг, а згодом перетворився на найбільший у світі ринок електронної комерції.
Netflix, що колись здавав у прокат DVD, завдяки адаптації до інновацій випередив конкурентів та зробив вибір на користь стримінгових сервісів та власного контенту.
Як бачимо, гнучкість та готовність до змін допомогли компаніям досягти успіху у довготривалій перспективі.
Адаптація до нових технологій є ключовою не лише для великих корпорацій. Згідно одного з досліджень LinkedIn, цю навичку шукають у фахівцях багато роботодавців.
Спеціаліст, який здатен швидко навчатися, опановувати нові інструменти та пристосовуватися до змін у робочих процесах, має більше шансів не лише зберегти свою позицію, а й отримати карʼєрне зростання.
З цієї статті ви дізнаєтеся, як зміни ринку впливають на роботу спеціалістів, чому навичка адаптації до змін в ІТ індустрії є ключовою для фахівців та що варто змінювати у своєму підході, щоб її розвинути.
Чому адаптація до змін в ІТ індустрії є важливою навичкою?
“Більшість того, що люди вивчають у школі чи університеті, ймовірно стане неактуальним, коли їм виповниться 40 або 50 років”. — Homo Deus: за лаштунками майбутнього, Юваль Ной Харарі.
Нові технології, інструменти, методології з’являються настільки швидко, що те, що вважалося стандартом ще вчора, сьогодні вже може бути застарілим.
ІТ-індустрія залежить від глобальних тенденцій та потреб бізнесу. Наприклад, після пандемії COVID-19 значно зросла популярність віддаленої роботи. Це змінило не тільки комунікацію у командах та методологію управління проєктами, а й клієнтські запити на розробку нових інструментів.
Компанії дедалі частіше переходять на хмарні сервіси та запроваджують у своїй роботі AI-інструменти.
Змінюється попит й на специфічні ІТ вакансії. Ще декілька років тому основний акцент робили на Backend-розробниках, а зараз активно шукають фахівців з кібербезпеки, Data Science, AI, ML.
Навичка адаптації до змін в ІТ стає нормою. Щоб залишатися конкурентоспроможним у сфері, потрібно регулярно оновлювати свої знання. Зокрема, якщо ви хочете зайняти лідерську позицію, вам знадобиться рішучість та впевненість для вирішення раптових складних ситуацій.
Як ІТ-фахівцю розвинути адаптивність?
Американська психологічна асоціація (АРА) дає таке визначення терміну “адаптивність” – це здатність змінювати або коригувати свою поведінку при зустрічі з різними обставинами або різними людьми, приймати рішення у відповідь на зміни.
Тобто це не лише вміння контролювати себе, а й здатність використовувати зміни у житті та карʼєрі для власного розвитку.
Ось кілька порад, які допоможуть вам стати більш відкритим до нового:
1. Ставте перед собою виклики
Щоб розвивати цю навичку, необхідно постійно кидати виклик своєму мозку. Зростання – це завжди вихід за межі комфорту. Не можна зупинятися на досягнутому або боятися складних задач.
Потрібно регулярно вивчати щось нове (фреймворки, інструменти тощо), брати участь у хакатонах або конференціях, розвивати логічне мислення, читати технічну літературу та підвищувати кваліфікацію. Пробувати керувати проєктами, не боятися відповідальності.
2. Робіть більше, ніж того вимагають інструкції
Якщо ви хочете навчитися легко сприймати зміни у роботі, то просто виконувати інструкції — недостатньо, адже кожна нова вимога або нестандартне завдання здаватимуться проблемою, а не можливістю для розвитку.
Важливо навчитися мислити на кілька кроків уперед, глибше розуміти процеси своєї роботи, а не лише знати, як користуватися певним інструментом.
Справжній професіонал не просто виконує завдання, а аналізує ситуацію, пропонує шляхи покращення, шукає ефективні рішення та активно бере участь у колективних обговореннях.
3. Не бійтеся звертатися по допомогу
Самостійність – цінна навичка, але іноді спроби розібратися у чомусь самотужки можуть займати надто багато часу.
Важливо вміти чітко формулювати питання та звертатися до колег з більшим досвідом, а також шукати відповіді у професійних спільнотах та на форумах на кшталт Stack Overflow чи GitHub. Ефективне використання колективного досвіду допомагає у навчанні.
4. Не бійтеся зростання
Сходження карʼєрними сходинками завжди передбачає вихід із зони комфорту, освоєння нових технологій, розширення обов’язків та більше відповідальності.
Якщо ви не хочете проходити цей період адаптації до змін в ІТ-роботі, то ризикуєте залишитися на одному рівні, тоді як конкуренція буде постійно зростати. Ті, хто не розвивають свої soft та hard skills, ризикують задовольнятися обмеженими перспективами.
5. Не дозволяйте власному Его заважати
Ще одна серйозна перешкода, яка може завадити адаптації до змін в ІТ — це якщо ви дозволите своєму Его стати на шляху до власного розвитку.
Деякі спеціалісти настільки впевнені у своєму професіоналізмі, що ігнорують конструктивну критику та відкидають нові ідеї. Такий підхід може призвести до карʼєрної стагнації.
Вчіться уважно слухати думки колег, об’єктивно оцінювати різні ідеї та мати сміливість визнавати власні помилки, адже саме це сприяє зростанню та вдосконаленню.
Книги та YouTube-канали, які допоможуть у роботі зі змінами в ІТ процесах
Один із найефективніших способів розвивати нову навичку — це читати книги чи переглядати корисні матеріали, ось підбірка від Computools, яка допоможе вам у цьому:
1. “Атомні звички. Легкий і перевірений спосіб набути корисних звичок і позбутися звичок шкідливих” (Джеймс Клір) — одна з найкращих книг про те, як формувати корисні звички, змінювати свою поведінку та ефективно адаптуватися до нових викликів.
Автор розповідає, як невеликі щоденні дії можуть суттєво впливати на довгостроковий успіх.
2. “Mindset. Змініть спосіб мислення і розкрийте свій потенціал” (Керол Двек) — книга про те, як правильний тип мислення допомагає досягати результатів.
Авторка пояснює різницю між “фіксованим” мисленням, коли людина уникає змін і боїться невдач, та “мисленням зростання”, що дозволяє легше адаптуватися до викликів.
3. “Драйв. Дивовижна правда про те, що нас мотивує” (Деніел Пінк) — дослідження того, що мотивує людей працювати, навчатися та змінюватися. Книга пояснює, як адаптивність пов’язана з внутрішньою мотивацією та як її розвинути.
4. YouTube-канал Veritasium — канал про науку, критичне мислення та експерименти. Те що треба, для тих, хто хоче розвинути здатність мислити гнучко та адаптуватися до нових ситуацій. Цей канал допоможе вам поглянути на світ з іншого боку.
5. YouTube-канал TED — один з найкращих каналів для натхнення та нових ідей. Тут можна знайти виступи про розвиток адаптивності, емоційного інтелекту, а також відео, що стосуються навчання та різноманітних інновацій. Багато виступів присвячені темі гнучкого мислення, зокрема також і лекції Керол Двек про “мислення зростання”.
Адаптивність — це навичка, яку можна розвинути. Чим більше ми експериментуємо, змінюємо підходи та вчимося працювати з власними емоціями, тим легше нам пристосовуватися до будь-яких викликів. Світ змінюється, і ви можете змінюватися разом з ним.
А якщо ви легко пристосовуєтеся до змін, або на шляху до розвитку цього вміння й наразі шукаєте роботу в ІТ — запрошуємо стати частиною Computools.
Переглядайте наші ІТ-вакансії та отримайте можливості кар’єрного зростання, професійного розвитку та роботи в команді однодумців.
Заповніть форму та очікуйте на повідомлення від нашого відділу рекрутингу.